kamu işçi maaş

Konu: Eksik Gün Bildirim Formunun Zorunluluğu Hk.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    13

    Eksik Gün Bildirim Formunun Zorunluluğu Hk.

    mrb arkadaşlar
    eksik gün bildirim formunu ssk ya vermemiz zorunlumu acaba
    vermediğimiz taktirde yaptırımları nelerdir ?
    teşekkürler


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    201

    Eksik Gün Bildirim Formunun Zorunluluğu Hk.

    Sayın msfdoner,

    eksik gün bildirim formunu yasal süresi içinde, yani takip eden ayın son gününe kadar SSK ya vermeniz gerekmektedir.

    16-313 sayılı genelgenin II-A.11. bendi aşağıdaki gibidir.

    11) Ay içinde (30) günden az çalışan veya eksik ücret ödenen sigortalılara ilişkin belgelerin internet ortamında Kuruma gönderilmesine imkan bulunmadığından, Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin ekinde (Ek-8 ) yayımlanan “Sigortalıların Eksik Gün Bildirim Formu” ve eki belgelerin, ait olduğu aya ilişkin Aylık Prim ve Hizmet Belgesinin Kuruma verilmesi gereken yasal süre içerisinde Kuruma doğrudan verilmesi veya taahhütlü, iadeli taahhütlü veyahut APS yoluyla gönderilmesi gerekmektedir.

    Eksik gün bildiriminin bildirge verme süresi içinde yapılmaması veya kurum tarafından yapılan bildirimin geçerli sayılmaması durumunda ne olacağı konusu da SSK mevzuatının 79. maddesinin 2. ve 3. bentlerinde düzenlenmiş. Bu bentler de aşağıdaki gibidir.

    MADDE - 79
    4447 Sayılı Kanun’un 11’inci maddesi ile eklenen fıkra. Yürürlük : 1.1.2000) Ay içinde bazı işgünlerinde çalıştırılmadığı ve ücret ödenmediği beyan edilen sigortalıların otuz günden az çalıştıklarını açıklayan bilgi ve belgelerin işverence prim bildirgelerine eklenmesi şarttır.

    (4447 Sayılı Kanun’un 11’inci maddesi ile eklenen fıkra. Yürürlük : 1.1.2000) Sigortalıların otuz günden az çalıştığını gösteren bilgi ve belgelerin Kuruma verilmemesi veya verilen bilgi ve belgelerin Kurumca geçerli sayılmaması halinde, otuz günden az bildirilen sürelere ait primler Kurumca Re’sen tahakkuk ettirilerek 80’inci madde hükümlerine göre tahsil olunur. Uygulamanın usul ve esasları altı ay içinde yürürlüğe konulacak yönetmelikle belirlenir.

    İyi çalışmalar...
    SMMM Tuğba Çağlayan Ersoy

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    13

    Eksik Gün Bildirim Formunun Zorunluluğu Hk.

    çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiden dolayı
    iyi günler dilerim

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ekim.2005
    Mesajlar
    282

    Eksik Gün Bildirim Formunun Zorunluluğu Hk.

    sn.msfdoner,
    4447 sayılı yasa gereği aylık bildirgede, sigortalının eksik beyan ettiğiniz günler için EK:8 eksik gün bildirme formunu düzenleyecek ve bu bildirime ek olarak eksik günü tevsik edici belgeyi eklemeniz gerekmektedir. kısmi süreli çalışmışsa iş sözleşmesini, istirahatlı ise raporunu eklemeniz gerekiyor.
    .aktürk
    <br />&quot; Şimdiye kadarki bütün toplumların tarihi, sınıf savaşımları tarihidir.&quot;

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Kesin Mizan Bildirim Zorunluluğu Tebliğ Taslağı
    Konu Sahibi smmmkaraman Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 99
    Son Mesaj : 28.Nisan.2011, 16:49
  2. Cevap: 6
    Son Mesaj : 15.Mart.2011, 22:00
  3. Doğum İzninde Ödenek ve Bildirim Zorunluluğu?
    Konu Sahibi merihs12 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 17.Aralık.2009, 14:26
  4. Bs Formunun Eksik Düzenlenmesi
    Konu Sahibi mervenur Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 24.Nisan.2008, 17:26
  5. Bölge Çalışma Müdürlüğüne EK1 EK2 Bildirim Zorunluluğu
    Konu Sahibi LEYLA ACIR Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 04.Ağustos.2005, 16:57

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36