kamu işçi maaş

Konu: İşe Giriş Bildirgesi

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

İşe Giriş Bildirgesi

Sn. Fatma toprak,

Yazımı değiştirmiştim. herhalde siz önceden gördünüz. Şubat ayı tam çalışırsa 30 gün
    eksik gün olursa kaç gün çalışırsa o kadar olacak. Tam günü kast etmiştim. Eksik günü sonradan fark ettim. ops:
    ,

Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

İşe Giriş Bildirgesi

Sayın nguroy,

Evet, yaptığınız değişikliği yeni farkettim. Gerekli düzenleme yapılmıştır...

İyi çalışmalar,

İşe Giriş Bildirgesi

Halioz'a katılıyorum. Benim de başıma gelmişti. Uygulama aynen bu şekilde oluyor. Ama Şunu da söylemeden edemeyeceğim:
    Ne tuhaftır ki resmi işlemlerimizde takvime bağlı olarak hala bir srandardımız yok. Öyle olursa böyle, böyle olursa öylelerimiz hala var ve olacak ta. Mesela; ilgili aydaki gün sayısı baz alınamaz mı? 30 sa 30, 31 se 31, 28 ise de 28. Bu takvimi kullanıyorsak ona uyacağız. Ne demek yani 28 çekiyor ama ssk da 30 değerlendiriliyor. 1 gün bile olsa adaletsizlik işte. Biz devlet olarak hala buna çözüm getirememişsek neyi veya neleri çözebileceğimizi düşünün artık. Kusura bakmayın arkadaşlar bu ara bu gibi mevzular takıntı oldu bende. Gülüp geçemiyorum. Belki de iktidarın piyasayı bu hale getirmiş olması, bende, küçük şeylere tepki olarak yansıyor.
    mutlukalın...

İşe Giriş Bildirgesi

merhabalar;

herkese cevaplarından dolayı teşekkür ederim.

iyi çalışmalar
    HASAN BAYRAM<br /><br />İKİ GÜNÜ EŞİT OLAN ZİYANDADIR.(h.ş.)

Parçabaşı,yevmiye ya da aylık vs.

Sayın meslekdaşlar,
    Tartışılmakta olan konuda dikkat edilmesi gereken husus ücret tahakkuku ile sigorta gününün birbirinden ayrılmasının ne şekilde olacağıdır.

Bir işverene hizmet akdi ile çalışanlara ödenecek ücret iş koluna ve türüne göre parça başı,saat,yevmiye veya aylık vs. şeklinde belirlenmektedir.

Ücreti aylık olarak tespit edilmiş bir personelin ücreti 30 gün üzerinden bordroya alınır ve ücret tahakkuku 30 güne göre yapılır.Bu personelin sigorta günüde 30 gün olarak bildirilir.Bu günü 28 olan ayda da 31 olan ayda da aynı şekildedir.

Ücreti yevmiye (günlük) olan bir personel ise puantaj kaydında kaç gün işe gelmiş ise o kadar güne isabet eden ücretine göre bordroya alınır, ücret tahakkukuku ve sigorta günü puantaj günü kadar bildirilir.Özellikle inşaat firmalarında işçiler bu esasa göre ücretlendirilirler.
    Bazı iş kollarında personel gün sayısı 31 olan aylarda 31 gün eksiksiz işe gelmiş ise ücreti yevmiye ücreti * 31 gün= ....0,00 YTL olarak hesaplanır ve hatta fazla mesaiside ücretine eklenir ancak çalışan personelin sigorta günü şubat ayında da temmuz vs. ayında da 30 gün olarak bildirilir.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda sözleşmeli olarak çalışan vekil öğretmenler ile özel dershane öğretmenlerinin her 7,5 saatlik ders karşılıkları 1 sigorta günü olarak bildirilir.Bu öğretmenler aylık girdikleri ders saati başına ücret alırlarken sigorta günleri aylık toplam ders saatleri 7,5 e bölünmek suretiyle hesapanır ve kuruma bildirilir.Bu öğretmenler bir ay içinde ortalama 20-22 gün işe giderek derse girdikleri halde örneğin
    bir ay içinde 20 günde 120 saat derse giren bir öğretmenin sigorta günü
    120/7,5 = 16 sigorta günü olarak kuruma bildirilmektedir.
    Parça başı ücret ödenen iş kollarında da ödenecek ücret üretilen parça başına göre belirlenirken sigorta günü çalışma saati ve parça miktarına göre sigorta günü hesaplanır.
    İyi çalışmalar.

Parçabaşı,yevmiye ya da aylık vs.

Sayın meslekdaşlar,
    Tartışılmakta olan konuda dikkat edilmesi gereken husus ücret tahakkuku ile sigorta gününün birbirinden ayrılmasının ne şekilde olacağıdır.

Bir işverene hizmet akdi ile çalışanlara ödenecek ücret iş koluna ve türüne göre parça başı,saat,yevmiye veya aylık vs. şeklinde belirlenmektedir.

Ücreti aylık olarak tespit edilmiş bir personelin ücreti 30 gün üzerinden bordroya alınır ve ücret tahakkuku 30 güne göre yapılır.Bu personelin sigorta günüde 30 gün olarak bildirilir.Bu günü 28 olan ayda da 31 olan ayda da aynı şekildedir.

Ücreti yevmiye (günlük) olan bir personel ise puantaj kaydında kaç gün işe gelmiş ise o kadar güne isabet eden ücretine göre bordroya alınır, ücret tahakkukuku ve sigorta günü puantaj günü kadar bildirilir.Özellikle inşaat firmalarında işçiler bu esasa göre ücretlendirilirler.
    Bazı iş kollarında personel gün sayısı 31 olan aylarda 31 gün eksiksiz işe gelmiş ise ücreti yevmiye ücreti * 31 gün= ....0,00 YTL olarak hesaplanır ve hatta fazla mesaiside ücretine eklenir ancak çalışan personelin sigorta günü şubat ayında da temmuz vs. ayında da 30 gün olarak bildirilir.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda sözleşmeli olarak çalışan vekil öğretmenler ile özel dershane öğretmenlerinin her 7,5 saatlik ders karşılıkları 1 sigorta günü olarak bildirilir.Bu öğretmenler aylık girdikleri ders saati başına ücret alırlarken sigorta günleri aylık toplam ders saatleri 7,5 e bölünmek suretiyle hesapanır ve kuruma bildirilir.Bu öğretmenler bir ay içinde ortalama 20-22 gün işe giderek derse girdikleri halde örneğin
    bir ay içinde 20 günde 120 saat derse giren bir öğretmenin sigorta günü
    120/7,5 = 16 sigorta günü olarak kuruma bildirilmektedir.
    Parça başı ücret ödenen iş kollarında da ödenecek ücret üretilen parça başına göre belirlenirken sigorta günü çalışma saati ve parça miktarına göre hesaplanır.
    İyi çalışmalar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)