kamu işçi maaş

Konu: SM ve SMMM Nedemektir ? SM Nasıl Olunur ?

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  9

  SM ve SMMM Nedemektir ? SM Nasıl Olunur ?

  ben bir fabrikada 3 yıl ön muhasebe 5 yılda genel muhasebe de çalışmış lise mezunu bir muhasebeciyim. MALİYET MUHASEBESİ, İMALAT MUHASEBESİ ve GENEL MUHASEBE konusunda bir hayli tebrübem olduğu kanısındayım. şuan yılsonu hesaplarını kapatıp, KDV, geçici vergi , SSK muhatsar , gelir vergisi gibi beyannameleri düzenleyebilecek kapasitedeyim. son 2 yıldır da kendim bu işlemleri yapmaktayım. fakat imza yetkim olmadığı için bu işlemlerin onaylanması için SMMM e veriyorum. Evraklarım bile benim yanımda. o sadece 3 aydan 3 aya gelip bir evrak kontrolü yapıyor. ayrıca şuan çalıştığım işyeri eşim ve kayınpederim ortaklı bir aile şirketi.

  benim sizlerden ricam imza yetkisi için neler yapamam gerektiği.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  304

  SM ve SMMM Nedemektir ? SM Nasıl Olunur ?

  Genel şartlar:

  Madde 4 – Meslek mensubu olabilmenin genel şartları şunlardır:

  a) T.C. vatandaşı olmak (yabancı serbest muhasebeci malî müşavirler hakkındaki hüküm saklıdır).

  b) Medenî hakları kullanma ehliyetine sahip bulunmak.

  c) Kamu haklarından mahrum bulunmamak.

  d) Taksirli suçlar hariç olmak üzere; affa uğramış olsalar dahi ağır hapis veya 5 yıldan fazla hapis yahut zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlar ile istimal ve istihlak kaçakçılığı dışında kalan kaçakçılık suçları, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma veya Devlet sırlarını açığa vurma, vergi kaçakçılığı veya vergi kaçakçılığına teşebbüs suçlarından dolayı hüküm giymiş bulunmamak.

  e) Ceza veya disiplin soruşturması sonucunda memuriyetten çıkarılmış olmamak.

  f) Meslek şeref ve haysiyetine uymayan durumları bulunmamak.
  Serbest muhasebeci malî müşavir olabilmenin özel şartları:

  Madde 5 – A) Serbest muhasebeci malî müşavir olabilmek için aşağıdaki özel şartlar aranır.

  a) Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksekokullardan veya denkliği Yükseköğretim Kurumunca tasdik edilmiş yabancı yükseköğretim kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olmak veya diğer öğretim kurumlarından lisans seviyesinde mezun olmakla beraber bu fıkrada belirtilen bilim dallarından lisansüstü seviyesinde diploma almış olmak.
  b) Staj amacıyla serbest muhasebeci malî müşavir veya yeminli malî müşavir yanında iki yıl çalışmış olmak.

  c) Serbest muhasebeci malî müşavirlik sınavını kazanmış olmak.

  Türkiye genelinde malî denetim yapan kamu bankalarının müfettişleri ile kanunları uyarınca vergi inceleme yetkisi almış olanlardan, bu yetkilerini aldıkları tarihten itibaren kamu kurum ve kuruluşlarında 8 yıllık hizmet süresini dolduranlar ile (a) bendinde sayılan konularda en az 8 yıl öğretim üyesi veya görevlisi olarak çalışmış bulunanlar için sınav şartı aranmaz.

  d) Serbest muhasebeci malî müşavirlik ruhsatını almış olmak.

  B) Serbest muhasebeci olmanın şartları:

  (A/a) bendinde belirtilen konularda ön lisans seviyesinde öğrenim görmüş olanlar ile ticaret liseleri ve maliye meslek liselerinden mezun olanlar, staj şartını yerine getirmiş olmaları halinde, sınav şartı aranmaksızın sadece serbest muhasebeci unvanı ile çalışırlar. "Serbest muhasebei malî müşavir" unvanının kullanamazlar ve Kanunun (2/A) maddesinin (b) ve (c) bentlerinde belirtilen işleri yapamazlar. Staj süresi ön lisans seviyesinde mezun olanlar için 4 yıl, ticaret liselerinden ve maliye meslek liselerinden mezun olanlar için 6 yıldır.Staj süresinden sayılan hizmetler:

