taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Vizite Kağıdı

  1. #1
    NİSAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN Guest

    Vizite Kağıdı

    İşyerinde 15.11.2006 tarihinde işe başlayan bir sigortalı, sağlık karnesi çıkarttırmak için vizite kağıdı istemektedir. (kendi ve yakınları için)
    Bu kişinin öncedende sigortalılığı vardır. Vizite kağıdını verebilmemiz için bizim işyerimizde kendi için 90 günü,yakınları için 120 günü doldurmalımıdır? verebilirmiyiz? yada eski işyerinden mi alsın vizite kağıdını.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Kasım.2006
    Mesajlar
    28

    Vizite Kağıdı

    90 ve 120 günü doldurması gerekiyor. eski işyerinden çıkış tarihi 6 ayı geçmemişse ordan alabilir vizite kağıtlarını.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    731

    Vizite Kağıdı

    sizin işyerindeki işe başlangıç tarihini yazarak vermenizde bir mahsur olacağını sanmam, ancak 90 ve 120 gün şartlırın sizin işyerinde sağlmadığından dolayı bu şartları sağladığı önceki işyerindende vizite kağıdı alıp buna göre sağlık karnesini çıkarabilir.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ekim.2006
    Mesajlar
    140

    Vizite Kağıdı

    Bir önceki iş yerinden çıkış süresi 6 ayı geçmemiş ise eski işyerinden vizite kağıdı alabilir ancak 6 ayı aşkın bir süre zarfı varsa o zaman sizden alması lazım ve kendisi için 90 akrabaları için 120 günü doldurması gerekir.

    Peki ben bu konuya istinaden şöyle bir şey sorayım;

    Vatandaşın birisi antalya da bir firmada ssk ya bağlı olarak 45 gün çalışmış ve daha sonra ayrılmış şu anda da konya da bir inşaat işinde çalışmakta işe başlayalıda 60 gün oldu.

    Bu durumdaki vatandaş vizite kağıdını bizden alması için (kendisi için) daha beklemesi mi gerekli yoksa ne yapmamız lazım bana da bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.[size=9px][/size]

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Kasım.2006
    Mesajlar
    10

    Vizite Kağıdı

    sayın sofist

    sağlık yardımından faydalanması için 90 gün gerekmektedir. Ancak saon bir yıl içerisinde ödenen prim varsa bunlarda dikkate alınır bununla ilgili ssk kanunu 32.madde yi inceleyebilirsiniz

    Madde 32 -

    Sigortalıya, iş kazalarıyla meslek hastalıkları sigortası kapsamı dışında kalan hastalıklara da, aşağıda yazılı yardımlar sağlanır:

    A) Sağlık yardımı yapılması,

    B) (Değişik: 30.05.1997 – KHK 572 / 19 md.) “Protez, araç ve gereçlerinin standartlara uygun olarak sağlanması, takılması, onarılması ve yenilen¬mesi, (Ağız protezlerine ilişkin yardımlar, Kurumca hazırlanacak yönetmelik esasları dahilinde sağlanır.) “

    (Ek : 25.08.1999 - 4447 / 3 md.) Protez, araç ve gereç bedellerinin %20'sini sigortalı öder. Ancak, ilgiliden alınacak katkı miktarı, ödeme tarihindeki 25/8/1971 tarihli ve 1475 sayılı İş Kanununun 33 üncü maddesine göre sanayi kesiminde çalışan onaltı yaşından büyük işçiler için uygulanan aylık asgari ücretin bir buçuk katından fazla olamaz.

    (Ek : 25.02.2000 - KHK 592 / 1 md.) “Yukarıdaki fıkra kapsamına girenlerden 17/8/1999 tarihinde ve daha sonraki tarihlerde meydana gelen depremler sonucunda yaralanan veya sakat kalanlara verilecek protez, ortez, araç ve gereç bedelleri için katılım payı alınmaz.)”

    C) Geçici iş göremezlik süresince günlük ödenek verilmesi,

    D) Gerekli hallerde muayene ve tedavi için yurt için¬ de başka bir yere gönderilmesi,

    E) (Ek: 20/06/1987 - 3395/3 md.) Hastalığın anlaşıldığı tarihten önceki bir yıl içinde en az 300 gün hastalık sigortası primi ödenmiş olması şartıyla, yurt içinde tedavisi mümkün olmayıp ancak yabancı bir ülkede kısmen veya tamamen tedavisi mümkün görülen ve malüllük halinin önlenebileceği veya önemli oranda azaltılabileceği Kurum sağlık tesisleri sağlık kurulu raporu ile tespit edilen sigortalının ve bu raporda belirtilmiş ise beraber gideceği kim¬senin yurt dışına gönderilmeleri, yabancı ülkelere gidip gelme yol paraları ile bu ülkede kalış ve tedavi masrafları¬nın ödenmesi, (Kurum sağlık tesisleri sağlık kurulunca verilen rapora karşı kurum veya ilgili sigortalıca yapılacak itiraz, Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kurulunca karara bağ¬lanır. Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kurulunca verilen karar kesindir.)

