kamu işçi maaş

Konu: Kıbrıs Vatandaşı Çalıştırılması Hk.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    171

    Kıbrıs Vatandaşı Çalıştırılması Hk.

    merhaba


    1) Kıbrıs vatandaşı çalıştırmak izne tabi mi?
    2) Sigorta Primi Kesintisinde Özel Bir Durum var mı?
    3) Vergi muafiyeti var mı? Varsa İzin almak gerekli mi?

    teşekkürler


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    192

    Kıbrıs Vatandaşı Çalıştırılması Hk.

    sayın öğrenci,
    bu linki okursanız size faydası olur. http://www.calisma.gov.tr/CGM/yabanc...leri_bilgi.htm

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    171

    Kıbrıs Vatandaşı Çalıştırılması Hk.

    sayın İbrahimb
    çok teşekkürler ama verdiğiniz linkte sorularımın cevabını bulamadım.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    115

    Kıbrıs Vatandaşı Çalıştırılması Hk.

    kANUN NO:3438
    kARAR NO: 88/13071
    rESMİ GAZETE NO:19900
    R.G. TARİHİ : 15/08/1988

    Milletler arası ikili sosyal güvenlik antlaşmaları arasında arasan daha iyi olur benim yukarıda verdiğim çok eski olduğu için bazı maddeleri değişmiş olabilir.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    304

    Kıbrıs Vatandaşı Çalıştırılması Hk.

    İzinlerin verilmesi veya uzatılması
    Madde 12- Türkiye dışında ikamet eden yabancılar, çalışma izni başvurularını bulundukları ülkelerdeki Türkiye Cumhuriyeti temsilciliklerine yaparlar. Temsilcilikler bu başvuruları doğrudan Bakanlığa iletirler. Bakanlık ilgili mercilerin görüşlerini alarak 5inci maddeye göre başvuruları değerlendirir; durumu uygun görülen yabancılara çalışma izni verir. Bu izin ancak gerekli çalışma vizesi ile ikamet izninin alınması halinde geçerlidir. Çalışma izin belgesini alan yabancıların, bu belgeyi aldıkları tarihten itibaren en geç doksan gün içinde ülkeye giriş vizesi talebinde bulunmaları, ülkeye giriş yaptıkları tarihten itibaren en geç otuz gün içinde İçişleri Bakanlığına ikamet tezkeresi almak için başvurmaları zorunludur.

    Türkiye’de geçerli ikamet izni olan yabancılar veya bunların işverenleri başvurularını doğrudan Bakanlığa yapabilirler.

    Çalışma izinleri, ikamet sahibi yabancılar veya bunların işverenlerinin Bakanlığa yazılı talebi üzerine, bu Kanun ve bu Kanuna göre çıkarılan yönetmelik hükümlerine göre verilir ve uzatılır.

    Başvurular Bakanlık tarafından en geç doksan gün içinde cevaplandırılır.
    AnkaraKKTC Büyükelçiliği Rabat Sokak No:20 Gaziosmanpaşa 06700 Ankara (312) 446 29 20 (312) 446 52 38
    İstanbulKKTC Başkonsolosluğu Yeni Gelin Sokak No:B24/1 Balmumcu Beşiktaş - İstanbul (212) 227 34 90 (212) 227 34 93

    KKTC vatandaşını çalıştırmak izne tabi olup olmadığı konusunda SSK web sayfasında görünmüyor.Yukarıda telefon no.yazan KKTC Konsolosluğundan öğrenebilirsiniz.
    aygılarımla,
    <br />
    <br />SMMM R.Sema sinangil

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    63

    Ynt: Kıbrıs Vatandaşı Çalıştırılması Hk.

    Merhaba,
    Eskiden konuşulmuş ama benzer bir durum için bende sormak isterim.
    Şu an Yunanistandan göçmüş ve Türkiyede yaşayan, Türk bayanla evli ve çocuğu olan ve TC vatandaşı olmayan sadece oturma izni olan bir kişi için SSK 'ya girebilmesi için çalışma izni alması mı gerekli?


    İstisnai haller
    Madde 8- Türkiye?nin taraf olduğu ikili ya da çok taraflı sözleşmelerde aksi öngörülmedikçe;

    Bir Türk vatandaşı ile evli olan ve eşiyle Türkiye?de evlilik birliği içinde yaşayan veya evlilik birliği en az üç yıl sürdükten sonra sona ermiş olmakla birlikte Türkiye'de yerleşmiş olan yabancılar ile bunların Türk vatandaşı eşinden olan çocuklarına,
    bu Kanunda öngörülen sürelere tabi olmaksızın çalışma izni verilebilir.


  7. #7
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: Kıbrıs Vatandaşı Çalıştırılması Hk.

    TC vatandaşı olmayan her kişi Yabancıların Çalışma İzninleri Hakkında Kanun'a tabidir.
    "yabanci calisma izni" ayrıntılı bilgiler var.

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    63

    Ynt: Kıbrıs Vatandaşı Çalıştırılması Hk.

    SSK Müdürlüğü ile yaptığım görüşmede ikamet tezkeresinin giriş bildirgesine eklenmesi ile işçinin işe girişinin yapılabileceğini belirttiler.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. KKTC Vatandaşı SGK Girişi
    Konu Sahibi muku82 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 12.Aralık.2018, 14:29
  2. Kırgızistan Vatandaşı Sgk Girişi Hk.
    Konu Sahibi HaMaL Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 15.Ekim.2015, 20:33
  3. Kıbrıs
    Konu Sahibi flyura Forum KDV
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 16.Temmuz.2013, 17:01
  4. Yabancı Yatırımcı TC Vatandaşı
    Konu Sahibi CrossWorker Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 18.Ağustos.2010, 23:51
  5. 6 Milyon Vatandaşı İlgilendiren KEY Müjdesi
    Konu Sahibi T U R K O Forum Diğer Makaleler
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 02.Haziran.2009, 09:21

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36