kamu işçi maaş

Konu: Sınavlar Daha Da Zorlaştırılmalı...

Sınavlar Daha Da Zorlaştırılmalı...

SMMM yeterlilik sınavlarını daha da zorlaştırılması gerektiğini düşünenlerdenim. Nedeni mi? Bu meslek insanların hiç olmazsa mali müşavir olayım dedikleri bir meslek olmaktan çıkartılmalıdır. Bir avukatın bir doktorun bir mühendisin nasıl bir saygınlığı varsa bu mesleğe de o saygınlık kazandırılmalıdır. Bunun yegane yolu ise seçiciliğin artırılmasıdır. Bu ise ancak sınavlarla olur.
    NOT: Ben de şu anda yeterlilik sınavlarına giren bir SMMM adayıyım. Yani sınavları kazanmış tuzu kuru birisi değilim. Bu görüşlerimi de staja başlama sınavına başvurduğum andan beri oluşturmuş birisiyim.

Ynt: Sınavlar Daha Da Zorlaştırılmalı...

sınavlar zorlaştırmalı demişsiniz,bence sorun bu değil,en zor sınav bile hedef gösterildikten sonra geçilebilir.sorun şu bence,işe başlamada düzensizlik.mesala odtü yada diğer kaliteli üniversiteden mezun olan bir genç okulda tüm bilgileri alırken pratikte eksik kalıyor.oysa ticaret lisesi mezunu bir şekilde hayatının baharında yanlış ve doğruları görerek pratiğe hakim oluyor.onun için geriye kalan sadece ve sadece sınav geçmek oluyor.ben burada liseden mezun olan genç daha kaliteli demiyorum,fakat üniversiteyi bitirmiş gence fırsat tanınmıyor.staj aşamasında getir götür işleriyle uğraştırılıyor.dolayısıyla yeterlilik sonrası bir sürü sadece ruhsatı olan genç ortaya çıkıyor.bu gençlerin yeterliliği verdiğine göre yeteneksiz olmadığı ortada.bence mesleğe başlamada düz bir çizgi konulmalı ve herkes o çizgiden başlamalı.işte o zaman kaliteli elemanın ortaya çıkacağını düşünüyorum.siz hiç liseden mezun olmuş avukatlığa başlamış biri gördünüzmü?hukuk fakültesini bitiren, gerekli prosedürü izleyip avukat,hakim yada savcı oluyor.bence birlik tüm yeterlilik ruhsat sahiplerini aynı çizgiye taşımalı.gerekli eksiklikler tamamlatılmalı...

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

Alıntı ZİNDAN Nickli Üyeden Alıntı
    SERBEST MUHASEBECİLİK, SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN

Madde 4-
    3568 sayılı Kanunun 6 ncı maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Staj ve staj süresinden sayılan hizmetler

MADDE 6- Serbest muhasebeci mali müşavirlik stajı, bağımsız çalışan serbest muhasebeci mali müşavir veya yeminli mali müşavir yanında veya şirketlerinde yapılır. Staja başlayabilmek için staja giriş sınavını kazanmak ve Birlik tarafından kurulan Temel Eğitim ve Staj Merkezinin eğitim programını tamamlayıp başarılı olmak şarttır. Temel Eğitim ve Staj Merkezinin kurs ve seminerlerinde geçen ve altı ayı aşmayan süreler, staj süresinden sayılır. İkinci fıkranın (a), (b), (c), (d), (e), (f), (g), (h) ve (i) bentlerindeki stajdan sayılan hizmetlerde bulunanlar bu fıkra kapsamı dışındadır.

Aşağıdaki bentlerde sayılan hizmet süreleri staj süresinden sayılır.

a) Kanunları uyarınca vergi incelemesine yetkili olanların, bu yetkiyi aldıktan sonra kamu hizmetinde geçen süreleri,
    b) 4059 sayılı Hazine Müsteşarlığı ile Dış Ticaret Müsteşarlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun uyarınca Hazine Müsteşarlığı Hazine Kontrolörleri Kurulunda denetim yetkisine sahip olarak çalışan denetim elemanlarının bu hizmetlerde geçen süreleri ile 5411 sayılı Bankacılık Kanunu uyarınca banka denetimine yetkili olanların bu hizmetlerde geçen süreleri,

c) 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu uyarınca Sermaye Piyasası Kurulunda denetime yetkili olarak çalışanların bu hizmetlerde geçen süreleri ile aynı Kanunun ek 1 inci maddesine göre kurulan Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu uzmanlarının bu kurulda geçen hizmet süreleri,

d) 3056 sayılı Başbakanlık Teşkilatı Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanun uyarınca Başbakanlık Teftiş Kurulunda görev yapan denetim yetkisine sahip Başbakanlık müfettişlerinin bu hizmetlerde geçen süreleri,

