kamu işçi maaş

Konu: SSK ve Bağ-Kur Prim Affı Çıktı

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Şubat.2006
  Mesajlar
  36

  SSK ve Bağ-Kur Prim Affı Çıktı

  Medeni ARİFOĞLU-BİNGÖL
  Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
  medeniarifoglu@hotmail.com

  SSK VE BAĞ-KUR PRİM AFFI ÇIKTI
  Uzun sureden beridir beklediğimiz sosyal güvenlik prim alacaklarının yeniden yapılandırılmasını öngören af yasa tasarısı nihayet, 22 Şubat 2006 günü TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.
  Yasaya göre, 31 Mart 2005 tarihine kadar tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan özel sektör işverenlerinin sigorta primi, sosyal güvenlik destek primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası, sosyal yardım zammı borçları yeniden yapılandırılacak.

  YASA HANGİ DÖNEMLERİ KAPSIYOR
  Yeni yapılandırma da, 100 Bin YTL’nin altında olan borçlar ile 100 YTL’nin üstünde olan borçlar ayrı ayrı değerlendirilecek,

  100 BİN YTL’NİN ALTINDA OLAN BORÇLAR
  Bağ-Kur kapsamında olan sigortalılar ile borç aslı 100 bin YTL'nin altında olan SSK kapsamındaki özel sektör borçlarında, 31 Aralık 1998 öncesi dönemler için yürürlükteki oranlar esas alınarak gecikme zammı hesaplanacak. 1 Ocak 1999 tarihinden itibaren ise yeniden yapılandırılma başvurusunun yapıldığı tarihten önceki ayın sonuna kadar olan TEFE ve ÜFE oranları uygulanarak, yapılandırmaya esas olacak borçlar hesaplanacak. 01,01,1999-31,03,2005 dönemleri yasadan faydalanacak, ilgili tarihlerden önceki ve sonraki prim borçları yasa kapsamında değerlendirilmeyecek.

  100 BİN YTL’NİN ÜSTÜNDE OLAN BORÇLAR
  Borçlardan asıl tutarı 100 bin YTL'nin üstünde olanlar için yeniden yapılandırma başvurusunun yapıldığı ayın sonuna kadar, yürürlükteki mevzuat hükümlerine göre gecikme zammı hesaplanarak borç tutarı tespit edilecek. Borçluların, “Zor Durum” halleri dikkate alınarak, %30 lara varan indirimler uygulanacak,

  BAŞVURUNUN SÜRESİ
  Bu borçlar kanunun yürürlüğe girdiği tarihi takip eden ay başından itibaren 2 ay içinde başvurulması halinde yeniden yapılandırılacak.

  60 AY’A KADAR TAKSİT İMKANI
  Yeniden yapılandırılan borçların, başvuru tarihine göre aylık bazda hesaplanacak borcun ağırlıklı yaşı ve borcun miktarı dikkate alınarak, peşin veya 60 ayı geçmemek üzere eşit taksitle ödenmesine, ilk taksit ödeme süresini belirlemeye, başvuru süresinin bir aya kadar
  uzatılmasına, ''çok zor durum'' halinin uygulanmasına ilişkin hususlar ile diğer usul ve esasları belirlemeye, SSK ve BAĞ-KUR'un yönetim kurulları yetkili olacak.

  TAKSİTLENDİRMEDE FAİZ OARANLARI
  Yeniden yapılandırılan borcun tamamının veya bir kısmının taksitle ödenmek istenilmesi halinde, taksitlendirilen toplam borca, 12 ayda ödenirse yıllık yüzde 4, 12 ayı aşan ancak 24 ayı aşmayan sürede ödenirse yıllık yüzde 5, 24 ayı aşan sürede ödenirse de yıllık yüzde 6 oranında taksitlendirme farkı ilave edilecek.
  Taksitlerini bir takvim yılında 3 defadan fazla ödemeyenler, yeniden yapılandırma hakkını kaybedecek.
  Yapılandırmadan sonra SSK prim ve diğer alacaklarının süresi içinde ve tam olarak ödenmemesi halinde; ödenmeyen kısmına, sürenin bittiği tarihten itibaren ilk 3 aylık sürede, her ay için yüzde 3 oranında gecikme cezası uygulanacak

  SAĞLIKTAN YARARLANMANIN DURUMU
  Taksitlendirilen toplam borçlarının yüzde 25'ini peşin veya 4 taksitini cari ay primleriyle ödeyen BAĞ-KUR'lular, sağlık sigortasından yararlandırılacak.

