cfo-bmi

Konu: SSK MAAŞI VE EVLENME YARDIMI HK.

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  96

  SSK MAAŞI VE EVLENME YARDIMI HK.

  Babasından kalan SSK emekli maaşını alan ve herhangi bir yerde çalışmayan bir bayan evlendiği takdirde SSK'dan evlenme yardımı alabilir mi?Alır ise SSK bunu neye göre hesaplamaktadır?

  İyi çalışmalar


 2. #2
  Kemal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kemal Guest

  Evlenme yardımı

  Merhaba,

  İstemiş olduğunuz bilgilere aşağıdaki likten ulaşabilirsiniz.

  www.ssk.gov.tr/wps/portal/!ut/p/_s.7_0_A/7_0_DV

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  115

  SSK MAAŞI VE EVLENME YARDIMI HK.

  Evlenme Yardımı Kimlere Ödenir?
  Sigortalının ölümünden dolayı aylık almakta olan kız çocuklara, evlenmeleri halinde bir defaya mahsus olmak üzere evlendiği tarihte almakta olduğu aylığının iki yıllık tutarı evlenme yardımı olarak ödenir. Bu yardımın hesabında sosyal yardım zammı dikkate alınmaz.

  Evlenme yardımından yararlanan kız çocuğun, evlendiği tarihten itibaren iki yıl içinde boşanması veya dul kalması halinde, bu süre için tekrar aylık ödenmez. Bunların aylıkları, evlendiği tarihten sonraki iki yılı izleyen dönem başından itibaren başlatılır.

  Evlenme yardımından yararlanılabilmesi için, bir dilekçe ile birlikte evlendiği tarihi gösterir nüfus kayıt örneği veya evlenme cüzdanının bir örneği gerekmektedir

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  96

  Teşekkür

  Cevabınız için teşekkür ederim.

  Bunu istismar edenler olduğunu da duydum.Mesela bu yardımı daha önce almayanlar boşanıp tekrar evleniyorlarmış böyle muvazaalı bir durumu SSK kabul ediyor mu?Sonuçta daha önce evlenmiş ama evlenme yardımını almamış.Bu yardımı almak için boşanıp tekrar evlenme halinde yardım ödenir mi?

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  115

  SSK MAAŞI VE EVLENME YARDIMI HK.

  resmi belgelerle bu durumu ispatladıktan sonra kim ne diyebilir ki?

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  877

  SSK MAAŞI VE EVLENME YARDIMI HK.

  sayın NURTEKİN

  Birileri birşeyler demeye başlamış galiba. Bununla ilgili 5386 sayıl Kanun metnini aynen alıyorum. yeni yayınlandığı için herkesin malumu olmayabilir.

  Selamlar

  Kod:
     Sosyal Sigortalar Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun
                 Kanun No: 5386
  
   09 Temmuz 2005 Tarihli Resmi Gazete
   Sayı: 25870
   Kabul Tarihi: 02.07.2005
   
  MADDE 1. - 17.7.1964 tarihli ve 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun 121 inci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
  
  Ölüm geliri ve aylıklarından yapılan yersiz ödeme tutarları, yersiz ödenmiş olan gelir ve aylıkların kesilmesi nedeniyle aynı dosyadan gelir ve aylık ödemesi yapılan diğer hak sahiplerine Kurumca yapılması gereken gelir ve aylık ödeme tutarları nazara alınmak suretiyle tespit edilecek Kurum zararı esas alınarak tahsil edilir. Ancak, diğer hak sahiplerinden itirazda bulunanların hisseleri bu fıkra uygulamasında hariç tutulur.
  
  MADDE 2. - Sosyal Sigortalar Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
  
  GEÇİCİ MADDE 91. - 6.8.2003 tarihinden önce hak sahibi kız çocuklarına bağlanan gelir ve aylıklar; bunların evlenmeleri, Sosyal Sigortaya, Emekli Sandıklarına tabi çalışmaları veya kendi çalışmalarından dolayı buralardan gelir veya aylık almaları halleri hariç olmak üzere geri alınmaz.
  
