kamu işçi maaş

Konu: Tatil Günü İşe Giriş

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    447

    Tatil Günü İşe Giriş

    Değerli arkadaşlar;

    Pazar günü işte çalışmaya başlayacak işçiyi Cumartesi gününden ssk'ya bildiremeyeceğimden Pazartesi günü ssk girişini ,pazar işe başladı şeklinde verebileceğimi ilgili ssk kurumundan şifayen öğrendim.

    Benim öğrenmek istediğim bu bahsi geçen işyerinin inşaat işyeri olduğunu düşünürsek ve inşaat işyerlerinde çalışan işçiyi aynı gün bildirebileceğimizden,

    Cumartesi işe inşaatta çalışmaya başlayan işçinin girişi pazartesi günü verilebilir mi?

    Yukarıda geçen tüm konularla ilgili genelgeyi bilen arkadaş var ise genelgenin tarih ve sayısı yazars çok sevinirim.

    saygılarımla.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    447

    Tatil Günü İşe Giriş

    cevap yok mu?

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    673

    Tatil Günü İşe Giriş

    Sayın CANBOLAT,
    Sorduğunuz konuyla ilgili olarak benim bildiğim ve araştırdığım kadarıyla herhangi bir genelge, genel yazı yoktur.
    Uygulamada buna benzer durumlarla her zaman için karşılaşabiliriz.
    Elbette, işçi girişi her zaman için verilebilir.
    İPC'na maruz kalmamak için kanunda belirtilen süreler içersinde bilgi ve belge vermek gerekir.

    Eğer mümkünse ilgili SSK kurumundan bu konu hakkındaki genelgenin tarih ve sayısını da öğrenebilirmisiniz?
    Selamlar...
    Ahmet Akca SMMM

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    447

    Tatil Günü İşe Giriş

    Sayın karaman bende çok istiyorum öğrenmeyide
    İlgili kurumdaki memurlardan lafı ağızlarından kelpetenle aldığımız için çok zor oluyor.

    Şayet öğrenirsem forumda yazarım.
    Saygılarımla

  5. #5
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Tatil Günü İşe Giriş

    ssk e-bildirge olayı şimdilik tekrar girişler için olsada ilaç gibi 7/24 canınız ne zaman ister ise giriş bildirgesi düzenleyebiliyorsunuz.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    447

    Tatil Günü İşe Giriş

    Sayın nane ben sorumu e-bildirge şifresi alma zorunluluğu olmayan işyeri için sordum,
    ayrıca işe girişin internetten verme zorunluluğu şimdilik yok.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    673

    Tatil Günü İşe Giriş

    Sayın CANBOLAT,
    Tatil gününe rastlayan günlerde işe giriş ile ilgili olarak formumuzda daha önce şu link içersinde konu araştırılmış ve yorumlanmış.
    http://forum.alomaliye.com/viewtopic.php?t=3719
    http://forum.alomaliye.com/viewtopic...=i%FEe+giri%FE
    Ama e-bildirge uygulaması olduğundan dolayı yine de dikkat etmekte fayda var.
    Selamlar...
    Ahmet Akca SMMM

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    447

    Tatil Günü İşe Giriş

    Sayın akca
    e-bildirge ile e-işe girişi karıştırmamak gerekir kanaatindeyim.
    e-işe girişin şu anda herhangi bir zorunluluğu olmadığı için.

    bahsi geçen linklerden ikincisindeki bir forumda ssk madde 9 dan bahsediyor.
    O nedenle inşaat işyerine cumartesi işe başlayan işçiyide pazartesi günü elden işe girişi verilebilir kanaati tarafımda oluşmuştur.

    İlginiz için teşekkürler.

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    1

    Tatil Günü İşe Giriş

    İşe giriş bildirgelerinin verilmesi gereken son günün tatile rastlaması halinde bildirgeler tatili izleyen ilk iş günü mesai bitimine kadar da verilebilir.

    İşverenlerin sigortalıları bildirmelerindeki genel kural, bunların işe başlatılmadan önce Kuruma bildirilmesidir. Ancak, işyeri ve işin çeşitli özellikleri göz önünde bulundurularak, bu konuda kimi istisnai düzenlemelere yer verilmiştir. Buna göre;


    İnşaat işyerlerinde (işyeri numarasındaki işkolu kodu 4'le başlayan işyerleri) işe başlatılacak kimseler için, işe başlatıldığı gün,
    İlk defa işyeri bildirgesi verilen işyerlerinde (inşaat işyerleri dahil) işe alınanlar için, en geç bir ay içinde,

  10. #10
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Tatil Günü İşe Giriş

    cumartesi-pazar gününe rastgelen girişlerin pazartesi günü verilebilmesinin yasal bir dayanağı olmasada ssk tarafından işverenlere tanınan bir ayrıcalık. (tek altarnatif kuruma posta ile göndermek olduğundan.) artık e-giriş olayıda olduğundan ssk bu kolaylığını kaldırmaya karar verebilir. o zaman hiç yoktan cezalı duruma düşülebilir. o yüzden şifre almanın faydasını vurgulamak istedim.
    not: yazılarım tekrar giriş için yorumumdur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. 02.01.2010 cumartesi günü resmi tatil mi?
    Konu Sahibi suludag Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 18
    Son Mesaj : 06.Aralık.2010, 22:53
  2. 2 Mayıs Cumartesi Günü Tatil mi?
    Konu Sahibi T U R K O Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 01.Mayıs.2009, 10:09
  3. 28 Haziran Perşembe Günü SSK Tatil mi?
    Konu Sahibi beyza Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 28.Haziran.2007, 13:52
  4. Genel Tatil Günü Hafta Tatili ile Çakışırsa
    Konu Sahibi odemirkol Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 17.Şubat.2006, 17:18
  5. İki Tatil Arası Çalışılan İş Günü Ücreti Hk.
    Konu Sahibi samko71 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 25.Ağustos.2005, 15:07

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36