cfo-bmi

Konu: Stajer Öğrenci Hk.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    31

    Stajer Öğrenci Hk.

    MERHABA ARKADAŞLAR

    ŞİRKETİMİZDE STAJER ÖGRENCİ ALMAYA KARAR VERDİLER.
    BUNLARIN SSK GİRİŞİ VE BODRO HES.YÖNTEMİ HAKKINDA BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLAR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM
    TEŞEKKÜRLER.
    İYİ ÇALIŞMALAR

    Not: Bu yazının başlığı admin tarafindan forum kurallarına uygun olmadığı için düzeltilmiştir.Lütfen Forum Kuralları'nı okuyunuz.

    asdelen

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    636

    Re: STAJER ÖĞRENÇİ HK.

    Merhaba;

    Sigorta hakkında sizin bir yükümlülüğünüz yok.Okulları bu işlemleri yapıyorlar.

    Bordro konusunda da, brüt asgari ücretin 3/1'ni (yada %30) ödüyorsunuz.

    Kolay gelsin.
    ?Bir mum diğer mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez?.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    31

    Stajer Öğrenci Hk.

    STAJER ÖGRENCİLER OKUL AÇILINCA DEĞİL, TEMMUZ AYINDA BAŞLIYACAKLAR SSK BİZE İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ VERİLECEK DİYOR.

    TEŞEKKÜR EDERİM
    asdelen

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    115

    Stajer Öğrenci Hk.

    Eğer bu stajerler lise öğrencisiyse bir önceki cevapta yazılanlar yeterli...
    Meslek Lisesi stajerleri öğrenim dönemleri içerisinde staj yapar...
    Yaz Tatilinde de staj isteyen liseler var ama bunlar okul tarafından mecbur
    tutuluyorsa tüm kanuni zorunlulukları normalinde olduğu gibi yine okullarının sorumluluğundadır.

    Eğer Üniversite stajeri ise zaten üniversite stajerleri ile ilgili bir mecburiyet
    yok.(benim bildiğim kadarı ile de ücret ve ssk ödenmez)

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    354

    Stajer Öğrenci Hk.

    arkadaşlar yanlış bilgilendirmeyelim lütfen. üniversitedeki stajerler için aynı asgari ücretten ssksını yapmak zorundasınız. O 3/1 stajer dedikleri liselerde olur. Üniversite öğrencisinde geçerli değildir.
    Küçükken her akşam tanrıya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim sonra tanrının çalışma tarzının bu olmadığını anladım ertesi sabah gidip kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam tanrıya günahlarımı affetmesi için dua ettim ! ! ! <br />AL CAPONE

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    636

    Stajer Öğrenci Hk.

    Alıntı K O N Y A L I Nickli Üyeden Alıntı
    arkadaşlar yanlış bilgilendirmeyelim lütfen. üniversitedeki stajerler için aynı asgari ücretten ssksını yapmak zorundasınız. O 3/1 stajer dedikleri liselerde olur. Üniversite öğrencisinde geçerli değildir.
    İlgili metni gönderinde bilgilenelim.

    Teşekkürler.
    ?Bir mum diğer mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez?.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    788

    Stajer Öğrenci Hk.

    bilgi

    Fakülte, yüksek okul , meslek yüksek okulu gibi okullarda öğrenim görenler, işletmelerdeki stajları süresince bir ücret ödense dahi, SSK kapsamında sigortalı sayılmazlar. Gelir vergisi Kanunun 103. maddesinde düzenlenen vergi nispetlerine göre Gelir vergisi kesintisi yapılır.