  Bunlardan, yukarıda belirtilen haller haricindeki nedenlerle gelir veya aylıkları kesilen veya durdurulan kız çocuklarının gelir ve aylıkları, kesme veya durdurma tarihi itibariyle talep şartı aranmaksızın yeniden başlatılır. 
  
  Gelir ve aylığın kesilmesi nedeniyle diğer hak sahiplerine önceki hisselerinden fazla ödenen tutarlar, gelir ve aylığı tekrar başlatılacak hak sahibine yapılacak ödemeden mahsup edilir. Gelir veya aylığı kesilenlerden tahsil edilmiş olan tutarlar aynen iade edilir.
  
  6.8.2003 tarihinden önce ölen sigortalıdan dolayı hak sahibi ana ve babaya; Sosyal Sigortaya, Emekli Sandıklarına tabi çalışmaları veya kendi çalışmalarından dolayı buralardan gelir veya aylık almaları nedeniyle gelir ve aylıkları kesilenlere, gelir ve aylığın kesildiği tarihe kadar yapılan ödemeler geri alınmaz. Ana ve babalardan Sosyal Sigortaya, Emekli Sandıklarına tabi çalışmaları veya buralardan kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almaları nedeniyle Kurumca tahsil edilmiş olan tutarlar, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde talepleri halinde ilgililere aynen iade edilir.
  
  Bu Kanunun yürürlüğe girmesinden önce tespit edilen yersiz gelir ve aylık ödemelerinde, aynı dosyadan yersiz ödeme yapılan hak sahibi için çıkarılan borç tutarından, diğer hak sahipleri için varsa hesaplanan alacak tutarı mahsup edilerek tahsil edilir. Diğer hak sahiplerinin itirazı halinde hisseleri hariç tutulur. Tahsil edilmiş olan yersiz gelir ve aylık ödemeleri için de ilgilinin bu Kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren bir yıl içerisinde talepte bulunması halinde aynı usul izlenir. Fazladan tahsil edilen miktarlar, tahsilat tutarları üzerinden ilgililere iade edilir.
  
  1.1.2000 tarihinden önce işten ayrılan ve anılan yıl veya daha sonraki yıllarda tahsis talebinde bulunan sigortalılardan, işten ayrıldıkları yılda 360 günden az malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş oldukları halde ortalama yıllık kazancın tespitinde, bu yılın kazançları nazara alınarak hesaplanmış aylıkların ödenmesine devam olunur ve yapılan yersiz ödemeler geri alınmaz.
  
  Bu maddenin birinci ve ikinci fıkrası gereğince, aylık veya gelirleri ödenmeye devam olunacak kız çocuklarının aylık veya gelirlerinin ödenmesine devam olunması için sahip olmaları gereken şartları, ilk kez veya yeniden 6.8.2003 tarihinden sonra haiz olan kız çocukları da aynı esas ve usûllerle aylık veya gelir hakkından yararlandırılır.
  
  Bu maddenin altıncı fıkra hükmü 31.12.2005 tarihine kadar uygulanır.
  
  MADDE 3. - Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer. 
  
  MADDE 4. - Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür. 8 Temmuz 2005

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  115

  SSK MAAŞI VE EVLENME YARDIMI HK.

  biz burda yazışınca duymuşlar herhalde...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Evlenme Yardım hk.
  Konu Sahibi kadirdiloglu Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 28.Şubat.2019, 16:00
 2. Evlenme yardımı HK.
  Konu Sahibi ADAY ADAYI Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 06.Ekim.2012, 10:18
 3. Evlenme Yardımı
  Konu Sahibi rieeman Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 05.Temmuz.2011, 14:32
 4. SSK Evlenme Yardımı
  Konu Sahibi ugurakin Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 15.Nisan.2008, 15:21
 5. evlenme yardımı
  Konu Sahibi hasanali Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 15.Haziran.2005, 14:51

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36