kamu işçi maaş

Konu: 07-08 Temmuz SMMM Yeterlilik-Vergi Huk,Denetim,Meslek Huk. ve Hukuk Soruları...

07-08 Temmuz SMMM Yeterlilik-Vergi Huk,Denetim,Meslek Huk. ve Hukuk Soruları...

07-08 TEMMUZ SMMM SORULARI

MESLEK HUKUKU SORULARI

soru1- 3568 sayılı kanun gereğince yabancı s.m.m.m türkiye de bu ünvanlarla çalışmalarına hangi şartların gerçekleşmesi halinde izin verilebilir kısaca yazınız ?
    soru2- 3568 sayılı kanun gereğince, oda genel kurul toplantısı yeter sayısı hakkında kısaca bilgi verinizi?
    soru 3: 3568 sayılı kanun ve bu kanuna göre çıkartılmış, smmm ve ymm odaları ile birlik organlarının denetimi yönetmeliği gereğince yapılan;
    a- denetimin amacı
    b- denetime yetkili olanları ve bunların atama şeklini
    c- denetim ve inceleme konularını başlıklar halinde kısaca yazınız.
    soru4 : serbest muhasebeci, smmm, ve ymm çalışma usul ve esasları hak. yönt. hükümlerine göre; genel mesleki standarları başlıklar halinde yazınız, bunlardan - sır saklama ilkesini kısaca izah ediniz
    soru 5- smmm ve ymmm kanunu disiplin yönetmeliğinin amac ve kapsamını kısaca belirtiniz
    her soru 20 puan değerinde

VERGİ HUKUKU SORULARI

soru 1- kurumlar vergisi kanununa göre
    a- kurumlar vergisine tabi kurumları sadece sayınız
    b- tam ve dar mükellefiyet kavramlarını sadece açıklayınız

soru 2- v.u.k. göre iktisadi işletmelere dahil kıymetlerden borçların değerleme hükümlerini açıklayınız(yabancı para cinsinden olan borçlar hariç)

soru 3- g.v.k göre , ticari kazancın tespit edilmesinde gider olarak indirilmesi kabul edilmeyen ödemeleri sayınız.

soru 4- g.v.k göre vergi tevkifatı yapmaya mecbur olanları sadece sayınız( kendisine ödeme yapılanlar ve kesinti oranları hariç)

soru 5- kdv k.göne indirilemeyecek kdv hükümlerini açıklayınız

DENETİM SORULARI

soru 1- alacaklar ve satışların denetimine ilişkin denetim amaçları nelerdir ? sayınız

soru 2- denetimin planlanmasında izlenecek aşamaları sayınız

soru3- kanıt toplama kararını ve güvenilirliğini etkileyen temel unsurlar nelerdir ? açıklayınız

soru 4- bir işletmede işletme yönetimin kanun ve kurallara uygun olmayan davranışlarda bulunduğuna işaret eden halleri nelerdir.

HUKUK SORULARI

soru1- hukukun kaynakları kavramını tanımlayınız, yazılı kaynakları belirtiniz, yazıl kaynaklar arasında sıralama(hiyerarşi) kuralının neyi ifade ettiğin açıklayınız (30 puan)

soru2- t.t.k. göre anonim şirketi sadece tanımlayınız, kuruluş türlerini kısaca açıklayınız( 30 puan)

soru3- bildirimli fesih(süreli fesih) kavramını tanımlayınız, bildirim sürelerini(ihbar önellerini) belirtiniz.(40 puan)

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

Ynt: 07-08 Temmuz SMMM Yeterlilik-Vergi Huk,Denetim,Meslek Huk. ve Hukuk Soruları...

Ynt: 07-08 Temmuz SMMM Yeterlilik-Vergi Huk,Denetim,Meslek Huk. ve Hukuk Sorular

Çok teşekkürler Ogün Bey...
    En sonunda ulaşabildim sorulara.
    Özellikle maliyet muhasebesi benim için çok önemliydi ve soru olmadan cevapları yazılmıştı...
    kolay gelsin..
    iyi çalışmalar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)