  SİGORTALILIĞIN DURDURULMASI DURUMU
  Kurumuna 5 yıl ve daha uzun süreye ilişkin prim borcu bulunanlara, yapılandırmadan faydalanabilmeleri için önce bildirim yapılacak; bu borçların ödenmemesi halinde sigortalılık durdurulacak. Prim borcu süreleri de sigortalılık süresi olarak değerlendirilemeyecek ve bu
  sürelere ilişkin kurum alacakları takip edilmeyecek.
  Borçlarını ödemek isteyenler, en son bulundukları basamağın ödeme tarihindeki tutarı üzerinden ödeme yapmaları halinde, bu süreler, yeniden sigortalılık süresi olarak değerlendirilecek.
  Yasanın yürürlüğe girmesiyle, sosyal güvenlik kurumlarına olan borçlarını yeniden yapılandırmayan işverenler, devletten aldıkları teşviklerden yararlanamayacaklar. Haksız olarak yararlananlardan ise bu teşvikler geri alınacak

  Not: Bu Başlık Forum Kurallarına Uygun Olmadığı İçin Değiştirilmiştir. Lütfen Forum Kurallarına Uyalım...


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Eylül.2005
  Mesajlar
  1.802

  SSK ve Bağ-Kur Prim Affı Çıktı

  Sayın Üye

  Lütfen Forum Kurallarını Okuyunuz. İlginize teşekkürler

  İyi Çalışmalar

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  34

  SSK ve Bağ-Kur Prim Affı Çıktı

  Bu uygulama kapsamına 12/2002 ayında düzenlenen SSK müfettişi tutanağına göre hesaplanan ve halen mahkeme aşamasında olan sigorta primi, tasarrufu teşvik primi ve idari para cezaları da giriyor mu? Eğer giriyorsa bu uygulamadan yararlanmak için mahkemeden feragat edilmesi isteniyor mu? Mahkemeden feragat etmek gerekmiyorsa taksit uggulamasına başlandıktan sonra, mahkeme kazanıldığı halde ödenen taksit bedelleri geri alınabilir mi?

  İyi çalışmalar,

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Şubat.2006
  Mesajlar
  22

  SSK ve Bağ-Kur Prim Affı Çıktı

  Sn: Akın
  çıkan yeniden yapılandırma yasası tahakkuk etmiş borçları kapsamaktadır.
  arz ettiğiniz ihtilaflı dönemlere ait borçlarınız tahakkuk etmişse tahakkuk eden bu borçlarınız mahkeme aşamasında borca veya tutulan tunaklara itiraz mahiyetinde ise mahkemeden vazgeçmek suretiyle yararlanabilirsiniz. durumu buna göre değerlendirip müracatta bulunup bulunmama hakkında kararı siz verin


  saygılarımla

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Şubat.2006
  Mesajlar
  22

  SSK ve Bağ-Kur Prim Affı Çıktı

  Alıntı akin_ogun Nickli Üyeden Alıntı
  Bu uygulama kapsamına 12/2002 ayında düzenlenen SSK müfettişi tutanağına göre hesaplanan ve halen mahkeme aşamasında olan sigorta primi, tasarrufu teşvik primi ve idari para cezaları da giriyor mu? Eğer giriyorsa bu uygulamadan yararlanmak için mahkemeden feragat edilmesi isteniyor mu? Mahkemeden feragat etmek gerekmiyorsa taksit uggulamasına başlandıktan sonra, mahkeme kazanıldığı halde ödenen taksit bedelleri geri alınabilir mi?

  İyi çalışmalar,
  Sn: akın

  2. sorunuz dikkatimden kaçmış; bu yapılandırma yasasında ihtirazi kayıt şartıyla bir ödemede sözkonusu değil mahkemeyi kazansanız dahi ödemiş olduğunuz taksit tutarlarını geri alma hakkına sahip değilsiniz.

 6. #6
  Kemal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kemal Guest

  5458 sayılı kanun

  Merhaba
  SSK.Kanunla ilgili soru cevap bölümünü açmıştır.

  http://www.ssk.gov.tr/wps/portal

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Vergi Affı Çıktı! Stok Affına girsek mi? girmesek mi?
  Konu Sahibi İlker Çamlıbel Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 04.Mart.2011, 15:03
 2. SGK (Bağ-Kur) Prim Affı veya Taksitlendirmesi
  Konu Sahibi SMMM69 Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 04.Haziran.2010, 16:19
 3. SSK ve Bağ-Kur Prim Affı Çıktı
  Konu Sahibi highliner Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 08.Mayıs.2006, 12:06
 4. Bağkur Prim Affı Hakkında
  Konu Sahibi KIRAÇE Forum Bağ-Kur Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 05.Nisan.2006, 11:57
 5. Prim Affı
  Konu Sahibi prolink Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 28.Ocak.2006, 10:49

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36