    Meslek ve teknik lise öğrencileri , eğitim gördükleri kurum tarafından sigortalı olarak bildirildikleri için çalıştıkları işveren tarafından sigortalı sayılmazlar.her türlü vergiden müstesnadır.
    Dinçer KUM<br />Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    40

    Stajer Öğrenci Hk.

    arkadaşlar bu konu yıllardır tartışılır, ünv.öğrencileri staj yaptıkları sürede sigortalımıdır , ücret ödenirmi sigortalı ise hangi prmleri keseceğiz gibi oysaki ssk genelge 16 da sigortalılık kavramı başlığı altında ,sigortalı sayılanlar ve sayılmayanlar alt başlığı , öğrenciler ve stajerlerin durumu açıklanmıştır. Genelgenin ilgili bölümü şöyledir:
    ÖĞRENCİLER
    1 - İşçi Öğrenciler
    506 sayılı Kanunun 3. maddesinin I/H fıkrası ile resmî meslek ve sanat okullarıyla, yetkili resmî makamların müsaadesiyle kurulan meslek veya sanat okullarında tatbiki mahiyetteki yapım ve üretim işlerinde çalışan öğrenciler sigortalı sayılmamışlardır.
    Bu itibarla, sigortadan istisna, sadece bu durumdaki öğrenciler için bahis konusudur. İster resmî, ister özel olsun, eğitim müesseselerinde öğrencilik sıfatı devam ettiği sürece herhangi bir işyerinde hizmet akdine dayanarak çalışan öğrenciler için kanunda istisna hükmü yer almadığından bunların sigortalı sayılması gerekir.
    II - Stajyer Öğrenciler
    Stajyerlik, gördükleri eğitim icabı tatbiki öğrenime zorunlu bulunan öğrencilere verilen bir sıfattır.
    Bir öğrencinin stajyer sayılabilmesi için eğitim yaptığı müessesenin statüsünde mecburî staj şartı bulunması ve okul tarafından bir işyerine tatbiki eğitimini yapmak üzere belirli bir süre gönderilmesi icabetmektedir.
    Öğrencilerin okumakta oldukları eğitim müesseselerinin (fakülte, yüksek okul, meslek okulu gibi veya burs gibi yardımlarla tahsil imkânı sağlayan resmî veya özel müesseselerin yönetmelikleri veya burs şartları gereğince işyerlerinde mecburî staja tâbi tutulan öğrenciler ve milletlerarası teknik stajyer öğrenci mübadelesi esasları gereğince Türkiye'ye gelen yabancı uyruklu öğrenciler, bu stajları müddetince bir ücret almış olsalar dahi, işyerlerindeki çalışmaları serbest irade beyanı ile değil, ilgili eğitim müesseselerinin statülerinden doğan bir mecburiyete dayandığı cihetle, hizmet akdi ile bağlılık bahis konusu olamayacağından, sigortalı sayılmamaları gerekmektedir.
    Ancak bahse konu eğitim statülerinde belirtilen staj müddetinden fazla olan çalışmalar sigortalılığı gerektirir.
    Diğer taraftan, eğitim imkânı sağlayan müessese, eğitim statüsü gereği tatbiki stajın dışında öğrenciyi kendi işyerinde stajyer sıfatiyle de olsa çalıştırdığı takdirde, bu öğrenciler sigortalı sayılacaklardır

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    200

    Stajer Öğrenci Hk.

    ticaret lisesinden stajer alırsak ssk sı varmı?

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    788

    Stajer Öğrenci Hk.

    Sayın MELEK
    sayfa içerisinde mevcuttur.
    Dinçer KUM demiş ki
    Kod:
    Meslek ve teknik lise öğrencileri , eğitim gördükleri kurum tarafından sigortalı olarak bildirildikleri için çalıştıkları işveren tarafından sigortalı sayılmazlar.her türlü vergiden müstesnadır.
    Dinçer KUM<br />Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Stajer Öğrenci Ücretleri Hk.
    Konu Sahibi KRMCNR Forum Diğer Makaleler
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 10.Şubat.2016, 15:29
  2. Stajer öğrenci sgk sı
    Konu Sahibi katara Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 14.Ekim.2010, 14:00
  3. stajer öğrenci
    Konu Sahibi darbukam Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 11.Aralık.2006, 16:59
  4. Stajer Öğrenci
    Konu Sahibi adige18 Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 11.Ekim.2006, 09:49
  5. Stajer Öğrenci Maaşları Hk.
    Konu Sahibi unutulan07 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 06.Ekim.2006, 09:19

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36