  Madde 6 – Aşağıda belirtilen hizmetlerde geçen süreler, staj amacıyla serbest muhasebeci malî müşavir veya yeminli mali müşavir yanında çalışılmış süre olarak kabul edilir.

  a) Kanunları uyarınca vergi incelemesine yetkili olarak çalışanların bu yetkiyi aldıktan sonra kamu hizmetinde geçen süreleri.

  b) Kamu kuruluşlarının veya bilanço esasında defter tutan özel kuruluşların muhasebe birimlerinde birinci derece imza yetkisini haiz, muhasebenin fiilen sevk ve idare edilmesinden veya malî denetiminden sorumlu bulunanların bu hizmetlerinde geçen süreleri.

  c) Bu Kanunun 5 inci maddesinin (A/a) bendinde sayılan konularda öğretim üyesi veya görevlisi olarak çalışanların bu görevlerde geçen süreleri.
  aygılarımla,
  <br />
  <br />SMMM R.Sema sinangil

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  142

  SM ve SMMM Nedemektir ? SM Nasıl Olunur ?

  merhaba,

  Bende Sarın Sema hanıma ekleme yapayım.

  Aday Meslek Mensubu Olma Şartları
  Madde 7- Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Serbest Muhasebecilik Stajı'na başlamak için Kanunun 4'ncü maddesindeki genel şartlar ile 5/A-a ve 5/B maddesindeki öğrenim şartlarına haiz, staja başlama değerlendirmesinden en az 60 puan almış olmak ve Birlik tarafından belirlenen staj giderlerini yatırmış olmak gerekir.

  ekleme yapayım, daha fazla detay isterseniz aşağıdaki linki tıklayın.

  http://www.tesmer.org.tr/docs/smmm-staj-yonetmeligi.doc

  Saygılarımla,
  yilik insanı yüceltir, küçültmez

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Eylül.2005
  Mesajlar
  11

  SM ve SMMM Nedemektir ? SM Nasıl Olunur ?

  Merhaba

  bütün yazılanları okudum ama benim sorunuma yarayacak bişey bulamadım ben 2 yıllık yüksek okul mezunuyum şimdide açıköğretimden işletm fakültesine 3. sınıftan başladım fakülte bitirince direkt sm oluyomuyuz yada direkt smmm stajına mı başlıyoruz .

  ayrıcana tesmerden bana gelen bi cevap vardı onu da anlamadım gelen mesajı aynen yazıyorum

  "sayın Muhammet bey

  2 yıllık mezun iseniz ve 2 yıllık diplomanız var ise önlisan mezunu olarak staja başlayabilirsiniz. lisansınızı bitirdiğinizde SMMM stajına çevirmek için öncelikle staja başlama değerlendirmesi sınavından başarılı olmanız gerekmektedir. başarılı olduktan sonra çalıştığınız yer SMMM staj şartlarını taşıyorsa lisans diploması tarihinden itibaren SM-SMMM stajınızı çevirebilirisiniz.

  Bilgilerinizi rica ederiz. "

  yardımcı olursanız sevinirim

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  192

  SM ve SMMM Nedemektir ? SM Nasıl Olunur ?

  sayın mekist,
  soruyu zaten siz sormadınız ki size cevap olsun. ayrıca tesmerden gelen cevabı anlamadıysanız tekrar okuyunuz. cevabı çok açık.
  selamlar

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  131

  SM ve SMMM Nedemektir ? SM Nasıl Olunur ?

  Sayın İbrahimb,

  sayın mekist'in bir sorunu var ve çözüm için forum kurallarına uyarak önce arama motorunu çalıştırdığı halde cevap bulamadığını anlatmak istiyor.

  Sayın mekist, bence de Tesmer den gelen cevap gayet açık.
  Siz önce SM mi SMMM mi olacağınıza karar verin.
  Ben size yardımcı olayım.
  Neden 4 yıllık bitiriyorsunuz? SMMM olmak için.
  O zaman SMMM olma şartlarını bir kez daha okuyun.

  Forum kurallarına uyduğunuz için teşekkürler. :bravo

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Eylül.2005
  Mesajlar
  11

  SM ve SMMM Nedemektir ? SM Nasıl Olunur ?

