taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Devir Yapılan İşyerinde Çalışanlara Yeniden Giriş Yapılırmı?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    39

    Devir Yapılan İşyerinde Çalışanlara Yeniden Giriş Yapılırmı?

    merhaba,


    31/12/2005 tarihinde kapatılan işyerinde çalışan işçiler aynı adreste açılan işyerinde yeni tescil yapılarak 02/01/2006 tarihinde işe başladılar.

    Bunlarla ilgili işe giriş bildirgelerini, ilk tescil kabul edip 1 ay içerisinde 27/01/2006 tarihinde kuruma bildirdik.

    Kurum bu firmayı devir kabul edip işe giriş bildirgemizi geç vermekten bize ceza kesti.

    Benim sormak istediğim devir sayıldığında yeniden işyeri sicil numarası almak gereklimi yada yeniden işçilerin girişini yapmak gereklimi ? Şayet yeniden giriş yapılmayacaksa kesilen ceza biraz mantıksız değilmi?

    Teşekkür ederim.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    630

    Re: Devir yapılan işyerinde çalışanlara yeniden giriş yaplır

    bildiğim kadarıyla kuruma ilk defa verilen işyeri bildirgelerinde 1 aylık süre var ama devirde bir istisna varmı bilmiyorum.
    Ne irfandır veren&nbsp; ahlaka yükseklik,ne vicdandır <br />Fazilet hissi insanlarda ALLAH korkusundandır.<br />Yüreklerden çekilmiş farzedilsin havfı Yezdan&#39;ın <br />Ne irfanın kalır tesiri katiyyen,ne vicdanın.<br /><br /> Mehmet Akif ERSOY

  3. #3
    turk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    turk_bey Guest

    !!!

    Kod:
    İşyerini bildirme&#58;  
    
    Madde 8-  
    
    İşveren, örneği Kurumca hazırlanacak işyeri bildirgesini &#40;Değişik&#58; 29.07.2003 - 4958 / 26 md. Y.T. 06.08.2003&#41; en geç sigortalı çalıştırmaya başladığı tarihte Kuruma doğrudan vermek veya iadeli taahhütlü olarak göndermekle yükümlüdür. 
    
    İşverene, Kurumca, bildirgenin alındığını bildirir bir belge verilir veya taahhütlü olarak gönderilir. 
    
    Bildirgenin verilmemesi veya geç verilmesi bu kanunda belirtilen hak ve yükümleri kaldırmaz. 
    
    Sigortalı çalıştırılan bir işin veya işyerinin başka bir iş verene devir olunması veya intikal etmesi halinde de, yeni işveren bildirge vermekle yükümlüdür. Bu işlerde çalışan sigortalıların sigorta hak ve yükümleri devam eder. &#40;Ek&#58; 29.07.2003 - 4958 /  26 md. Y.T. 06.08.2003&#41;  İşyerinin miras yolu ile intikali halinde, yeni işveren işyeri bildirgesini ölüm tarihinden itibaren en geç üç ay içinde doğrudan Kuruma vermek veya iadeli taahhütlü olarak göndermekle yükümlüdür.
    Yasa metninden de anlaşılacağı üzere yapılan işlem devir niteliği taşımaktadır. Aynı gün kuruma devir bildirgesi vermediğinziden İPC marıuz kalmışsınız. Kurum devir olarak işlem yaptığına göre ayrıca sigortalı işe giriş bildirgesi işlemden kaldırılmalıdır.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    39

    Devir Yapılan İşyerinde Çalışanlara Yeniden Giriş Yapılırmı?

    ilgilerinize teşekkür ederim. şöyle bir detay ekliyeyim bize gelen ipc işe giriş bildirgesinin yanlışlıkla 2006 olması gerekirken 2005 olarak kayda alındı Bunun için ceza gelmişti. itiraz ettik yeni açılmış firmayız dedik giriş tarihi yanlış olmuş dedik onunla ilgili cezayı kaldırdılar bu seferde yukarıda anlattığım yaptığımız işlem devir sayılarak giriş bildirgeleri geç verildi diye ceza kesildi. biz buna nasıl itiraz edbiliriz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Çalıştığım İşyerinde Maaşımdan Yapılan Kesintiler Hk.
    Konu Sahibi kaikobad Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 14
    Son Mesaj : 25.Nisan.2014, 06:56
  2. 6111 Sgk Teşvik Yeniden İşe Giriş
    Konu Sahibi husok Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 02.Ocak.2014, 17:28
  3. İşyerinde yapılan hile ne yapmam gerekiyor?
    Konu Sahibi DENİZSU04 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 07.Nisan.2012, 17:35
  4. Ay içinde yeniden işe giriş yapan personel
    Konu Sahibi fatihvonal Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 01.Ağustos.2009, 14:10
  5. İşçinin Yeniden Aynı İşverene Ait İşyerinde Çalışmaya Başlaması ...
    Konu Sahibi T U R K O Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 15.Mayıs.2009, 13:35

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36