kamu işçi maaş

Konu: Sosyal Güvenlik Destek Primi Ödenen Emeklinin Ölümü

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  148

  Sosyal Güvenlik Destek Primi Ödenen Emeklinin Ölümü

  inşaat işinde çalışan ve sosyal güvenlik destek primi ödeyen bir emeklinin inşaattan düşüp ölmesi sonucu ailesine bir yardım yapılır mı ?

  yardım yapılırsa kimler tarafından yapılır ?

  yapılması gereken yardım yapılmaz ise ne gibi gerekçelerle dava açılır ve nerede açılır.

  Önemlidir. Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

  saygılarımla

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Şubat.2006
  Mesajlar
  560

  Sosyal Güvenlik Destek Primi Ödenen Emeklinin Ölümü

  506/63 madde
  B) Bu Kanuna göre yaşlılık aylığı almakta iken sigortalı olarak bir işte çalışmaya başlayanların yazılı talepte bulunmaları halinde yaşlılık aylıklarının ödenmesine devam olunur. Ancak bunlardan 78 inci maddeye göre tespit edilen prime esas kazançları üzerinden % 30 oranında Sosyal Güvenlik Destek Primi kesilir. Bu primin 1/4'ü sigortalı hissesi, 3/4'ü işveren hissesidir.
  Yaşlılık aylığı almakta iken sigortalı bir işte çalışanlar, bu Kanuna göre yaşlılık aylığı almakta olanlara ve bunların geçindirmekle yükümlü oldukları eş ve çocuklarına, ana ve babalarına tanınan sosyal sigorta haklarından aynen yararlanırlar.

  Sağlanan yardımlar :

  Madde 12-
  G) Cenaze masrafı karşılığı verilmesi,

  H) Sigortalının ölümünde hak sahiplerine gelir bağlanması,

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  148

  Sosyal Güvenlik Destek Primi Ödenen Emeklinin Ölümü

  öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.

  dün ssk genel müdürlüğü ölüm servisi ile bir görüşme yaptım.

  ailesine emekli maaşının yanında iş kazası maaşı da bağlanacağını ve işverenin ailesine bir tazminat ödemesi gerektiğini ödemez ise aile tarafından dava açılabileceğini tazminatı bu şekilde alabileceklerini söylediler.

  bilginize sunulur..
  saygılarımla

 4. #4
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.413

  Sosyal Güvenlik Destek Primi Ödenen Emeklinin Ölümü

  İşverenin kusursuz sorumluluğu diye bir kavram vardır. Ancak bu borçlar hukuku kapsamına girer. İşveren çalıştırdığı işçilerin sağlıkve emniyet koşulları için her türlü tedbiri almak zorundadır.
  Kusursuz sorumluluk kavramı ise işveren her türlü tedbiri almış olsa dahi bir kaza veya zarar halinde sorumluluktan kurtulamıyacağını belirleyen bir kavramdır.
  Merhumun ailesi öncelikle haricen makul bir tazminat talebinde bulunmalı, bu talep işveren tarafından karşılanmazsa dava açmalıdır.
  Ayrıca çalışma süresi bir yılı aşmışsa kıdem tazminatı hakkı da vardır.
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Şubat.2006
  Mesajlar
  560

  Sosyal Güvenlik Destek Primi Ödenen Emeklinin Ölümü

  Dava açmayı düşünüyorsanız kusursuz sorumluluğun en azından içeriğini bilmeniz açısından okumanızda fayda var...

  Kusursuz sorumluluk
  Bir hukuk terimidir. Objektif sorumluluk ya da sebep sorumluluğu da denilen kusursuz sorumlulukta, kusurlu sorumluluğun temel unsurları olan kusur ve hukuka aykırılık bir koşul olmaktan çıkmıştır.

  Bir kimsenin başka bir kişiye zarar vermesi ve bu zararla zarar verenin fiili arasında nedensellik bağının olması sorumluluk için yeterlidir. Bu itibarla, yasalarla kusur aranmaksızın sorumlu kabul edilen kimselerin eylemlerinden zarar gören kişiler, karşı tarafın olayda kusuru bulunduğunu ispat etmek zorunda olmadıkları gibi, kusursuz sorumlu sayılan kişi ya da kurum olayda kusuru bulunmadığını ispat etmekle sorumluluktan kurtulamaz. Sorumluluktan kurtulmak için fiil ile zarar arasındaki sebep-sonuç ilişkisinin ortadan kalktığını ispat etmek gerekir. İlliyet bağının kopması zarar görenin veya üçüncü bir kişinin ağır kusuru nedeniyle olabilir. Diğer yandan beklenmeyen haller ve olağanüstü olaylar illiyet bağının kopması sonucunu doğurabilir.