  El Pln arkadş sağolasın

  ben smmm olmak istiyorum benim sorum şu diyorum ki işletme fakültesini bitirince direkt olarak smmm stajına mı başlıyoruz

  smmm olma koşullarında öle yazıyo ama tam emin değilim çünkü kanun dilini anlamak biraz zor

  ayrıyetten şimdi staja başlıyayımmı yoksa okul bitincemi staa başlıyayım

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  81

  SM ve SMMM Nedemektir ? SM Nasıl Olunur ?

  Sayın mekist,

  Ben sizin sorunuzu anladım. İki tür SMMM olma yolunuz var.

  1.Yol Serbest Muhasebecilik için odaya başvurup staj sınavına girmeniz daha sonra stajınız başlayacak.Önlisans mezunu olarak başvurduğunuz için 4 yıl staj yapmanız gerekiyor ve yine önlisans mezunu olduğunuz için 2 kere yani 2 yılda bir sınava girmeniz gerekiyor. İlk 2 sene sonra gireceğiniz sınav B sınavı, 4 sene sonraki sınavda C sınavı ve verdikten sonra inşallah Serbest muhasebecisiniz ama SMMM olmak istiyorsunuz. Odaya başvurup direk stajsız ve staj sınavı olmadan SMMM yeterlilik sınavlarına girmeniz gerekiyor. (Ufak bir ayrıntı SM belgeniz var SMMM belgesi alacaksanız ücret biraz daha düşük SM belgeniz olduğu için.Yalnız araştırın çünkü uyarmıyorlar.)

  2. Yol okuduğunuz bölümü bitirip SMMM olmak için odaya başvurup staj sınavına girmek 2 sene staj yapmak ve 2 sene sonra yeterlilik sınavına girip SMMM belgesini almak. Şimdiden kolay gelsin. Başarılar,


  Saygılar,

  SMMM
  Dilek KARACA
  ıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe insan, yeni okyanuslar keşfedemez.
  <br /> Andre GİDE

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  81

  SM ve SMMM Nedemektir ? SM Nasıl Olunur ?

  Ek olarak,

  İki yolda da süre aynı. Yalnız 1. yol için başvurursan 4 sınava gireceksin. 2.yolu denersen 2 sınava gireceksin.

  Benim tavsiyem üniversiteyi bitirip direkt SMMM stajına başlamandır. Dediğim gibi süre aynı (Yalnız sınıfları çift dikişsiz geçmen lazım ) Ayrıca bir tek belge için ücret ödemiş olursun. Sınav ücretlerinde daha hesaplı olur.


  Saygılar,

  SMMM
  Dilek KARACA
  ıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe insan, yeni okyanuslar keşfedemez.
  <br /> Andre GİDE

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Eylül.2005
  Mesajlar
  11

  SM ve SMMM Nedemektir ? SM Nasıl Olunur ?

  Sayın Dilek Hn.


  Öncelikle soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Çok yardımcı oldunuz sizi dinliyeyim dediğiniz gibi 2. yolu seçecem.

  Sizden bişey daha rica edecem ben şimdiden kendimi geliştimek için çalışmalara başlamak istiyorum onun için çalışabileceğim kitaplar arıyorum forumda aradım bazı kitaplar gördüm sizin bana önerebilceğiniz kitaplar varmı bütün konulara ait kitaplar önerirseniz sevinirim.
  Çok ilginçtir ama Üniversiteden bi arakdaşımın adı ve soyadı ile aynı isminiz onun da adı dilek karaca çok ilginçtir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Bilirkişi Nasıl Olunur Smmm İçin
  Konu Sahibi SerhanSerhan Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 12.Aralık.2017, 19:44
 2. SMMM nasıl olunur
  Konu Sahibi zazaaslan24 Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 09.Şubat.2012, 12:54
 3. SMMM Nasıl Olunur?
  Konu Sahibi SavaGe Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 17
  Son Mesaj : 16.Ağustos.2010, 08:56
 4. SSK dan Nasıl Emekli Olunur
  Konu Sahibi oznes07 Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 05.Eylül.2008, 23:17
 5. nasıl denetçi olunur?
  Konu Sahibi wind_83 Forum Stajyer Sorunları
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 05.Mayıs.2006, 14:05

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36