cfo-bmi

Konu: İşe giriş bildirgesi verilen, ancak işe gelmeyen işciler

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    208

    İşe giriş bildirgesi verilen, ancak işe gelmeyen işciler

    2 işçi için 15.07.2005 itibariyle işe giriş bildirgesi verilmiş, ancak işçiler işlerine gelmemişlerdir. Bu durumda işveren ve 2 şahit imzalı bir tutanağı dilekçe ekinde versek uygun olur mu? Yoksa 1 gün ssk lı göstermek zorundamıyız? Teşekkürler...


  2. #2
    Kemal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kemal Guest

    İşe girişi yapılan, işe gelmeyenler,

    Merhaba,
    Çalışmayan işçiyi bir gün göstermeniz uygun olmaz, bir tutanak tutup
    iki şahite imzalatıp eksik göstermek ve aynı gün çıkışını yapmak en uygunu.Yalnız iki gün tutanak tutmanız gerekli 4857/II-g hükmünce işverenin derhal fesih hakkı iki gün için geçerli.Birde adresine İTM olarak
    fesih bildirim tebligatı postalamanız lazım.(4857/26 maddedeki 6 günlük süreye dikkat ediniz)

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    208

    İşe giriş bildirgesi verilen, ancak işe gelmeyen işciler

    Kemal bey teşekkür ederim esasen merak ettiğim şu; bu işçiler için bir dilekçe, ve ekinde tutanak verip hiç giriş-çıkış göstermemek mümkün mü?

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    630

    İşe giriş bildirgesi verilen, ancak işe gelmeyen işciler

    SSK YA DURUMU İZAH EDEN DİLEKÇE VERİRSENİZ GÜN GÖSTERMENİZE GEREK KALMAZ
    Ne irfandır veren&nbsp; ahlaka yükseklik,ne vicdandır <br />Fazilet hissi insanlarda ALLAH korkusundandır.<br />Yüreklerden çekilmiş farzedilsin havfı Yezdan&#39;ın <br />Ne irfanın kalır tesiri katiyyen,ne vicdanın.<br /><br /> Mehmet Akif ERSOY

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    53

    İşe giriş bildirgesi verilen, ancak işe gelmeyen işciler

    Ssk dilekçeye bile gerek yok diyor. Ama yinede yazın. Başka herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok.
    ilginizi paylaşın. Bu ölümsüzlüğe giden yoldur.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    3

    iş başı yapmayan işçiler hakkında

    Merhaba
    Öncelikle bir işçiyle iş ilişkisinin hukuksal olarak oluşması bakımından işçinin iş sözleşmesine yada SSK işe giriş bildirgesine imza atması yeterli değildir.
    İş ilişkisinin oluşması için:
    İşçinin eylemli olarak işe başlaması gerekmektedir.
    Dolayısı ile işe başlamayan bir işçiyi işi terk etmiş sayamayız. Başka bir deyişle Oluşmayan bir iş ilişkisi sona da erdirilemez. Dolayısı ile bu işçilere iş yasamızın 25/2 maddesinin uygulanması kanımca mümkün değildir. Ayrıva bunlara fesih bildirimi göndermeye de gerek yoktur.
    SSK bakımından ise işe girişlerinin iptal edilmesi ve durumun bir yazı ile bildirilmesi uygun olacaktır.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    19

    Re: İşe girişi yapılan, işe gelmeyenler,

    Alıntı Kemal Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba,
    Çalışmayan işçiyi bir gün göstermeniz uygun olmaz, bir tutanak tutup
    iki şahite imzalatıp eksik göstermek ve aynı gün çıkışını yapmak en uygunu.Yalnız iki gün tutanak tutmanız gerekli 4857/II-g hükmünce işverenin derhal fesih hakkı iki gün için geçerli.Birde adresine İTM olarak
    fesih bildirim tebligatı postalamanız lazım.(4857/26 maddedeki 6 günlük süreye dikkat ediniz)
    Söylediklerinize katılmakla birlikte ayrıca, fesih yazısını çıkarılan işçiye İTM ile göndermenin yanında, işletme içerisindeki bir panoda da tutanak ekinde ilan etmek de uygun olacaktır. unutulmamalıdır ki resmi tebligat adresi işyeridir.

    saygılarımla...
    ilgi paylaştıkça ve daha da önemlisi kulladıkça artar.

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    26

    İşe giriş bildirgesi verilen, ancak işe gelmeyen işciler

    Alıntı MURO Nickli Üyeden Alıntı
    SSK YA DURUMU İZAH EDEN DİLEKÇE VERİRSENİZ GÜN GÖSTERMENİZE GEREK KALMAZ

    ssk ya durumu izah eden bir dilekçe yazmak yeterli.tabiki dilekçede tescil işleminin iptalini de isteyeceksiniz.tutanak vb gereksiz.çalışmayan bir işçi için niye tutanak tutalım.işçi ile işveren arasında herhangi bir ilişki oluşmamış.

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    1.127

    Ynt: İşe giriş bildirgesi verilen, ancak işe gelmeyen işciler

    işe başlamayan kişinin işe girişinin iptal bildirimi için belli bir süre var mıdır acaba? işe girişinin yapıldığı ay içerisinde yazı ile sgk ya bilgi versek.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yanlış işyeri şubesinden verilen işe giriş bildirgesi hak.
    Konu Sahibi handesen Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 27.Eylül.2011, 14:05
  2. Cevap: 6
    Son Mesaj : 19.Ağustos.2010, 15:26
  3. Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi Verilen İşçinin İşe Başlamaması
    Konu Sahibi ferhat Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 25.Temmuz.2009, 17:18
  4. Yanlışlıkla Verilen İşçi Giriş Bildirgesi
    Konu Sahibi meduzam Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 27.Nisan.2009, 18:03
  5. Yanlış Sigortaya Verilen İlk İşe Giriş Bildirgesi Hakkında
    Konu Sahibi kocademir05 Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 09.Eylül.2008, 23:23

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36