kamu işçi maaş

Konu: BELİRSİZ SÜRELİ VE KISMİ ZAMANLI İŞ AKDİNİN SSK AÇISINDAN...

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  42

  BELİRSİZ SÜRELİ VE KISMİ ZAMANLI İŞ AKDİNİN SSK AÇISINDAN...

  Değerli Arkadaşlar,

  Öncelikle güncel mevzuat çerçevesinde;"belirsiz süreli - kısmi zamanlı iş akdi" yapılabilir kanaatindeyim. Ne dersiniz? Kısaca işgören her ayın 15 günü çalışacak. Ancak; SSK bildirimlerinde bir sıkıntı yaşar mıyım? Akdi noter marifetiyle mi yapmak zorundayız.? Ve SSK'ya eksik gün bildirim formunu her ay muntazam vermeli miyiz böyle bir durumda?
  vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Kolay Gelsin.
  Mehmet İşliyen - SMMM


 2. #2
  a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  2.045

  BELİRSİZ SÜRELİ VE KISMİ ZAMANLI İŞ AKDİNİN SSK AÇISINDAN...

  Merhaba ;

  Öncelikle 16-318 sayılı SSK Genlegesini okumanızı öneririm.

  Sizi ilgilendiren bölümü ;

  V - AY İÇİNDE 30 GÜNDEN AZ ÇALIŞAN VEYA EKSİK ÜCRET ÖDENEN SİGORTALILAR İLE İLGİLİ OLARAK YAPILACAK İŞLEMLER:

  Bilindiği gibi, 506 sayılı Kanunun değişik 79 uncu maddesinin ikinci fıkrasında, ay içinde bazı işgünlerinde çalıştırılmadığı ve ücret ödenmediği beyan edilen sigortalıların otuz günden az çalıştıklarını açıklayan bilgi ve belgelerin işverence prim bildirgelerine eklenmesinin şart olduğu, aynı maddenin üçüncü fıkrasında da, sigortalıların otuz günden az çalıştığını gösteren bilgi ve belgelerin Kuruma verilmemesi veya verilen bilgi ve belgelerin Kurumca geçerli sayılmaması halinde, otuz günden az bildirilen sürelere ait primlerin Kurumca re'sen tahakkuk ettirilerek 80 inci madde hükümlerine göre tahsil olunacağı öngörülmüştür.

  Sözü geçen fıkralar ile ilgili uygulamanın usul ve esaslarına, Yönetmeliğin 20 nci maddesinin (j) fıkrasında yer verilmiş olup, ayrıca bu konuda tereddüte düşülen hususlar hakkında 16-289 Ek ve 16-293 Ek sayılı Genelgeler ile gerekli açıklama yapılmıştır.

  Konu ile ilgili olarak Ünitelerimizce sorulan diğer hususlar aşağıda açıklanmıştır.


  1- Ay içinde bazı işgünlerinde çalıştırılmadığı ve ücret ödenmediği beyan edilen sigortalılar ile ilgili uygulamada, bu sigortalıların çalıştıkları işyerlerinin niteliği konusunda herhangi bir ayrım yapılmayacaktır.
  Örneğin, özel bina inşaatı işyerleri hakkında Yönetmeliğin 38 inci maddesi uyarınca Kurumumuza yeterli işçilik bildirilmiş olup olmadığı hususunda araştırma yapılmasının yanı sıra, bu işyerleri için de Yönetmeliğin 20 nci maddesinin (j) fıkrasında belirtilen hallere bakılacak ve bu haller mevcutsa kanıtlayıcı belgeler aranılacaktır.


  2- İşyerlerinde kısmi zamanlı (part-time) olarak çalışan sigortalılar için düzenlenmiş olan yazılı sözleşmenin noterden tasdikli olması zorunlu değildir. Ayrıca, bu sözleşmenin, örneği Yönetmeliğin 8 numaralı ekinde yayınlanan “Eksik Gün Bildirim Formu” ekinde ve aylık prim ve hizmet belgesinin verilmesi gereken yasal süre içinde Kurumumuza verilmiş olması kaydıyla, söz konusu form ve sözleşme işverenlerden her ay tekrar istenilmeyecektir.

  devamı da var.

  Kolay gelsin.
  Abdullah MAKİNECİ
  Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  42

  BELİRSİZ SÜRELİ VE KISMİ ZAMANLI İŞ AKDİNİN SSK AÇISINDAN...

  Sn. Muhasebe,

  İlginize teşekkür ederim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36