kamu işçi maaş

Konu: Yönetim Kurulu Ücretleri

Yönetim Kurulu Ücretleri

Merhaba;

Yönetim Kurulu Üyelerinin maaşında SSK kesintisi varmı?

Bunun ile ilgili resmi kaynak nerden bulabilirim.

Yönetim Kurulu Ücretleri

http://66.249.93.104/search?q=cache:...r&ct=clnk&cd=1

YÖNETİM KURULU ÜYELERİNE ÖDENEN HUZUR HAKLARI VE KAR PAYI ÖDEMELERİ
    Bu haftaki yazımızda, şirket yönetim kurulu üyelerine ödenen huzur hakları ile, şirket karından ödenen temettülerin vergilendirilmesine ilişkin esaslar üzerinde duracağız.

I. Huzur Hakkı Ödemeleri

Gelir Vergisi Kanununun 61/4. maddesine göre yönetim kurulu başkan ve üyelerine bu sıfatları nedeniyle ödenen veya sağlanan para ayın ve menfaatler (huzur hakları) ücret olarak nitelendirilmektedir. Şirketin diğer çalışanlarına yapılan ücret ödemeleri gibi, yönetim kurulu başkan ve üyelerine yapılan huzur hakkı ödemeleri de stopaj yoluyla vergilendirilmektedir.

Huzur hakkı ödemelerinin yapıldığı aylarda yönetim kurulu başkan ve üyeleri adına bordro düzenlenerek gerekli yasal kesintileri yapılmakta ve izleyen ay içinde diğer ücretler üzerinden yapılan kesintilerle birlikte beyan edilip ödenmektedir.

Huzur hakları bu şekilde vergilendirilen yönetim kurulu başkan ve üyelerinin, bu gelirleri için yıllık beyanname vermelerine gerek yoktur. Bu kişilerin diğer gelirleri nedeniyle beyanname vermeleri durumunda da huzur hakları beyannameye dahil edilmeyecektir. Zira, 1.1.1999 tarihinden geçerli olmak üzere, tevkif suretiyle vergilendirilmiş olan ücret gelirleri tutarına ve kaç işverenden alındığına bakılmaksızın beyan dışı bırakılmıştır. Böylece birden fazla şirkette yönetim kurulu üyeliği yapan kişilerin de, elde ettikleri huzur hakları nedeniyle beyanname düzenleme ve vergi farklarını ödeme külfetleri ortadan kaldırılmıştır.

II. Kar Payları

Yönetim kurulu başkan ve üyelerine yapılan hakkı huzur ödemeleri Gelir Vergisi Kanunu’nun 61. maddesine göre ücret olarak nitelendirilirken, bu kişilere ödenen kar payları ise aynı Kanunun 75. maddesinin 3 .bendinde menkul sermaye iradı olarak tarif edilmektedir. Bu nedenle, yönetim kurulu başkan ve üyelerine şirket karından pay verilmesi halinde bu ödemenin, ücret geliri olarak değil, menkul sermaye iradı olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

Kar payını ödeyen şirket ise, bu kar payı üzerinden %16.5 oranında ( halka açık şirketlerde %5.5 ) temettü stopajı hesaplayacaktır.

Kar paylarını elde eden yönetim kurulu başkan ve üyelerinin bu gelirlerini beyan edip etmeyeceği ise elde edilen kar payının ve diğer menkul sermaye iratlarının tutarına bağlıdır.

Kar payları üzerinden, elde edilen kar payının 1/5’i oranında vergi alacağı hesaplanmaktadır. Örneğin kar payı tutarı 5 Milyar TL ise, 1 Milyar TL vergi alacağı hesaplanmakta ve bu tutar kar payına eklenmek suretiyle vergi kanunları yönünden elde edilen temettü geliri 6 Milyar TL olarak kabul edilmektedir.

Yönetim Kurulu başkan ve üyelerinin, yukarıda izah edildiği şekilde hesaplanan vergi alacağı dahil kar payı, diğer menkul sermaye iratları ile birlikte 4.375 Milyar (2000 yılı için) Lirayı aşıyorsa, kar paylarının beyan edilmesi gerekecektir. 2000 yılında elde edilen kar payı (vergi alacağı dahil) ve diğer menkul sermaye iratlarının toplamının 4.375 milyarın altında kalması halinde ise beyanname verilmeyecek; başka gelirler nedeniyle beyanname verilse dahi bu gelirler beyannameye dahil edilmeyecektir.

Kar paylarının beyan edilmesi halinde vergi alacağı, bu gelirler üzerinden hesaplanacak gelir vergisinden mahsup edilecektir. Ayrıca, vergi alacağı üzerinden % 10 oranında hesaplanacak olan fon payı da beyannamede hesaplanan fon payından mahsup edilecektir. Beyanname verilmemesi halinde ise vergi alacağına ilişkin olarak herhangi bir işlem yapılmayacak, bu tutarın iadesi sözkonusu olmayacaktır.

Örnek:
    (X) A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanı, genel kurul kararına istinaden 15.03.2001’de, 2000 yılı kurum kazancı üzerinden 30 Milyar TL kar payı elde etmiştir. Bu kar payı dışında, 2000 yılında şirketten aldığı huzur hakkından (ücret) başka geliri bulunmayan yönetim kurulu başkanının, 2001 yılının Mart ayında vereceği beyannamede beyan edeceği gelir ve ödeyeceği vergi aşağıdaki gibi olacaktır.

Elde Edilen Temettü Geliri 30 milyar lira
    Vergi Alacağı (30 x 1/5) 6 milyar lira
    Toplam Temettü Geliri (30 + 6) 36 milyar lira
    Gelir Vergisi Matrahı 36 milyar lira
    Hesaplanan Gelir Vergisi
    (2.500 milyar x % 20 = 500 milyon
    3.750 milyar x % 25 = 937.5 milyon
    6.250 milyar x % 30 = 1.875 milyar
    18.750 milyar x % 35 = 6.5625 milyar
    4.750 milyar x % 40 = 1.900 milyar) 11.775 milyar lira
    Vergi Alacağı (6 milyar lira)
    Ödenecek Gelir Vergisi (11.775 – 10) 5.775 milyar lira
    Hesaplanan Fon Payı (11.775 milyar x % 10) 1.1775 milyar lira
    Vergi Alacağı Fon Payı (6 milyar x % 10) (600 milyon lira)
    Ödenecek Fon Payı (1.1775 – 0.6 ) 577.5 milyon lira
    Ödenecek Toplam Vergi 6.3525 milyar lira

(Stopaj yolu ile vergilendirilen ücretlerin tutarı ne olursa olsun beyan edilme zorunluluğu bulunmadığından, huzur hakkı olarak alınan ücret beyannameye dahil edilmeyecektir.)

Yönetim Kurulu Ücretleri

Sayın Keskin;

Değerli açıklamalarınız için teşekkür ederim de benim asıl aramak istediğim Bankalardaki Yönetim Kurulu Üyelerine verilen ücretlerde (ki bu genellikle net oluyor) SSK kesintisi var mı? Yok biliyorum ama dayanağını arıyorum. Saygılar..

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

Yönetim Kurulu Ücretleri

bankalar aş'dir. dolayısı ile bağkurlu olurlar. bağkur kesilmedikçe ssk primi hesaplanmaz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)