taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Evlilik Yardımı?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2006
    Mesajlar
    182

    Evlilik Yardımı?

    Merhaba

    Şirket çalışanına yapılan evlilik yardımı prime esas kazançlardan sayılmıyor. Peki ödeme şirket gideri sayılır mı? ödeme yapılabilmesi ya da gider yazılabilmesi için karar alınması gerekli mi?

    İyi çalışmalar


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Şubat.2006
    Mesajlar
    560

    Evlilik Yardımı?

    506 Sayılı Kanun'un Ek Madde 12'sine göre vefat eden ana ya da babasından yetim aylığı (ya da sürekli işgöremezlik geliri) alan kız çocuklarına, her ay almakta oldukları yetim aylıklarının 24 aylık tutarı evlenmeleri halinde çeyiz yardımı olarak verilmektedir.

    Şirket çalışanına verilen bu tür yardımlar ücret olarak değerlendirilip gerekli yasal kesintiler yapılmak kaydıyle verilebilir.
    Şirket bunu gider olarak göstere bilir.

    karar almaya gerek yok...

    Kolay gele...

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Kasım.2006
    Mesajlar
    182

    Evlilik Yardımı?

    Sn. Andaç,

    Öncelikler cevabınız için teşekkürler. İncelediğim kadarıyla Sosyal sigortalar kanunu 77/2 de evlilik yardımlarının prime esas kazançlar içinde olmadığı belirtiliyor. Buna göre; personelimize yapılacak evlilik yardımını SSk primine tabi tutmalı mıyız? yoksa sadece gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi mi yapılacak?

    Teşekkürler

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ekim.2006
    Mesajlar
    183

    Evlilik Yardımı?

    Biz çalışanımız evlendiği zaman sözleşmede belirtildiği tutar karşılığında evlilik yardımı veriyoruz ve hiç bir vergiye tabi tutmuyoruz.
    Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp...

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Şubat.2006
    Mesajlar
    560

    Evlilik Yardımı?

    Ssk açısından bir proğlem yok,kanun maddesine baktığımızda prime tabi tutulmayacak..

    Gelir vergisi kesintisi açısında

    Gvk nu nun

    Madde 25 – Aşağıda yazılı tazminat ve yardımlar Gelir Vergisi'nden müstesnadır:

    5. Evlenme ve doğum münasebetiyle hizmet erbabına yapılan yardımlar (Bu istisna hizmet erbabının iki aylığına veya buna tekabül eden gündeliklerinin tutarına kadar olan yardım kısmına uygulanır.);

    Kolay gele...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Evlilik yardımı hk.
    Konu Sahibi ADAY ADAYI Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 12.Nisan.2011, 13:53
  2. Evlilik Yardımı
    Konu Sahibi mes_ar Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 07.Temmuz.2010, 15:18
  3. Evlilik Yardımı
    Konu Sahibi zero Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 13
    Son Mesaj : 19.Eylül.2009, 14:21
  4. Evlilik Yardımı
    Konu Sahibi s_yasar_86 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 01.Eylül.2009, 09:12
  5. SSK da Evlilik Yardımı
    Konu Sahibi fb1907 Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 31.Temmuz.2007, 12:05

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36