kamu işçi maaş

Konu: Mükelleflerin SGDP'si

Mükelleflerin SGDP'si

Sayın arkadaşlar, bilindiği üzere 4956 sayılı kanunun 44.maddesi gereğince 1479 sayılı bağ-kur kanununun ek 20.maddesine üçüncü fıkra eklenerek diğer sosyal güvenlik kanunlarına göre emekli olan ticari kazanç sahipleri bağkura sosyal güvenlik primi ödeyeceğini bildirip bağkur 12.basamak gelirinin %10 oranında prim ödemektedirler.Bizde dürüst meslek mensubu ve dürüst mükellef anlayışıyla yola çıkarak bu durumdaki mükelleflerimizi bildirdik ve her ay primler kurum adına bankaya yatırılmaktadır..Kendiliğinden bildirmeyen ve tespiti yapılamayan diğer mükelleflerde şu anda bıyık altından kıs kıs gülmektedirler.Bağkur il müdürlüğüne sormaktayız "bildirmeyenlerin karşısına bir gün elbet çıkar" diye geçiştirici cevap vermektedirler.
    Değerli forumdaşlar ve meslek mensupları sizlerin bulunduğu illerde nasıl bir yol takip ettiniz ve kurumlardan bir çalışma neticesinde bildirmeyenlerin tespiti gibi bir işlemler yapıldımı cevaplarsanız çok sevinirim. :evil:

Mükelleflerin SGDP'si

Geç de olsa tesbit edildiğinde büyük cezalar alıyorlar.
    Şahsen bende ilk günden beri yatırıyorum.Hatta ilk yatırdığım 3 ay Bağ-Kur da görülmedi bu yüzden tefeci faiziyle tekrar ödeme yapıp hakkımı arama yoluna gittim.6 ay sonra Sayın Sosyal Güvenlik Bakanının araya girmesiyle elimdeki banka dekontlarını araştırdılar ve beni haklı buldular.Ama onlar bana faizini vermediler.Benden faizle aldılar Haksızca yatırmış olduğum parayı 6 ay kullandılar faiz vermediler.
    Neyse haksız yere verdiğim parayı kurtardım
    aygılarımla,
    <br />
    <br />SMMM R.Sema sinangil

Mükelleflerin SGDP'si

Sayın arkadaşlar,
    SGDP 'i ile ilgili uygulama dan halen habersiz mükelleflerin bulunduğunu biliyorum. böyle büyük bir potansiyelinde olduğu düşünülecek olursa hatta mükellefiyetini terk edenleri de ileriki günler prim borçlarına muhatap bırakacakdır. Meslek odalarının bu konuda yeterli bilgilendirmeyi yapmadığını düşünüyorum.Birçok mükellef ileride hayal kırıklığına uğrayacak,prim borçlarını ödeme sıkıntısına düşeceklerdir.
    Bakanlığın bu sorunları nasıl gidereceği merak konusu...(taksitlendirme,ödeme kolaylığı gibi)

Mükelleflerin SGDP'si

Sayın Arslankonuk,

Bırakın meslek odalarını TV LER BU KONU ÇOK GÜNDEME GELDİ
    İnsanlar TV da birazda haber ve ekonomi oturumlarını izlesinler televoleler ve kaynanaları izeleyeceklerine
    aygılarımla,
    <br />
    <br />SMMM R.Sema sinangil

Mükelleflerin SGDP'si

eskiden beri bağkurdan emekli olanların maaşlarından otomatikman kesiliyor mu yoksa ayrıca bildirimde bulunmaya gerek varmı?

Mükelleflerin SGDP'si

Alıntı serhat durmus Nickli Üyeden Alıntı
    eskiden beri bağkurdan emekli olanların maaşlarından otomatikman kesiliyor mu yoksa ayrıca bildirimde bulunmaya gerek varmı?
    Bildirimde bulunacaksınız ve Ziraat Bankasındaki hs yatırılacasınız.
    Dinçer KUM<br />Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)