e) 178 sayılı Maliye Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname uyarınca görev yapan Bütçe Kontrolörleri, Muhasebat Kontrolörleri ve Milli Emlak Kontrolörlerinin bu hizmetlerde geçen süreleri,

f) 3143 sayılı Sanayi ve Ticaret Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun ile 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre ticaret şirketleri nezdinde denetim yetkisine sahip olan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı müfettişleri ve kontrolörlerinin denetim hizmetlerinde geçen süreleri,

g)Vergi yargısında görev yapan hakimlerin bu görevlerde geçen süreleri,

h) Türkiye genelinde mali denetim yapan banka müfettişlerinden yarışma sınavı ile mesleğe giren ve yeterlilik sınavında başarılı olanların, bu yetkiyi aldıkları tarihten itibaren bankalarda ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında geçen süreleri,

ı) Kamu kuruluşlarının veya bilanço esasında defter tutan özel kuruluşların muhasebe birimlerinde birinci derece imza yetkisini haiz, muhasebenin fiilen sevk ve idare edilmesinden veya mali denetiminden sorumlu bulunanların bu hizmetlerde geçen süreleri ile bu birimlerde görev yapan serbest muhasebeci mali müşavir veya yeminli mali müşavirlerin gözetim ve denetiminde bunların sayısını geçmemek üzere, oda nezdinde staj dosyası açtırmış ve staja başlama sınavını kazanmış olan aday meslek mensuplarının staja başlama sınavını kazandıkları tarihten itibaren, staj koşullarını yerine getirmeleri halinde bu hizmetlerde geçen süreleri,

i) Bu Kanunun 5 inci maddesinin (A) fıkrasının (a) bendinde sayılan konularda öğretim üyesi, öğretim görevlisi veya araştırma görevlisi olarak çalışanların bu görevlerde geçen hizmet süreleri."

Bu Nedir Allah Aşkına böyle ;D

EZGİ
    Bu dedikleriniz zaten şu son yasayla yapılmış olan şeyler. Şu anda Ticaret liselilerin ve yüksek okulluların bu işi yapmaları sona erdi. (Çok ama çok güzel bir gelişmeydi) Mesleğin standartlarının yükseltilmesi adına çok güzel adımlar bunlar. Geriye ise hepsi üniversite mezunu olan (Bazıları açık öğretim olsa da ) insanlar kalıyor. Sınavların zorlaştırılması ise bu devrede elek görevi görebilecek yegane araç olarak kalıyor. Burada bu eleğin iyi çalışması ise komisyondan başlayarak soruların ve sınavın kalitesinin artırılmasından geçiyor.
    Hukuk fakültelerinin, mühendislik fakültelerinin, tıp fakültelerinin, eğitim fakültelerinin açıköğretimi yok ama iktisadi idari bilimler fakültelerinin açık öğretimi var? İyi ama neden? İktisadi ve idari bilimler diğerlerine göre daha mı önemsiz? daha mı kolay?
    Üniversiteyi kazanamamış insanların daha kolay diplomaya sahip olması adına açılmış olan bu fakültelerden çıkan insanların yapabileceği yegane şey Mali Müşavirlik... Söyler misiniz açıköğretimden mezun olan bir hakim biliyor musunuz? Bir avukat biliyor musunuz? Bir mühendis biliyor musunuz? Ben çok mali müşavir biliyorum.
    Mali Müşavirlik mesleğinin kalitesinin artırılması için açık öğretim fakültelerinin iktisat fakültelerinin de kapatılması gerekiyor. Ya da diğer kariyer mesleklerin de açıköğretim fakülteleri olsun? İkinci şık saçma oldu. Bizimki kötü diğerleri de bu kötülüğe çekilsin demek.. Hayır hayır diğer kariyer mesleklerin açıköğretim fakülteleri olmasın. İktisat fakültelerinin açıköğretim fakülteleri kaldırılsın. Üniversite açıktan okunarak bitirilebilecek bir okul değil. Üniversite kültürü açıköğretim okuyarak edinilemez.

bende açıköğretim mezunuyum neden bu aöf ye olan öfke. ben 2000 yılında 105 lik öss sınav sisteminde 195 puan ile aöf yazmak zorunda kalan bir insanım.(maddi ve özel nedenlerden ve ailemin bakımını sağlamak zorunda olan biriyim.) ticaret lisesini bitirdim.sonra aöf 4 yılda bitti. sonra staja başlama imtihanını ilk girişte 66 alarak kazandım. ve tek dersim kaldı yeterlilikte. mesleğimdede profesyonelim bilmemne mezunu arkdaşlardanda bilgim ve tecrübem daha iyi. eğer o kadar iyi eğitim alıyorlarsa neden başarısız oluyorlar. herkese saygılar emeğe ve çabaya saygı duyulan bir ülke dileğimle

