cfo-bmi

Konu: doğum yardımı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    32

    doğum yardımı

    çalışmakta olan sigortalı işçilerin doğum yardımından faydalanması için kaç gün sigortalı olması gerekli ?

    Hayat yokuşunu tırmanırken karşılaştığınız insanlara iyi davranın çünkü inişte yine onlarla karşılaşacaksınız

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    630

    Re: doğum yardımı

    506 sayılı kanunun ;

    Maktu gebelik ve doğum yardımları :

    Madde 46 -

    (Değişik: 29.07.2003 - 4958 / 31 md.Y.T. 06.08.2003) 44 ve 45 inci maddelerde gösterilen sağ¬lık yardımlarının Kurumca veya 123 üncü madde gereğince sözleşme ya da protokol yapılmış sağlık tesislerinde doğrudan doğruya yapılmasına imkan görülmeyen yer ve hallerde, gebelik ve doğum sağlık yardımı yerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca onanacak ve önceden bildirilecek tarifeye göre maktu para yardımı yapılır. Birden fazla çocuk doğarsa, maktu doğum yardımı her çocuk sayısına göre artırılır.



    Ancak :

    A) Gebelik yardım parası alabilmek için, gebelik hali¬nin hekim veya diplomalı ebeden alınacak bir belge ile ve doğumdan önce Kuruma bildirilmesi,

    B) Doğum yardım parası alabilmek için, doğumun üç ay içinde Kuruma bildirilmesi ve hekim veya diplomalı ebeden alınacak doğum kağıdı yahut onanmış nüfus kayıt örneği ile belgelenmesi,
    şarttır.

    Emzirme yardımı:

    Madde 47 -

    Sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması dolayısıyla sigortalı erkeğe, çocuğun ölü doğmaması şartıyla, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca onanacak tarifeye göre her çocuk için bir emzirme yardımı yapılır.
    Ne irfandır veren&nbsp; ahlaka yükseklik,ne vicdandır <br />Fazilet hissi insanlarda ALLAH korkusundandır.<br />Yüreklerden çekilmiş farzedilsin havfı Yezdan&#39;ın <br />Ne irfanın kalır tesiri katiyyen,ne vicdanın.<br /><br /> Mehmet Akif ERSOY

  3. #3
    konsilyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    konsilyer Guest

    doğum yardımı

    aynı kanunun 48.maddesi
    Analık yardımlarından yararlanma şartları:

    Madde 48 -

    Analık sağlık yardımları ile emzirme yardımlarından veyahut maktu gebelik ve doğum para yardımlarından yararlanabilmek için:

    A) Sigortalı kadın için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün analık sigortası primi ödenmiş olması,

    B) Sigortalı erkek için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün analık sigortası primi ödenmiş olması ve sigortalının doğum yapan kadınla doğumdan önce evlenmiş bulunması,
    şarttır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Doğum yardımı.
    Konu Sahibi karaduman43 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 26.Temmuz.2010, 10:26
  2. Cevap: 1
    Son Mesaj : 04.Mayıs.2009, 17:00
  3. Doğum Yardımı
    Konu Sahibi hakan3 Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 08.Nisan.2008, 09:57
  4. Doğum Yardımı
    Konu Sahibi fatmanur Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 19.Ekim.2006, 13:12
  5. Doğum Yardımı
    Konu Sahibi harmancioglu Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 15.Haziran.2006, 13:51

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36