kamu işçi maaş

Konu: SSK İşçi Girişi

SSK İşçi Girişi

Ssk tarafından ssk işçi girişinde yapılan silinti kazıntı sebebiyle İ.P.Cezası kesilmesi hakkında düşünceleriniz.

Dinçer KUM<br />Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

SSK İşçi Girişi

Merhaba Dinçer Bey,
    sorunuzu tam olarak anlamamakla beraber şunu diyebilirim . kuruma verilen işe giriş bildirgesinde kazıntı silinti var ise; işe giriş bildirgesinin kuruma geç verilmesinde asgari ücretin 1 katı tutarında idari para cezası demektir. kurum onaylı size verilen surette bir kazıntı yok ise i.p.c. iptal edilir.
    .aktürk
    <br />&quot; Şimdiye kadarki bütün toplumların tarihi, sınıf savaşımları tarihidir.&quot;

SSK İşçi Girişi

internetten işe giriş verdik ama aynı şirketin başka sicil numarasından tahakkukunu kesmişim hemde 2 aydır diğer işe girişi verilen işyerinin tahakkuku 2 aydır hiç kesilmedi.İşe girişi olmayan işyerine ise işe girişi olmayan işçilerin tutmışuz tahakukunu kesmişiz.ne yapıcam ceza keserler mi

SSK İşçi Girişi

yani işyerleri karışmış tam anlatabildim umarım

SSK İşçi Girişi

Sayın ERKAN AKTÜRK
    konu aynı şekilde örnek:10.07.2006 giriş diyelim ama dagsille silinmiş ve yazı ile 10.07.2006 yazmılmış .
    Bunun için İ.P.C kesilmesi hakkındaki düşüncelerimizi soruyorum.
    Kanunen açıklaması nedir?neye istinaden? kanun maddesi nedir?

Yukarıdaki örnekte 10.07.2006 dedik bunun gerçekten de 10.07.2006 olduğunun ispatının yapılamayacağımı düşünülüyor.Örneğin :EK-1 bildirim listesi verilebilir.

Ben sadece fikir cimnastiği yapıyorum.

SSK İşçi Girişi

anladığım kadarıyla bir şirkte ait bir kaç işyeriniz var ve sigorta yapılan yerle primlerin ödendiği yer arasında fark var. bunun için benim kanaatim kişiyi bir aylığına başka bir işyerine nakil yapın ve daha sonra asıl çalıştığı işyerine tekrar sigorta yapın. bu sadece benim fikrim
    Ne irfandır veren&nbsp; ahlaka yükseklik,ne vicdandır <br />Fazilet hissi insanlarda ALLAH korkusundandır.<br />Yüreklerden çekilmiş farzedilsin havfı Yezdan&#39;ın <br />Ne irfanın kalır tesiri katiyyen,ne vicdanın.<br /><br /> Mehmet Akif ERSOY

SSK İşçi Girişi

aklama ilkin şu soru geliyor . işe girşi bildirgesinde yazan tarih doğruysa niye daksilleme ihtiyacı hissettiniz. 2. si sizde ki ile ssk ya vermiş olduğunuz işe giriş bildirgesinin tarihleri farklımı. farklıysa zaten problem burada çıkıyor. yok zaten kurumdaki tarihlede aynıysa kanımca problem çıkmayacaktır. isterseniz kurumdaki işe girş bildirgesinden fotokopi çektirip aslı gibi yaptırırsanız da problemi ortadan kaldırabilirsiniz.
    Ne irfandır veren&nbsp; ahlaka yükseklik,ne vicdandır <br />Fazilet hissi insanlarda ALLAH korkusundandır.<br />Yüreklerden çekilmiş farzedilsin havfı Yezdan&#39;ın <br />Ne irfanın kalır tesiri katiyyen,ne vicdanın.<br /><br /> Mehmet Akif ERSOY

SSK İşçi Girişi

Alıntı MURO Nickli Üyeden Alıntı
    aklama ilkin şu soru geliyor . işe girşi bildirgesinde yazan tarih doğruysa niye daksilleme ihtiyacı hissettiniz.
    Sayın MURO
    Düşününki bugün işe giren kişiyi ne zaman işe girmiş olarak yazacaksınız? 12/07/2006
    İşe giriş bildirgesi işe başlamadan 1 gün önce verilmesi gerekiyor doğru mu? doğru

Bunu 11/07/2006 olarak yazdığını düşün, ssk ya verirken farkettin ve düzelttin.

2. si sizde ki ile ssk ya vermiş olduğunuz işe giriş bildirgesinin tarihleri farklımı..
    Burada fark neden olsun zaten düzeltmeyi yapan bizleriz.

isterseniz kurumdaki işe giriş bildirgesinden fotokopi çektirip aslı gibi yaptırırsanız da problemi ortadan kaldırabilirsiniz.
    Kurumdaki işe giriş aslı gibi yapmanın anlamı nedir anlayamadım.Kurum sizinki bizimki tutmuyor şeklinde İ.P.C kesmiyor silinti kazıntı olduğu için kesiyor İ.P.Cezasını.

Benim sorduğum cezanın nedeni nedir?(Kanundamı yazıyor evraklarda silinti kazıntı şeklinde olursa ceza kesilir diye ) Sadece işe giriş olarak düşünmeyelim, işyeri bildirgesi olarak da düşünelim.
    Başta da dediğim gibi fikir cimnastiği

SSK İşçi Girişi

Sayın Dinçer Kum,

Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği içersinde Sigortalı İşe Giriş Bildirgesinin arka yüz açıklamalarında

"5. Bildirgelerin bütün haneleri nüfus hüviyet cüzdanına ve sigortalı tarafından işverene ibraz edilen diğer resmi belgelere göre tam, doğru ve kitap harfleri ile okunaklı olarak doldurulur. "
    denmektedir.

Buna karşılık olarak da Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği 32. maddeye göre ceza uygulanmış olabilir. Maddi hataya bağlı olarak kesilen bir ceza için de itiraz edebilir, açıklamada bulunabilirsiniz. Maddi hatalar ünite itiraz komisyonunca re'sen dikkate alınır.

Ancak, işe giriş bildirgesi ya da işyeri bildirgesi resmi bir evrak niteliğinde olduğundan, bildiğimiz üzere bu evraklar üzerinde bir düzeltme yapmak gerekecek ise bunun önceki bilgiyi/yazıyı silinti veya kazımak yoluyla değil, okunacak şekilde üzerini çift çizgi ile iptal etmek, doğrusunu da o hanenin/sütunun kalan kısmında yine okunacak şekilde yazmak gerekir.

Selamlar...
    Ahmet Akca SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)