Konu: (EK8) Eksik Gün Bildirmeme Hk.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2005
    Mesajlar
    151

    (EK8) Eksik Gün Bildirmeme Hk.

    merhabalar, ssk ya EK8 i bildirmemenin herhangi bir cezası varmıdır? Varsa cezası nedir?

    selam ve saygılarımla,


  2. #2
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    (EK8) Eksik Gün Bildirmeme Hk.

    ssk nın elindeki aylık bildirgede gün eksikliği olduğu için cezalı prim ister.

    not: sonradan düzenlenebilecek (örn: ücrewtsiz izin dilekçesi gibi) eksik gün evraklarını zamanı geçtikten sonra ssk verilirse ssk kabul etmiyor.

  3. #3
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    (EK8) Eksik Gün Bildirmeme Hk.

    Merhaba,
    506 sayılı yasaya konuyla ilgili hüküm konmuş ama, ceza hükmü konmamış, sigortalıları korumak için belge verilmemesi durumunda sadece gün sayısının 30 güne çıkarılması ve eksik bildirilen primin res'en tahakkuk edilmesi yeterli görülmüştür.

    Alıntı 506 SayılıYasa Nickli Üyeden Alıntı
    Kod:
    Prim belgeleri:     
    Madde 79 - ......
    ......
    (Ek : 25.08.1999 - 4447 / 11 md. Y.T. 01.01.2000)  Ay içinde bazı işgünlerinde çalıştırılmadığı ve ücret ödenmediği beyan edilen sigortalıların otuz günden az çalıştıklarını açıklayan bilgi ve belgelerin işverence prim bildirgelerine eklenmesi şarttır. 
    (Ek : 25.08.1999 -  4447 / 11 md. Y.T. 01.01.2000)  Sigortalıların otuz günden az çalıştığını gösteren bilgi ve belgelerin Kuruma verilmemesi veya verilen bilgi ve belgelerin Kurumca geçerli sayılmaması halinde, otuz günden az bildirilen sürelere ait primler Kurumca re'sen tahakkuk ettirilerek 80 inci madde hükümlerine göre tahsil olunur.  Uygulamanın usul ve esasları altı ay içinde yürürlüğe konulacak yönetmelikle belirlenir.
    Alıntı 16-318 Ek Sayılı Genelge Nickli Üyeden Alıntı
    Kod:
                   V- AY İÇİNDE 30 GÜNDEN AZ ÇALIŞAN VEYA EKSİK ÜCRET ÖDENEN SİGORTALILAR İLE İLGİLİ OLARAK YAPILACAK İŞLEMLER: 
    	Bilindiği gibi, 506 sayılı Kanunun değişik 79’uncu maddesinin ikinci fıkrasında, ay içinde bazı işgünlerinde çalıştırılmadığı ve ücret ödenmediği beyan edilen sigortalıların otuz günden az çalıştıklarını açıklayan bilgi ve belgelerin işverence prim bildirgelerine eklenmesinin şart olduğu, aynı maddenin üçüncü fıkrasında da, sigortalıların otuz günden az çalıştığını gösteren bilgi ve belgelerin Kuruma verilmemesi veya verilen bilgi ve belgelerin Kurumca geçerli sayılmaması halinde, otuz günden az bildirilen sürelere ait primlerin Kurumca re’sen tahakkuk ettirilerek 80 inci madde hükümlerine göre tahsil olunacağı öngörülmüştür.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Aralık.2005
    Mesajlar
    172

    (EK8) Eksik Gün Bildirmeme Hk.

    Eksik gün kadar ek bildirge düzenlemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde tarafınıza res'en düzenleme yazısı tebliğ ediliyor. Res'en yazı gelmeden önce mutlaka ek bildirge düzenleyin.
    iRiCiK &gt;&gt; Karanlığa kızacağına kalk bir mum yak !!!

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Aralık.2005
    Mesajlar
    151

    (EK8) Eksik Gün Bildirmeme Hk.

    merhabalar, ilginize teşekkürler. Birde internet ortamında e- bildirge ile bildirilen bildirgelerde de durum aynı mı? eksik gün için, ek8 isteniyormu? onun içinde re'sen düzenleme tebliğ olurmu?
    selam ve saygılarımla,

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Aralık.2005
    Mesajlar
    172

    (EK8) Eksik Gün Bildirmeme Hk.

    Bildirgeyi internet ortamında vermemiz Ek-8'den muaf olduğumuz anlamına gelmez. Bu nedenle Ek-8 eksik gün olması durumunda yasal süresi içinde mutlaka verilmelidir.
    iRiCiK &gt;&gt; Karanlığa kızacağına kalk bir mum yak !!!

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    74

    Ynt: (EK8) Eksik Gün Bildirmeme Hk.

    yasal süresi kaç gündür?

  8. #8
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: (EK8) Eksik Gün Bildirmeme Hk.

    Bildirgenin verilme süresi sonuna kadar. 08. ay için 09. ay sonu.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Eksik Gün Bildirimi
    Konu Sahibi Nergiz Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 22.Mart.2006, 09:32
  2. Eksik Beyan
    Konu Sahibi @SMMM Forum KDV
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 21.Mart.2006, 10:22
  3. Eksik Kdv Yatırılması ?
    Konu Sahibi sidarta Forum KDV
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 21.Ekim.2005, 23:01
  4. Ssk da Eksik Gün (e-bildirge)
    Konu Sahibi stajer66 Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 23.Eylül.2005, 17:16
  5. Eksik gün bildirimi
    Konu Sahibi esli Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 08.Temmuz.2005, 15:26

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35