kamu işçi maaş

Konu: İşe Giriş ve İşyeri Bildirgeleri ...

İşe Giriş ve İşyeri Bildirgeleri ...

Merhaba,

Yeni işe başlama veren bir mükellefin yoklamasını yapan yoklama memuru bir işçi çalıştırıldığını yazmış. Bu durumda SSK iş yeri bildirgesi ve işçi işe giriş bildirgesi verilmesi için bir aylık süre geçerli olur mu? yoksa işe başlamadan bu bildirgeler verilmeli miydi?

Saygılarımla.

Re: işe giriş ve iş yeri bildirgeleri ...

Alıntı HasanYılmazer Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba,

Yeni işe başlama veren bir mükellefin yoklamasını yapan yoklama memuru bir işçi çalıştırıldığını yazmış. Bu durumda SSK iş yeri bildirgesi ve işçi işe giriş bildirgesi verilmesi için bir aylık süre geçerli olur mu? yoksa işe başlamadan bu bildirgeler verilmeli miydi?

Saygılarımla.
    bir kere tutanağı tutturur iken memura durumu şöyle izah edin : "bir işçi Çalıştırılacağı " diye.
    Ama olan olmuş bir işçi çalıştırıldığı denmiş. o bakımdan bence 1 aylık süre zarfınız devam etmektedir. malum savunma ortada vergi levhası tastiği bile 30 günlük süre zarfında yapılıyor malum sskda bunun fotokopisini istiyor. vb. örnekler söz konusu .

Ki şuna gelelim vergi dairesi ve ssk arasında bu yönde bir bağlantı yok, o bakımdan durumuna göre ssklı işçi çalıştıra bilirsin diyorum ben :wink:
    ama içim rahat etsin diyorsan ysalar önundede haklısın 30 günlük süre zarfı yapılması gereken işlemler söz konusu bu sebebden 30 gün diyorum. kolay gelsin.

öncelikle yardımınız için teşekkür ederim. Peki vergi dairesi açısından durum ne olur? Yani bordro düzenlenip vergi kesintisi yapılıp muhtasarla vergi dairesine yatırılması gerekmez mi? Ya da vergi dairesi bunu takip eder mi ?

Saygılarımla.

Alıntı HasanYılmazer Nickli Üyeden Alıntı
    öncelikle yardımınız için teşekkür ederim. Peki vergi dairesi açısından durum ne olur? Yani bordro düzenlenip vergi kesintisi yapılıp muhtasarla vergi dairesine yatırılması gerekmez mi? Ya da vergi dairesi bunu takip eder mi ?

Saygılarımla.
    ama stopajakonu olan bir ödemen sözkonusu değil.çünkü ssk dosyan yok daha ortada, işçinde girmemiş. bir vergi durumu söz konusu değil. vergi dairesi bu duruma bişe diyeceğini sanmıyorum olay ssk ile ilgili çünkü. sorun çıkmaz yani.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Gayet tabi Vergi dairesine bildirim yapıp muhtasar için vergi numarası almalısınız.
    Bordro düzenlenmeden ssk ödenmez, bordro düzenlediğiniz zaman da gv. ve dv kesintisi yaparak vergi dairsine muhtasar beyanname ile bildirmek zorundasınız.
    Yani olay sadece ssk ile ilgili değildir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

sayın baris987 cevabında demişki, bir aylık süri içerisinde ssk ya işeri bildirgesini ve işe girişleri verebilir. ssk cezaların ağır olması nedeniyle bunun doğruluğunu sormak için yazıyorum. ssk işyeri bildirgisnin işçi çalıştmaya başlamadan önce yada başladığı gün verilmesi gerekmiyormu. yani diyelimki işleri 15.07 açıldı ssk ya bir bildirimde bulunmadık. vergi dairesi memurları yoklamaya geldiler ve 15.07 işyeri açıldı ve aynı tarih itibariyle işçi çalışıyor diye yoklama tuttu. bu durumda bizde gidip işyeri bildigisini ssk ya 15.07 tarihinde işçi çalışmaya başlıyor diye 26.07 tarihinde versek cezasızmı oluyor. ben burda ssk işyeri bildirgisinin yasal süresi içerisinde verilmemiş olacağını ve cezalı olacağını düşünüyorum.

