meslekte birlik

Konu: İşçinin İşten Ayrılması Ve Tazminat Hakkı

İşçinin İşten Ayrılması Ve Tazminat Hakkı

işveren 07/2005 döneminde sigortalı çalıştırmaya başladı. bu dönemde işe giren işçileri; 10/2006 döneminde aynı işverene şirket kuruluşu yaparak bu şirkete giriş yaptık. şahıs firmasında çalışan işçileri istifa gibi gösterip şirkete tekrar işe başlamış gibi gösterdik. yani işveren devir işelmi yapamadık ö deömde evraklar yetşimediği için. bu olanlardan (şirket kuruluşu ve şirkete girişlerden) sigortalıların haberleri vardı ve aylık ücret bordrolarını her ay düzenli bir şekilde imzalattım. fakat burada bir kusur olarak işçilere şahıs firmasına ilişkin ibranameleri imzalatmadım ve şirkete giriş yaptığımda da iş sözleşmesini imzalatmadım. sonra imzalatırız diye. şimdi de işçiler kendi istekleri ile işten ayrıldılar. ve ibranameleri imzlatamıyorum. ne yapmam gerek. tazminat hakları var mı. işyerinde tutanak tuttum onların işten ayrıldığı tarih itibariyle. şirket ortaklarının ve muhasebecisi olarak benim imzalarım var. acaba kıdem ve ihbar tazminat hakları var mı yok mu yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar

S.M.M.M.Murat GENÇ

turk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    turk_bey Guest

Ynt: İşçinin İşten Ayrılması Ve Tazminat Hakkı

Sayın Genç , işçilerin kendi isteği ile ayrıldıklarını söylüyorsunuz ortada bir ihbar tazminatı var tabiki ancak bu tazminatı işverenin değil işçilerin ödemesi gerekir.
    Bir ekleme yapmak istiyorum işçilerin bilinen adresine noter kanalı ile tebligat yapınız.

evet işçiler kendi isteği ile işten ayrıldılar ama, şirket kuruluşu yapıldığında sahıs firmasında iken istifa gibi gösterildi işten kendileri çıkmış gibi gösterdik biz. ve şirkette yeni işe giriyorlarmış gibi gösterdik ve şirkette çalışırlarken kendi istekleri ile ayrıldılar
    S.M.M.M.Murat GENÇ

turk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    turk_bey Guest

Yapılan işlem esas olarak hukuki bir değişiklik temelde işyerinin devri mahiyetinde işlemler hatalı yapılmış ancak yinede istifa edenlere tazminat hakkı tanımaz, sizin üzerinde durmanız gereken husus işçiyi istifaya zorlayan bir sebebin olup olmaması.

işçiyi istifaya zorlayan herhangibir sebet yok. yani işverenin sıkıtştırması işlerin ağırlaşması tarzında bir sıkıntı yoktur. sigortalılar yeni bir işyeri açmak üzere işten ayrıldılar. işverenein sigortalılara bir baskısı olmamıştır burada.
    S.M.M.M.Murat GENÇ

Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Merhaba,
    İlk işyeri değişiminde çalışanların tazminatlarının verilmesi gerektiğini düşünmekteyim. Çünkü bir şahıs işletmesinde çalışırken, bir tüzel kişiliğe aktarılmışlar. Her ne kadar tüzel kişiliğin ortaklarından birinin ilk işveren olduğunu anlıyorsam bile bu durumu değiştirmeyecektir. Aynı işverenin değişik bir işyerine nakil olsalardı tüm çalışmalar birleştirilecek ve çalışanlar kendi istekleri ile ayrıldıkları için tazminat hakları olmayacaktı.
    Yani 07/2005-10/2006 arasındaki çalışmaları için şahış işletmesi (şirket değil) tarafından kıdem ve ihbar tazminatları ile varsa izin ücretleri hesaplanarak ödenmelidir.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

sayın tamer başkan; cevap için teşekkür ediyorum.

bir konuyu daha arzetmek istiyorum. tüzel kişilğin kurulupta SSK'ya işyeri bildirgesi verilmesi esnasında işyeri devir işlemi yapılmadığı için bu sıkıntı doğdu. peki şimdi SSK'ya buna ilişkin bir düzeltme talebinde bulunulsa ne gibi yükümlülükler ve cezai durumlar söz konusu olur. İşverenin burada bir ard niyeti olmadığını muhasebecisi olarak ben biliyorum. sıkıntı işyeri bildirgesinin o gün acilen yetiştirilmesi gerekiyordu ve izlenilmesi gereken prosedür izlenemedi ve bu sıkıntı ortaya çıktı. burada sigortalılar biraz ard niyetli davrandığı için bu kadar ilgileniyorum bu konuda. yoksa işverenin tazminat haklarının doğduğu yönünde itirazı yok ve ödeyebileceğini beyan ediyor. sigortalılar tabiri caiz ise ne kopartabilrsem kârdı hesabında.
    cevabınız için şimdiden teşekkürler ediyorum
    S.M.M.M.Murat GENÇ

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)