taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Ameliyat olan ve işe devam edemeyen işçinin geliri

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    34

    Ameliyat olan ve işe devam edemeyen işçinin geliri

    Merhabalar şirketimizde bir çalışanımız iki ameliyat geçirdi ve şu anda raporlu, rapor tarihide açık olarak belirtilmiş. Doktorlar işçimizin zamanla iyileşeceğini ama bunun uzun süreceğini belirttiler. Biz şirket olarak yiyecek vb. tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Ancak maaş ödemesi yapmıyoruz. Bu işçimiz SSK dan belli bir maaş alması gerekiyor mu?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    34

    bir konu daha

    Bu işçiyi işten çıkartabilirmiyiz. Hangi madde gereğince çıkartabiliriz. Biz işçimizi yine gerekli yardımları yapacağız. Çıkardığımız takdirde nekadar süre daha iş göremezlik ödeneği almaya devam eder.

  3. #3
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Ameliyat olan ve işe devam edemeyen işçinin geliri

    Merhaba,
    Sağlık nedeniyle çalışanın iş akdini feshedebilmeniz için çalışanın, çalışma süresi ve iş göremezlik süresi önemlidir. Basitçe söylemek gerekirse çalışanın hakettiği ihbar süresinin üzerine 6 hafta ekleyeceksiniz. Eğer iş göremezlik süresi bu toplam süreyi aşıyorsa fesih hakkınız doğmaktadır. Konu "4587 sayılı İş Kanunumuzun 25/I maddesinde düzenlenmiştir.

    Yargı kararlarında işgöremezlik süresi içinde iş akdinin feshedilmesi durumunda, fesih işgöremezlik süresinin bitiminde geçerlik kazanmaktadır. 506 sayılı yasanın 37. maddesinde ise açık bir hüküm bulunmamaktadır. Büyük olasılıkla SSK görevlisi hiç yoruma girmeyecek ve ödeme yapılmaması gerektiğini söyleyecektir. Çünkü "İş Göremezlik" ödeneğini verirken işverenden belge istenmektedir. İş akdini feshetmeyi düşündüğünüz çalışan doğal olarak bürokratik ve yargı kanalıyla hakkını arama yoluna gitmeyecektir.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    34

    Ameliyat olan ve işe devam edemeyen işçinin geliri

    Tamer Başkan belirtmiş olduğunuz 25/I maddesi aynen şu şekilde;

    MADDE 25. - Süresi belirli olsun veya olmasın işveren, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir:

    I- Sağlık sebepleri:

    a. İşçinin kendi kastından veya derli toplu olmayan yaşayışından yahut içkiye düşkünlüğünden doğacak bir hastalığa veya sakatlığa uğraması halinde, bu sebeple doğacak devamsızlığın ardı ardına üç iş günü veya bir ayda beş iş gününden fazla sürmesi.

    b. İşçinin tutulduğu hastalığın tedavi edilemeyecek nitelikte olduğu ve işyerinde çalışmasında sakınca bulunduğunun Sağlık Kurulunca saptanması durumunda.

    (a) alt bendinde sayılan sebepler dışında işçinin hastalık, kaza, doğum ve gebelik gibi hallerde işveren için iş sözleşmesini bildirimsiz fesih hakkı; belirtilen hallerin işçinin işyerindeki çalışma süresine göre 17 nci maddedeki bildirim sürelerini altı hafta aşmasından sonra doğar. Doğum ve gebelik hallerinde bu süre 74 üncü maddedeki sürenin bitiminde başlar. Ancak işçinin iş sözleşmesinin askıda kalması nedeniyle işine gidemediği süreler için ücret işlemez.



    bahsetmiş olduğunuz (a) kısmı b bendinin altında yer almaktadır. b bendinde şu şekilde bir açıklama var:
    "b. İşçinin tutulduğu hastalığın tedavi edilemeyecek nitelikte olduğu ve işyerinde çalışmasında sakınca bulunduğunun Sağlık Kurulunca saptanması durumunda"

    bizim sorunumuzda burada kurum bu işçimiz için tedavi edilemeyecek nitelikte olduğu ve işyerinde çalışmasında sakınca bulunduğuna dair bir yazı vermedi. Uzun süre sonra iyileşeceğini söylüyorlar

  5. #5
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Ameliyat olan ve işe devam edemeyen işçinin geliri

    Alıntı 4857 Sayılı Yasa Nickli Üyeden Alıntı

    MADDE 25. - Süresi belirli olsun veya olmasın işveren, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir:

    I- Sağlık sebepleri:

    a. İşçinin kendi kastından veya derli toplu olmayan yaşayışından yahut içkiye düşkünlüğünden doğacak bir hastalığa veya sakatlığa uğraması halinde, bu sebeple doğacak devamsızlığın ardı ardına üç iş günü veya bir ayda beş iş gününden fazla sürmesi.

    b. İşçinin tutulduğu hastalığın tedavi edilemeyecek nitelikte olduğu ve işyerinde çalışmasında sakınca bulunduğunun Sağlık Kurulunca saptanması durumunda.

    (a) alt bendinde sayılan sebepler dışında işçinin hastalık, kaza, doğum ve gebelik gibi hallerde işveren için iş sözleşmesini bildirimsiz fesih hakkı; belirtilen hallerin işçinin işyerindeki çalışma süresine göre 17 nci maddedeki bildirim sürelerini altı hafta aşmasından sonra doğar. Doğum ve gebelik hallerinde bu süre 74 üncü maddedeki sürenin bitiminde başlar. Ancak işçinin iş sözleşmesinin askıda kalması nedeniyle işine gidemediği süreler için ücret işlemez.
    Merhaba,
    Doğru maddeye bakmış ama, eksik yorumlamışsınız. (a) bendinde zaten ilave bir süreye ile bağlı olmaksızın çalışanın kusureu ile oluşan iş göremezlik durumunda üç gün içinde iş sözleşmesini feshedebilirsiniz.
    Eğer çalışanın kişisel kusuru olmaksızın bir hastalık söz konusu ise a bendini uygulayamayacaksınız ve diğer kritere bakacaksınız. (b) bendinde belirtilen çalışamaz raporu olmadığına göre maddenin 2. fıkrasındaki şartların oluşup oluşmadığına bakmalısınız. İşgöremez raporundaki süreye bakmalı ve ihbar süresini 6 hafta aşması durumunda maddenin 2. fıkrası ile işverene verilen fesih hakkınızı kullanmanız mümkündür.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  6. #6
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.407

    Ameliyat olan ve işe devam edemeyen işçinin geliri

    İhbar önelini 6 hafta aşarsa iş akdi işveren tarafından fesih edilebilir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    34

    Ameliyat olan ve işe devam edemeyen işçinin geliri

    Cevaplarınız için çok teşşekkür ederim. Çalışmalarınızda başarılar...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Tam zamanlı devam eden işçinin part tıme olarak değişmesi
    Konu Sahibi ahmet85 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 02.Ağustos.2012, 17:05
  2. Çalışmaya devam eden işçinin izin parası kaç günlüktür
    Konu Sahibi Ertann Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 20
    Son Mesaj : 13.Temmuz.2012, 17:01
  3. Ameliyat olan personelin durumu
    Konu Sahibi Nursimel Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 12.Temmuz.2012, 10:42
  4. SSK'lı çalışan işçinin bağkur'unun da devam etmesi
    Konu Sahibi imrancuhadar Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 01.Mayıs.2012, 12:48
  5. Raporlu olan işçinin yurtdışına çıkması
    Konu Sahibi serifumut Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 22.Haziran.2011, 17:44

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36