taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Emeklilik Aylığı Yardım

Emeklilik Aylığı Yardım

Bir çalışanımız 05/09/2006' da SSK ya emeklilik için başvurdu. Sigortalı hesap fişinde 31 ağustos 2006'ya kadar 4 aylık ücret dökümü SSK ya verildi.
    SSK daha sonra prim ödemesi tamam ama sigortalılık süresi 10 gün kadar eksik diyerek red cevabı verdi. Bizde işçiyi yeniden işbaşı yaptırdık mecburen. Fakat yeniden işe girişi sehven asgari ücret üzerinden yaptık.

Dün emeklilik işlemi onaylandı. Sorunum şu : Emeklilik maaşı daha önce verdiğimiz Sigortalı Hesap Fişi üzerinden mi yoksa asgari ücretten gösterilen ilgili ayı da dikkate alınarak mı hesaplanır ?

bilmemek değil öğrenmemek ayıptır...

Emeklilik Aylığı Yardım

merhaba;

sn keskin80

artık emklilik maaşı hesaplanırken, sigortalının son birkaç aylık geliri değil bütün hizmet sürelerindeki gelirleri dikkate alınıyor
    506 sayılı ssk kanunu

Yaşlılık aylığının hesaplanması :

Madde 61- (Değişik: 25.08.1999 - 4447 / 7 md. Y.T. 01.01.2000)

Yaşlılık aylığına hak kazanan sigortalıların aylığı, aşağıdaki hükümlere göre belirlenecek ortalama yıllık kazancı ile aylık bağlama oranının çarpımının 1/12'si alınarak hesaplanır.

Sigortalının her takvim yılına ait prime esas kazancı, kazancın ait olduğu takvim yılından itibaren aylık talep tarihine kadar geçen takvim yılları için, her yılın Aralık ayına göre Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından açıklanan en son temel yıllı kentsel yerler tüketici fiyatları indeksindeki artış oranı ve gayrisafi yurt içi hasıla sabit fiyatlarla gelişme hızı kadar ayrı ayrı artırılarak bulunan yıllık kazançlar toplamının, toplam prim ödeme gün sayısına bölünmesi suretiyle bulunacak ortalama günlük kazancın 360 katı, aylığın hesaplanmasına esas ortalama yıllık kazancı oluşturur. (*)

Aylık bağlama oranı, sigortalının toplam prim ödeme gün sayısının ilk 3600 gününün her 360 günü için %3.5, sonraki 5 400 günün her 360 günü için %2 ve daha sonraki her 360 gün için % 1.5 oranlarının toplamıdır.

60 ıncı maddenin B, C ve D bentlerine göre aylığa hak kazananların aylık bağlama oranı % 60'dan az olamaz.

Hesaplanan yaşlılık aylığı, aylık bağlanması için yazılı başvurunun yapıldığı yılın Ocak ayı ile aylığın başlangıç tarihi arasında geçen her ay için Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından açıklanan en son temel yıllı kentsel yerler tüketici fiyatları indeksindeki aylık artış oranları kadar artırılarak bağlanır.

(*) Bu hükmün uygulanmasında ek 45.maddeye bakınız.

EK MADDE 45- (Ek: 29.07.2003 - 4958 / 53 md. Y.T. 06.08.2003 ) Bu Kanunun 61 inci maddesinin ikinci fıkrasına göre belirlenecek ortalama yıllık kazancın hesaplanmasında, bu Kanunun geçici 82 nci maddesinin (a) bendinin ikinci alt bendine göre bulunacak aylığın arttırılmasında esas alınan Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından açıklanan en son temel yılı kentsel yerler tüketici fiyatları indeksindeki artış oranı veya gayri safi yurtiçi hasıla sabit fiyatlarla gelişme hızının eksi olması halinde, yine bu Kanunun ek 38 inci maddesinin uygulanmasında esas alınan aylık tüketici fiyat indeksinin artış oranının eksi olması halinde bu değer nazara alınmaz.

yani eskiden olduğu gibi son yıllardaki veya aylardaki gelirin yüksek gösterilmesinin bi anlamı kalmadı haybeye fazladan prim ödenmiş oluyor
    kolay gelsin

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)