taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: İşçinin Noter Kanalı ile İstifası!

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Kasım.2005
  Mesajlar
  11

  İşçinin Noter Kanalı ile İstifası!

  Bütün forumdaşlara kolay gelsin.


  Muhasebesini tuttuğumuz bir firmada çalışan işçi kendisine ahlak dışı davranışlar yapıldığından bahisle 16/10 tarihinde noterden istifaname adı altında işverene 01/11 tarihinde istifa edeceğini belirterek adına ödenmesi gerektiğine karar verdiği ücret dışı ödemelerin tarafına ödenmesi gerektiğini -ki kıdem ve ihbar haricinden alacağı bulunmamaktadır-, aksi takdirde yasal yollara başvuracağını beyan etmiştir.

  Çıkacağını belirten işçi bu tarih itibari ile çalışmasına devam etmektedir.

  İşveren bu işçiyi çıkarmak istemektedir. Bu işçi ile ilgili nasıl bir uygulama yapılması gerekmektedir.?

  Bilgisi olan forumdaşların bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır.

  Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2006
  Mesajlar
  627

  İşçinin Noter Kanalı ile İstifası!

  Kıdem tazminatına hak kazanabilmek için, hizmet akdinin İş Kanunu'nun 14. maddesinde belirtilen nedenlerle feshedilmesi veya hizmet akdinin son bulması gerekmektedir. Burada genel kural, istifa halinde kıdem tazminatının hak edilememesidir. Yani aşağıda belirtilen haklı ve yasal hiçbir neden bulunmaksızın işçinin istifası, kıdem tazminatı hakediş hallerinden değildir. Bu konuda düzenlenmiş işçi lehine iş sözleşmesi hükümleri dahi geçersizdir. Ancak, aşağıdaki haller, bu genel kuralın istisnalarıdır :

  a)İş Kanunu'nun 16. maddesinde belirtilen haklı nedenlerin bulunması hallerinde, iş sözleşmesinin işçi tarafından sözkonusu haklı (sağlık, ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan haller ve benzerleriyle zorlayıcı) nedenlerle feshedilmesi,

  b)Bayan işçilerin hizmet akitlerini evlenme nedeniyle bir yıl içerisinde feshetmeleri,

  c)Erkek işçilerin muvazzaf askerlik görevi nedeniyle hizmet akitlerini feshetmeleri,

  d)Yaşlılık, emeklilik, malullük aylıklarının ve toptan ödemenin hakedilmesi nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumlarına başvurularak hizmet akdinin işçi tarafından feshedilmesi,

  e)4447 sayılı İşsizlik Sigortası Yasası'nın 45. maddesiyle İş Kanunu'nun 14. maddesine ilişkin olarak yapılan düzenlemede belirtilen yaş şartı dışında kalan sigortalılık süresinin ve prim ödeme gün sayısı şartlarının ñson iki şartın - yerine getirilmiş olması halinde emeklilik nedeniyle hizmet akdinin işçi tarafından feshedilmesi.

  Bu yazımda yukarıda belirtilen bütün konuları dile getirmem mümkün değil. Ancak sadece (e) paragrafında sözkonusu edilen hususlara değinmek istiyorum. Bu konuda temel hüküm (5. fıkra) şöyledir: "(Ek: 4447 - 25.8.1999) 506 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya aynı Kanunun Geçici 81 inci maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle feshedilmesi (...) hallerinde işçinin işe başladığı tarihten itibaren hizmet akdinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir. Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme yapılır."

  Bu hükümde belirtilen yasal şartlar oluştuğunda da işçinin emeklilik nedeniyle hizmet akdini feshederek ve bu durumunu SSK belgesiyle kanıtlayarak işverenden kıdem tazminatını talep etmesi mümkündür :

  A)Emekliliğe kademeli geçiş dışındaki sigortalılar hakkında 506 sayılı Kanun'un 4447 sayılı Yasayla değişik 60. maddesi'ne göre:

  a)Kadın ve erkek sigortalının 7000 prim ödeme gününün bulunması,

  b)Kadın ve erkek sigortalının 25 yıllık sigortalılık süresi ve en az 4500 prim ödeme gününün bulunması

  durumunda yaş şartı hariç diğer emeklilik şartlarını yerine getirmiş olacağından, SSK'ndan kıdem tazminatını hak ettiğine ilişkin yazıyı alması halinde, kendi isteği ile işten bu nedenle ayrılıp kıdem tazminatı talep hakkından yararlanabilecektir. Bu hükümlerde işçinin hizmetinin aynı işyerinde 10 yıl sürmesi gibi bir şart yoktur. Ancak bu hükümlere göre kıdem tazminatı talebi için henüz vakit erkendir.

