kamu işçi maaş

Konu: İşe Gelmeyen Personel İşe Giriş

gurkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    gurkan Guest

İşe Gelmeyen Personel İşe Giriş

Normal bir işyeri için İnternet üzerinden 30.12.2005 tarihinde bir işçiye ait 31.12.2005 tarihinde işe başlayan bir Sİgortalı İşe Giriş Bildirgesi Verilmiş, fakat işçi işe gelmediğinden bordro kayıtlarınada intikal ettirilmedi haliyle. O şekilde de unutldu. Aradan 5 ay geçtikten sonra bu işçinin İşe giriş bildirgesinin verildiği işe gelmediğinden dolayı da herhangi bir bordro kaydı vs. yapılmadığının farkına varıldı. O zamanlarda da SSK ya işçi işe gelmediğinden vs. dilekçe yazılmadı.
    Bu durumda ne yapmak gerekir. Aradan geçen 5 aylık bir süreden sonra SSK ya dilekçe yazıp İşe giriş iptal edilebilir mi. Yoksa o döneme ait 1 günlük çıkışta olan ek bildirgemi yapmamız gerekir.

İŞE GELMEYEN PERS.

işe gelmeyen personeli siz işe gelmediği için bordroda göstermediniz ve bunun için persoenelin çıkışı yapılmadı ve bölge çalışmayada bildirilmedi. dolayısıyla ssk kayıtlarında bu personel işe alınmış ve çalışıyor görünüyor fakat bu personel.. için herhangi bir pirim yatırma söz konusu değil...

şimdi burada yapılması gereken işlem .. düzeltme bldirgesi verilmeli geriye yönelik 5 ay için.. bordroda bu personelin çıkışı yapılmış olarak.. fakat bu işlem sırasında kaçınılmaz ceza ödemek durumundasınız...

iyi çalışmalar
    HİİİÇ BİR ŞEY BİLMİYORUM....<br /><br />...........................................

a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Merhaba ;

Bence de yapılması gereken ;

İşe girişin internetten yapıldığını, sistemin verdiği barkod numarasını içeren açıklamalı bir dilekçe ve ekine girişin bir örneği ile personelin iş başı yapmadığına dair yetkililer tarafından düzenlenen bir tutanak ekleyerek ilgili müdürlüğe bilgi verilirse sorun olmayacaktır.

Herhangi bir ücret ödemesi , puantaj vs. söz konusu olmadığına göre işin doğrusunu yapmak gerekir diye düşünüyorum.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

ssk sonradan düzenlebilecek belgeleri kabul etmemektedir. dolayısı ile işçi çalışmamış olsa bile 5 aylık primi isteyebilir.

gurkan Guest

Alıntı nane Nickli Üyeden Alıntı
    ssk sonradan düzenlebilecek belgeleri kabul etmemektedir. dolayısı ile işçi çalışmamış olsa bile 5 aylık primi isteyebilir.
    Peki işçi 1-2 gün gözüküp çıkmışsa 5 aylık prim isteme gündeme gelebili rmi?

peki sevgili gürkan ;

zaten sen bu personelin çıkısını yaptın mı ? yapmadıysan sen bu personele pirim ödemesi yapmazken bu personel ssk kayıtlarında aktif görünüyor ... doğal olarak senin bu personel için yapman gereken kesintilri yaparak vergisini ödeme durumundasın.. fakat geçmişe yönelik düzeltme bildgirsesi verirsen problem yaşamazsın ... ( ceza ödemek koşuluyla)
    HİİİÇ BİR ŞEY BİLMİYORUM....<br /><br />...........................................

gurkan Guest

Herkese Teşekkürederim

a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Merhaba ;

Eğer gerçekten işbaşı yapmadığını ve herhangi bir ödemenin söz konusu olmadığını varsayarak ( ki öyle görünüyor ) ben yine de işin doğrusunu yapmanızı düşünüyorum.

Konu ;personel işbaşı yapmadı ve yetkililer bunu SSK ya bildirmeyi unuttular. Olay bu.

Çalışmayan , bordrolarda yer almayan personele ücret ödenmiş gibi gösterip SSK primini SSK'ya,vergi kesintilerini VD ne ödemek, geriye doğru ek bildirgeler ile düzeltmeye çalışmak bana pek doğru gelmiyor.

Ve hatta gerçekte çalışmayan personele gün kazancı sağlayacaksınız buda bir haksız kazanç olsa gerek.

Yapılan yanlışlar yanlışları doğuracaktır.

Siz işin doğrusunu yapın ve bunu da ilgili yerlere elinizdeki belgelerle anlatın.

İşbaşı yapmadığına ait tutulan bir tutanak zaten özlük dosyasına konulmak üzere tutulmuştur.

Eğer işyeri kart basılarak girilen yerlerden ise ilgili günlerde ( teknik olarak pek anlamam ) ama zaten makinanın vereceği raporlarda da gözükmeyecektir.( Ya da günlük işbaşı çizelgesi v.s. gibi )

Eğer bir İPC söz konusu olacak ise bunu ilgili mahkemelerde savunarak doğruyu bulacağınızdan eminim.

Ben bu tür bir uygulamayı SSK yetkilileri ile görüşerek bir önceki mesajımda belirttiğim gibi yaptım.

Aramızdaki fark sadece benim personel işbaşı yapmamış ve aradan sadec bir hafta geçmişti.

Burada ise 5 ay söz konusu olmasına rağmen ben yinede böyle yapmanızı öneriyorum.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

ispat edilebilirse elbette fiilen çalışılmayan günler gösterilmez. ssk'nın size yönelteceği "sen bu şahsı çalıştırmışsın primlerini ödememişsin. 5 ay sonra işten istifa edip ayrılınca ve cezalı ödeme yapmamak için geriye doğru çıkışını veriyorsun. hem ssk yı hemde çalışanı aldatmışsın." tezini çürütebilecek somut delil varmı :?: varsa sorun yok.

sayın muhasebe;

zaten 5 aylık pirim ödeemsi söz konusu değil,

sadece yapması gereken işe girişi yapılan personel işe gelmemiş dahi olsa bordroda çıkışıda yapılması gerekiyor yani bu personelin 5 ay önceki bordroda 1 gün çalışmış gösterir düzeltme bildirgesini ssk ya verecek.. yapması gereken bu!..

iyi çalışmalar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)