kamu işçi maaş

Konu: 2007 Dönüm Noktası mı?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2005
    Mesajlar
    27

    2007 Dönüm Noktası mı?

    2007 yılında tüm sosyal güvenlik kurumlarının birleştirileceği söyleniyor. ve 2007 yılında kim hangi sosyal güvenlik kuruluşundaysa oradan emekli olacakmış. sorum şu 16 yıllık ssk lıyım. fakat son 2 yıldır bağkura prim ödüyorum. ssk dan emekli olursam 46, bağkurdan emekli olursam 52 yaşında emekli olacağım. dolayısıyla ssk dan emekli olmak istiyorum. şimdi şirket hisselerimi devretmeden ssk lı olabilir miyim? yol gösterirmisiniz. ilginize teşekkürler


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    653

    2007 Dönüm Noktası mı?

    sevgili zuhalece...
    1479 sayılı bağkur kanunun 24 maadesi gereğince ;
    şirket ortagı olmadan önce ssk lı iken kesintisiz olarak bunu devam ettirseydiniz hizmetiniz ssk da devam edecekti..
    ama şimdi bunun mümkün olmadığı kanaatindeyim çünkü bağ-kurlusunuz
    sosyal güvenliğin belirli ilkeleri var ve en önemlisi teklik ilkesi..
    terk vermeden mümkün olmayacağı kanaatindeyim..
    İnanıyorsanız Mutlaka Üstünsünüzdür....

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    2007 Dönüm Noktası mı?

    Merhabalar

    2829 sayılı Hizmetlerin Birleştirilmesi Hakkındaki Kanun Yönetmeliğinin 7. maddesi 1. ve 2. fıkraları aşağıdadır.

    Kod:
    “Aylığı Bağlayacak Kurum
        Madde 7 - Kanunun 8. maddesi uyarınca, aylığı bağlayıp ödeyecek kurumun tayininde, sigortalıların emeklilik tarihinden geriye doğru prim veya kesenek ödenerek geçen son yedi yıllık fiili hizmet ( 360 x 7 = 2520 gün ) süresi esas alınır.
        Aylığın bağlanıp ödenmesi, bu süre içinde fiili hizmet süresi fazla olan kurumca, hizmet sürelerinin eşit olması halinde eşit hizmet sürelerinden sonuncusunun tabi olduğu kurumca ve kendi mevzuatına göre yapılır.”
    Yönetmelik hükmünde görüldüğü gibi, şu anda sizin SSK’ya tabi olarak geçen çalışmanız daha fazla olduğundan bu fazlalık telafi olmadan Bağ-Kur dan çıkıp SSK’ lı olarak işe devam etmeniz halinde SSK’dan emekli olabilirsiniz.

    Diğer taraftan 1479 sayılı Kanunun 24. maddesi gereği şirket ortağı olduğunuz sürece Bağ-Kur’a tabi çalışmanız gerektiğinden SSK’ya geçmek için şirketten ayrılmanız gerekir.

    -----------------

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Başabaş Noktası Hesabı
    Konu Sahibi elifbe Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 20.Haziran.2017, 11:24
  2. Dönüm Sonu Kur Değerlemede Yüksek Kar Çıkması
    Konu Sahibi SEMR Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 13.Şubat.2017, 16:13
  3. Cevap: 142
    Son Mesaj : 19.Aralık.2011, 23:53
  4. 2010 Bağımsız Denetimde Dönüm Noktası mı?
    Konu Sahibi Önder68 Forum Bağımsız Denetim
    Cevap: 22
    Son Mesaj : 22.Haziran.2009, 17:59
  5. Başabaş Noktası
    Konu Sahibi ısmaıldogan Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 09.Aralık.2006, 02:12

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36