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

ssk işyeri bildirgesi için geriye dönük tarihte işe başlama olarak verirseniz ipc ödersiniz.

arkadaşlar
    işyerine memur geldiği zaman işçi çalışyor diye yazıldıysa en geç o gün içinde sskya başvurmanız gerekiyor vede yeni açılan işyerleri için geçerli tabi yoksa şube açılışı gibi bir durumsa ceza kesilir. (tabi bunu inceleyek memur nerde?) öle bir durumda ssk ile vergi dairesi bağlantılı olarak tutanaklara bakmıyor o yüzden ceza gelme riski az ... bunlar ile ilgili ssk gov tr de gerekli açıklamalar zaten var işyeri bildirgesi nezaman verilir diye... benim tavsiyem işçi yeni giriyormuş gibi açılışını yap ssk'ya. ve bir gün önceden yap kesinlikle...
    (tabi bunları işyerini olduğunu düşünerek şirket üzerinden yorumluyorum)

hasan bey,öncelikle işci girişiyle beraber ssk ya başvurulup işyeri bildirgesi verilip işyeri numarası alınacak ve o işyeri numarasına göre işci girişi yapılacak.sonra bölge çalışmadan numara alınacak ek2 gönderilecek.işci girişi için bir aylık süre mevcut.ek 2içinde izleyen ayın 15ne kadar gönderilecek.öbür ayın 20sindede tabiki muhatasar verilerek stopajı ödenecek.vergi dairesine şu tarihte şu işyerimizde işci çalıştırmaya başladık diye dilekçe verilecek(bir ay içinde)iyi çalışmalar

Alıntı furkan6602 Nickli Üyeden Alıntı
    sayın baris987 cevabında demişki, bir aylık süri içerisinde ssk ya işeri bildirgesini ve işe girişleri verebilir. ssk cezaların ağır olması nedeniyle bunun doğruluğunu sormak için yazıyorum. ssk işyeri bildirgisnin işçi çalıştmaya başlamadan önce yada başladığı gün verilmesi gerekmiyormu. yani diyelimki işleri 15.07 açıldı ssk ya bir bildirimde bulunmadık. vergi dairesi memurları yoklamaya geldiler ve 15.07 işyeri açıldı ve aynı tarih itibariyle işçi çalışıyor diye yoklama tuttu. bu durumda bizde gidip işyeri bildigisini ssk ya 15.07 tarihinde işçi çalışmaya başlıyor diye 26.07 tarihinde versek cezasızmı oluyor. ben burda ssk işyeri bildirgisinin yasal süresi içerisinde verilmemiş olacağını ve cezalı olacağını düşünüyorum.
    Ya farzetki 25/07/2006 da işyerini açtın ilk açılış günün, memur ilk gün geldi vede yoklamanı tuttu(ki memur 30 gün içerisinde tutar yoklamayı), İşte atıyorum Hüseyin(mükellef) bey 25/07/2006 da işyerini açmıştır, bir işçi çalıştırıyordur diye tutanak tuttu.(sende inanılmaz biçimde tüm belgelerini ayalarladın, yetiştirdin,(ki imkansız bişey,doğru ssk ya koştun) hemen ssk ya gittin orada ssk yada yetiştirdin tüm belgelerini hazırlayıp, ssk dosya numaranı aldın(buda imkansız bişe) neyse işçi girişini de yaptın, e tabikide vergi açılış tarihin 25/07/2006, ssk dosya açılış tarihin 25/07/2006 oldu(imkansız ama olsun bakalım) eeee bir de işçini soktun, malum işçinin işe başlaması 25/07/2006 oldu ne oldu ? sen işçinin girişini bir gün önceden ssk ya bildirmen lazımdı : ))) geçmiş olsun işçi bildirimi geç bildirmekten ceza yedim ,
    demekki burada bir esneklik söz konusu, ki olayın çözümüde şudur
    bir işçi çalıştırdığı değil, "bir işçi çalıştıracağı" diye vergi dairesi memurları tutanağında belirtmelidir. yada ".... tarihinden itibaren işçi çalıştıracağı" gibi vergi dairesi memuru notunu tutanağa düşmelidir. sorunu oluşmadan önlemek en güzeli ))) ama yasalarda, mahkemelerde kesinlikle mükellef için olumlu karar verecektir eminim... bu rada istem dışı oluşan olay söz konusudur...
    Özetle: Sen işini gücünü bitir, ondan sonra bildiğin gibi ssk dosya numaranı al vede her zamanki gibi işçi giriş işlemini yap, geçmişe dönük işçi girişi yaparsan ceza yersin tabikide, vergi dairesinin tutanağını kaala almana kısacası bu konuda 30 günde işlerini bitirmeye çalış demek istiyorum. anlata bildim umarım. "furkan6602"

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)