  Sebep sorumluluğu, ilke olarak zarara sebep olma düşüncesine dayanır. Burada sorumluluk, kusur yerine kanunun öngördüğü belirli bir olguya bağlanmıştır.

  Kişilerin kullandıkları ya da sahip oldukları cihaz ve araçların kendi kusurlu davranışları dışında başkalarına verdiği zararların söz konusu cihaz ve araçların sahipleri tarafından tazmini gerekmektedir. Zira normal zamanda o cihaz sahibine fayda sağlamaktadır. Bu tür sorumluluğa tehlike ya da risk sorumluluğu denilmektedir. Devletin yürüttüğü hizmetlerden özellikle emniyet ve asayişi koruma ile ilgili olanlar belirli bir risk taşımakta olduğundan bu tür faaliyetler nedeniyle kişilere verilen zararların tazminine kusursuz sorumluluk esasına göre hükmedilmektedir ki bu durum tehlike (risk) sorumluluğu içerisinde değerlendirilir.

  Örneğin Karayolları Trafik Kanunu gereği, kaza yapan bir aracın sürücüsü dışında, aracın sahibi de kusursuz sorumlu olarak maddi zararı karşılamakla yükümlü tutulmuştur.

  Ortada zarar verici bir davranış varken, failin kusuru olmadığı gerekçesiyle mağdurun zararının giderilmemesi hakkaniyetle bağdaşmaz. Bu durumda hakkaniyetin gerektirdiği ölçüde mağdurun zararının, zararlı davranışı işleyen tarafından giderilmesi gerekir ki, bu tür sorumluluğa hakkaniyete dayanan sorumluluk denilmektedir.

  Yargıtay 4.HD. 20.5.1998 Tarih; 1998/421 E.; 1998/3622 K. (Yargıtay Kararları Dergisi, C.24, S.6, s. 836.) sayılı kararında, kusursuz sorumluluk halinde, kusur bir koşul olarak aranmadığı gibi, kusursuz sorumlu olduğu iddia edilen şahıs da; olayla zarar arasındaki illiyet bağının mücbir sebep, zarar görenin ve üçüncü kişinin tam kusuru ile kesildiğini kanıtlamak suretiyle sorumluluktan kurtulabilir denilmektedir.

  Kolay gele...

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  134

  iş kazası

  anlattığınız olay tipik iş kazası. kişinin sigortalı olması veya olmaması, emekli olup olmaması önem arzetmez. ceza kovuşturması ayrıca devam eder. ceza yargısında işveren ve işveren vekili ve diğer sorumlular yargılanır. hukuki sorumluluk ise sayın andaç'ın ayrıntılı olrak anlattığı gibi kusursuz da olsa sorumluluktur. ancak yapılan yargılamada işverene kurtuluş beyyinesi dediğimiz hertürlü tedbirin alındığı, ancak işçinin kusuru sebebiyle kazaya sebep olduğunu ispa mükellefiyeti düşer. malesef, ülkemizde işverenlerin iş kazası ve meslek hastalıkları bakımından yeterli tedbirleri almadığı görülmektedir. pek çok davada en iyi ihtimalle işveren %50 kusurlu bulunmaktadır. raporlama çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığının iş güvenliği uzmanlarınca yapılmaktadır.
  kusur ile orantılı olmak üzere, geçici veya devamlı iş göremezlik ödeneği, tedavi giderleri işverene rücu edilmektedir. ölüm vukubulmuşsa, bağlanan ölüm aylığının peşin değeri işveren rücu edilmektedir. işverenler için çok ağır gelebilecek sonuçlar doğmaktadır. işverenlere tavsiyem mali mesuliyet sigortası yaptırmalarıdır.
  kolay gelsin

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Sosyal Güvenlik Destek Primi Hakkında
  Konu Sahibi Mehmet Salih Forum Forum Hakkında
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 21.Haziran.2016, 18:59
 2. Sosyal Güvenlik Destek Primi Hakkında ...
  Konu Sahibi Rmuhasebe Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 21.Mayıs.2013, 11:21
 3. Her Yönüyle Sosyal Güvenlik Destek Primi
  Konu Sahibi ebru şener Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Ocak.2013, 09:40
 4. Sosyal Güvenlik Destek Primi
  Konu Sahibi ELMAR Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 30.Haziran.2009, 14:47
 5. Sosyal Güvenlik Destek Primi
  Konu Sahibi arıkan Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 08.Temmuz.2008, 10:44

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36