    (Değişik: 29.07.2003 - 4958 / 29 md.Y.T. 06.08.2003) Sigortalıların, bu maddenin (A), (B) ve (D) bentlerinde yazılı yardımlardan yararlanabilmeleri için, hastalığın anlaşıldığı tarihten önceki bir yıl içinde en az doksan gün hastalık sigortası primi ödemiş olmaları şarttır.
    * Bu maddenin uygulanmasında ek 3.maddeye bakınız.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Kasım.2006
    Mesajlar
    70

    Re: Vizite Kağıdı

    Alıntı NİSAN Nickli Üyeden Alıntı
    İşyerinde 15.11.2006 tarihinde işe başlayan bir sigortalı, sağlık karnesi çıkarttırmak için vizite kağıdı istemektedir. (kendi ve yakınları için)
    Bu kişinin öncedende sigortalılığı vardır. Vizite kağıdını verebilmemiz için bizim işyerimizde kendi için 90 günü,yakınları için 120 günü doldurmalımıdır? verebilirmiyiz? yada eski işyerinden mi alsın vizite kağıdını.
    merhaba;
    sn nisan;
    sorunuzla ilgili yasa hükmünü sn smcan belirtmiş. benim eklemek istediğim ;
    "sizin vizite kağıdı verebilmeniz için gerekli olan şart; o işçiyi sigortalı olarak çalıştırmaya başlamış olmanızdır. yani işe giriş bildirgesini vermiş olmanız, bildirdiğiniz işe başlama tarihinin (bir gün bile olsa) geçmiş olması ve vizite kağıdında belirtmiş olmanız yeterlidir. sizde çalışma süresi önemli değildir. sadece sizin işyerinizde çalıştığı süreleri yazarak vizite kağıdı verebilirsiniz. hatta bildirgesini verdiğiniz günler yoksa, gün yazmadan bile verebilirsiniz.( ben defalarca verdim ve sorun yaşayan olmadı. yalnız benim verdiğim kişilerin, son 360 gün içinde yeteri kadar hizmet süresi ve önceki işyerlerinden aldıkları vizite kağıtları olduğu için, o günlerden faydalanmış oldular). sizin verdiğiniz vizite kağıdı sigortalılığı sona ermiş işçinin sağlık hizmetlerinden yararlanmasında getirilen 6 aylık süreyi bozup, sigortalılığın tekrar başlamış olması nedeniyle 506 sylı knn. 32. maddesinin son fıkrasında belirtilen ve sn smcan'ın yukarıda belirttiği 1 yıllık (360 günlük) süreyi geçerli kılmış olduğudur".
    zaten kurum ve bilgisayarlı sistemi olan sağlık kurumları sigortalı için herhangi bir işlem yapmak için sistemden sorgulama yapıyor. sizin işyerinizde çalıştığı ancak bildirgesini henüz vermediğiniz günler için de eğer kullanıyorsanız e-bildirge sisteminden kullanmıyorsanızda matbu provizyon hesap fişi ile provizyon yapabilirsiniz. lakin bilgisayar sistemine bağlı birimler, sizin vizite kağıdına yazdığınız ancak bildirgesini vermediğiniz yada e-bildirge ile provizyon bildirmediğiniz günleri 90 ve 120 günün hesabında hizmet süresinden saymıyor.
    ancak önemli olan ve dikkat etmeniz gereken bir husus da, yapmış olduğunuz provizyon; sizin, o işçinin belirtilen tarihlerde çalıştığına dair taahhüdünüz olduğu ve buna dayanarak kurumlar sigortalıya hizmet verdiği için ilgili sigortalı için bu sürelerden daha az süreli bildirge veremeyeceğinizdir.
    iyi çalışmalar dilerim.
    kolay gelsin.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Vizite kağıdı
    Konu Sahibi karabiber Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 14.Kasım.2008, 14:58
  2. Vizite kağıdı
    Konu Sahibi pers13 Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 16
    Son Mesaj : 22.Ağustos.2008, 17:45
  3. Vizite Kağıdı
    Konu Sahibi HasanYılmazer Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 21.Mart.2007, 07:46
  4. Vizite Kağıdı
    Konu Sahibi stajyerstajyer Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 05.Ocak.2007, 16:59
  5. Vizite Kağıdı-6 Aylık Bakım Kağıdı
    Konu Sahibi yiğit Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 22.Ağustos.2005, 16:53

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36