taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: SGDP Tabi Olarak Çalışan Kişinin İş Kazasındaki Tazminatı?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    63

    SGDP Tabi Olarak Çalışan Kişinin İş Kazasındaki Tazminatı?

    Firmamız da çalışıp emekli olan, daha sonra da 1,5 yıldır SGDP ödeyerek çalışmasına devam eden emekli işçimiz; iş yerinde mesai dahilinde balkondan düştü. İş yerimize yakın özel hastahanede 2 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra vefat etti. Kaza olduğunda, işyerinde tutanak tutuldu: karakol, ssk ve bölge çalışma müdürlüğüne iş kazası oldu diye gerekli bildirimlerde bulunuldu.

    Sormak istediğim;

    SGDP ödeyerek çalışan bu arkadaşımızın varislerine ne gibi ödeme yapmak zorundayız?

    Değerli katkılarınız için teşekkür ederim.

    Mehmet Tosun


  2. #2
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.409

    SGDP Tabi Olarak Çalışan Kişinin İş Kazasındaki Tazminatı?

    Belirttiğinize göre 1,5 yıl çalışmış. Bu nedenle kıdem tazminatı hakkı doğuyor. Ayrıca kullanmadığı izin hakkı varsa onu da ödeyebilirsiniz.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Şubat.2006
    Mesajlar
    560

    SGDP Tabi Olarak Çalışan Kişinin İş Kazasındaki Tazminatı?

    4857 sayılı İş Kanunu’nun 53. maddesine göre “50 yaşından yukarı olan işçiler için verilecek yıllık ücretli izin süresi 20 günden az olamaz”.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    63

    SGDP Tabi Olarak Çalışan Kişinin İş Kazasındaki Tazminatı?

    Alıntı M.Hayri ANDAÇ Nickli Üyeden Alıntı
    4857 sayılı İş Kanunu’nun 53. maddesine göre “50 yaşından yukarı olan işçiler için verilecek yıllık ücretli izin süresi 20 günden az olamaz”.
    Sayın ANDAÇ

    Verdiğiniz cevabın sorduğum soru ile bir ilgisi yok ama.. Gene de teşekkürler.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Şubat.2006
    Mesajlar
    560

    SGDP Tabi Olarak Çalışan Kişinin İş Kazasındaki Tazminatı?

    Sayın Mehmet Bey;
    Sayın nguroy gerekli açıklamayı yaptığı için bende nacizane ek bir katkı olur amacıyla ilave yapmak istedim..İzin üçretini hesaplama durumumda kalırsanız. 14 gün değil 20 gün özerinde hesaplayın eğer kişi 50 yaşından yukarı ise...Bu ek açıklamaya bakarsak bence sorunuzla ilişkili nedersiniz?...

    Not:SGDP ile çalışan kişi diğer çalışan kişilerle arasında haklar açısında herhangi bir farkı yok.

    Saygılar....

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. SSK lı Olarak Çalışan Kişinin Şirket Ortaklığı
    Konu Sahibi bilge.deniz Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 14.Kasım.2012, 09:34
  2. Sgdp tabi part-time çalışan
    Konu Sahibi pumpali Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 31.Ocak.2012, 08:40
  3. Emeklilik başvurusu esnasında SGDP'ne tabi olarak giriş yapılması hk.
    Konu Sahibi evrenturgut Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 29.Kasım.2011, 08:03
  4. SGDP Tabi Olarak Çalışmak.
    Konu Sahibi mmturk Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 26.Şubat.2009, 08:35
  5. SGDP ye Tabi Çalışan Kesintileri.
    Konu Sahibi sayaz Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 22.Kasım.2008, 22:14

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36