  B)Emekliliğe kademeli geçiş kapsamındaki sigortalıların 506 sayılı Kanun'un 4759 sayılı Yasa ile değişik Geçici 81/B,C bendlerindeki hükümlere göre:

  a)Kadın ise 20, erkek ise 25 yıllık sigortalılık süresini ve Geçici 81/B bendi kapsamına giren fıkralarda kademeli olarak düzenlenen 5000 - 7000 gün arasındaki prim ödeme gün sayısını tamamlayan sigortalılar,

  b)Geçici 81/C bendi hükümleri uyarınca, kadın ve erkek en az 15 yıllık sigortalılık süresi ile en az 3600 prim ödeme gün sayısını tamamlayan sigortalılar, yaş şartı hariç diğer emeklilik şartlarını yerine getirmiş olacaklarından dolayı, SSK'ndan kıdem tazminatını hak ettiğine ilişkin yazıyı alarak, kendi istekleriyle ve emeklilik nedeniyle işten ayrılıp kıdem tazminatını hak ederek işten ayrılabilirler. Bu durumda işçinin aynı işyerinde 10 yıllık kıdeminin bulunması gibi bir şart ta yoktur. Halen bu hükümler doğrultusundan emekliliğe kademeli geçiş uygulandığından, belirtilen şartlarda işverenden kıdem tazminatının talep edilmesi mümkündür. İşveren de kıdem tazminatını derhal ödeme yükümlüsüdür.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  630

  İşçinin Noter Kanalı ile İstifası!

  anladığım kadarıyla kişi 01/11/2006 tarihinde istifaedeceğini belirten bir ihtarnameyi noter kanalıyla çekiyor. kişi yazıyı çekiş itibariyel anladığım kadarıyla 14 günlük ihbar süresi var. kişi ihbar süresi boyunca çalışmış oluyor. dolayısıyla işveren ihbar öneli isteyemez. çıkarma işlemine gelince kişi zaten 01/11/2006 tarihi itibariyel istifa etmiş bu tarihten sonra çalıoştırılamayacağından işverenin çıkqarma imkanı olmaz. burada işveren 01/11/2006 tahine kadarki maaş ve dğer ek ödemeleri ödeyerek işlemi bitirmesi gerekiyor.anladıklarımdan vbunu çıkardım
  Ne irfandır veren&nbsp; ahlaka yükseklik,ne vicdandır <br />Fazilet hissi insanlarda ALLAH korkusundandır.<br />Yüreklerden çekilmiş farzedilsin havfı Yezdan&#39;ın <br />Ne irfanın kalır tesiri katiyyen,ne vicdanın.<br /><br /> Mehmet Akif ERSOY

 4. #4
  nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nane Guest

  Re: İşçinin Noter Kanalı ile İstifası!

  Alıntı fahri74 Nickli Üyeden Alıntı
  ... 01/11 tarihinde istifa edeceğini ...
  Çıkacağını belirten işçi bu tarih itibari ile çalışmasına devam etmektedir.
  ...
  6/11 çalışmasına devam ediyor ise işyerinde çalışmaya devam ettiğine dair tutanak tutun veya çalışandan istifasını geri aldığına dair yazı alın.

  eğer çalışmaya devam etmesini istemiyorsanız 1/11 tarihi itibari ile işyerinde çalışmasına izin vermeyin. çalışan tarafından ihbar önel süresine uyulmuşsa her hangi bir para istenemez. kıdem alması içinde bahsetiği konuyu ispat ona düşer. ispatlarsa kıdem alır. yoksa alamaz.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  147

  İşçinin Noter Kanalı ile İstifası!

  4857 sayılı iş kanunu madde 24, II nolu bent hükmü ile ilgili
  şayet işçi bunu ispat ederse, kıdem ve ihbar tazminatını alır.
  selamlar

 6. #6
  nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nane Guest

  İşçinin Noter Kanalı ile İstifası!

  Alıntı haluk icyer Nickli Üyeden Alıntı
  .... ihbar tazminatını alır.
  :?:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. İbraname noter kanalı ile nasıl imzalattırılır?
  Konu Sahibi anemus Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 08.Ağustos.2012, 22:26
 2. İşçinin İstifası ve e- Bildirge
  Konu Sahibi ufuk1971 Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 14
  Son Mesaj : 05.Kasım.2009, 11:50
 3. Ücretsiz İzine Ayrılan İşçinin İstifası
  Konu Sahibi Zehra_İst Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 30.Nisan.2009, 13:16
 4. Noter Kanalı ile Yapılan Tebligatlar ve Sonuçları
  Konu Sahibi dogan76 Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 06.Mart.2009, 17:37
 5. Noter Kanalı ile İşten Çıkış
  Konu Sahibi enegram Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 08.Eylül.2005, 16:49

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36