Alıntı umutSMMM Nickli Üyeden Alıntı
    bende açıköğretim mezunuyum neden bu aöf ye olan öfke. ben 2000 yılında 105 lik öss sınav sisteminde 195 puan ile aöf yazmak zorunda kalan bir insanım.(maddi ve özel nedenlerden ve ailemin bakımını sağlamak zorunda olan biriyim.) ticaret lisesini bitirdim.sonra aöf 4 yılda bitti. sonra staja başlama imtihanını ilk girişte 66 alarak kazandım. ve tek dersim kaldı yeterlilikte. mesleğimdede profesyonelim bilmemne mezunu arkdaşlardanda bilgim ve tecrübem daha iyi. eğer o kadar iyi eğitim alıyorlarsa neden başarısız oluyorlar. herkese saygılar emeğe ve çabaya saygı duyulan bir ülke dileğimle
    +1

Benim Eleman seçimimde önemli bir konu bu özellikle açıköğretim mezunu olmasını istiyorum(Artı Ticaret Lisesi)

25-26 yaşında üniversite mezunu ama hiç çalışmamış birinden se Hem çalışmış hemde okumuş bir eleman daha mantıklı geliyor Bana

Arkadaşın dediği gibi bende ilk girişte verdim staj başlatmayı hiç çalışmadım çünkü sınava girdiğimde 10 yıldır bu işi yapıyordum Şu anda benim yaşımda olup benle aynı tecrübeye ve bilgi birikime sahip açıköğretim mezunu olmayan biri olacağını da sanmıyorum.

S.M.M.M.

Alıntı aknsbs Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı umutSMMM Nickli Üyeden Alıntı
    +1

Benim Eleman seçimimde önemli bir konu bu özellikle açıköğretim mezunu olmasını istiyorum(Artı Ticaret Lisesi)

25-26 yaşında üniversite mezunu ama hiç çalışmamış birinden se Hem çalışmış hemde okumuş bir eleman daha mantıklı geliyor Bana

Arkadaşın dediği gibi bende ilk girişte verdim staj başlatmayı hiç çalışmadım çünkü sınava girdiğimde 10 yıldır bu işi yapıyordum Şu anda benim yaşımda olup benle aynı tecrübeye ve bilgi birikime sahip açıköğretim mezunu olmayan biri olacağını da sanmıyorum.

örgün ünv. mezunu arkadaşlarım var teklif edilen maaş 500 ytl + ssk çünkü bilgileri yok ama ben 1000-1200 ytl yi her yerde alıyorum ()bunlar gerçekler

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Benim bu konudaki düşüncelerim şunlar.

1-Bir kere AÖF de okuyan arkadaşların bunda hiç bir suçu zerre kadar günahı yoktur. Sakat eğitim sistemi sonucudur.
    2-Son yıllarda tüm yüksek öğrenimde kalitenin düştüğü malesef çok acı bir gerçektir.
    3-Her meslekte kendi kendini yetiştirme, niyet etme, azmetme önemlidir.
    4-Başarının ölçüsü kişiye göre değişir. Kimi çok para kazanmayı amaçlar, kimi çok bilgili ve saygın olmayı.

5-Bu yazdığım ve daha da uzatılabilecek nedenlerle; elmalarla armutları kıyaslamak pek doğru yaklaşım gibi olmaz.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı
    Benim bu konudaki düşüncelerim şunlar.

1-Bir kere AÖF de okuyan arkadaşların bunda hiç bir suçu zerre kadar günahı yoktur. Sakat eğitim sistemi sonucudur.
    2-Son yıllarda tüm yüksek öğrenimde kalitenin düştüğü malesef çok acı bir gerçektir.
    3-Her meslekte kendi kendini yetiştirme, niyet etme, azmetme önemlidir.
    4-Başarının ölçüsü kişiye göre değişir. Kimi çok para kazanmayı amaçlar, kimi çok bilgili ve saygın olmayı.

5-Bu yazdığım ve daha da uzatılabilecek nedenlerle; elmalarla armutları kıyaslamak pek doğru yaklaşım gibi olmaz.
    tşkler üstad. konunun özünü açıklamışsınız zaten başka söze gerek yok

Sanırım herkes yöneticilikle işçiliği birbirine karıştırıyor. 26 yaşında üniversite mezunu ( bu söylediğim iyi bir üniversite mezunu ) ile 20 yaşında smmm bürolarında staj yapan aöf mezunu arasındaki fark YÖNETİCİLİKTİR. Hiç bir kurumsal firma alıpta yönetici olarak aöf mezununu başa getirmez!!

SMMM de olsa 20 yıl tecrubesıde olsa farketmez. Gelir gencecik bir beyin (iyi bir üniversite mezunu SMMM) geçer başa. Çünkü yöneticilik eğitimi almıştır. Bu böyledir.

Saygılar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)