kamu işçi maaş

Konu: Nasıl Defter Tutulur?

Nasıl Defter Tutulur?

Şu an bir şirkette Mali Müşavirlik Stajımı Yapmaktayım.1 Yıl sonra stajım bitiyor. Bazı konularda yetersiz olduğumu düşünüyorum. Stajım bitince birkaç defter tutmak istiyorum. Ama bu konuda neler yapmam gerektiğini bilmiyorum. Bu konudaki önerilerinizi ve tavsiyelerinizi maddeler halinde bekliyorum.(Şuan şirketten çıkma olasılığım yok)

Yaptığım işler aşağıdakiler;
    1)-Fatura Yevmiye Kayıtlarının İşlenmesi,
    2)-SSK Bildirgelerinin Verilmesi,
    3)-Muhtasar İcmallerinin Hazırlanması,
    4)-Personel İşlemlerinin Takip Edilmesi,
    5)-Bankalarla İşlemlerin Yürütülmesi,

T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

Ynt: Nasıl Defter Tutulur?

Stajın amacı tüm bu işlerin pratikte öğrenilmesidir.

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Bunları anlatmak için ne burada yer yeter, nede zaman.
    Ayrıca Bir insanın bunları öğrenebilmesi de doğru yerde ve zamanda bulunmasına göre yıllarını alır.

Alıntı 110ft Nickli Üyeden Alıntı
    Şu an bir şirkette Mali Müşavirlik Stajımı Yapmaktayım.1 Yıl sonra stajım bitiyor. Bazı konularda yetersiz olduğumu düşünüyorum. Stajım bitince birkaç defter tutmak istiyorum. Ama bu konuda neler yapmam gerektiğini bilmiyorum. Bu konudaki önerilerinizi ve tavsiyelerinizi maddeler halinde bekliyorum.(Şuan şirketten çıkma olasılığım yok)

Yaptığım işler aşağıdakiler;
    1)-Fatura Yevmiye Kayıtlarının İşlenmesi,
    2)-SSK Bildirgelerinin Verilmesi,
    3)-Muhtasar İcmallerinin Hazırlanması,
    4)-Personel İşlemlerinin Takip Edilmesi,
    5)-Bankalarla İşlemlerin Yürütülmesi,

Birkaç defter tutmak istiyorum derken tam olarak ne demek istedin anlamadım ama anladığım kadarıyla bişeyler söyleyeyim. Kasteddiğin galiba hem şirkette çalışıp hemde defter tutmak istiyorsun. Öncelikle serbest çalışıyor olman lazım, çalıştığın yerle anlaşıp bağkurunu yatırtarak hem şirketin işlerini yapıp hemde dışardan defter tutabilirsin. Haa bu işleri nasıl yapacağım dersen yukarıda yazdıklarına ek olarak baya bişey öğrenmen gerekiyor. Örneğin kdv beyyannamesini çok iyi bilmelisin, geçici vergi işlemlerini bilmelisin, kurumlar vergisi işlemlerini bilmelisin, yani beyannameler konusunda kendini dahada geliştirmelisin. Bu konularda kendini geliştirdikten sonra, şirket kuruluşları konusunda bilgi sahibi olmalısın, tescil işlemleri ve diğer işlemler. Daha sonrasında kendine çevre edinmelisin, insan ilişkilerin kuvvetli olmalı çalıştığın yerdeki müşteriler ve tedarikçilerle aranı sıcak tutarak belgeni alınca defterlerini alabilirsin. Ha bide bunumu sordun tam olarak bilmiyorumda, defter tutabilmen için odadan sözleşme alıp sözleşmeleri doldurup odaya vermelisin. Bilmem yardımcı olabildim mi ?

Atakan öncelikle verdiğin cevap için teşekkür ederim. Benim kastettiğim;
    1-Şirket kuruluş işlemleri,
    2-Ay içinde yapılan işlemler,
    Ör;Ayın 5 de BA-BS,-23 de damga vergisi, muhtasar,ssk gibi.
    bir mükellefin kuruluşundan tasfiyesine kadar olan işlemleri maddeler halinde nerden öğrene bilirim.

Cumartesi-Pazar Çalışmıyorum kendimi nasıl geliştirebilirim.Neler önerirsiniz ne tavsiye edersiniz.

Alıntı 110ft Nickli Üyeden Alıntı
    Atakan öncelikle verdiğin cevap için teşekkür ederim. Benim kastettiğim;
    1-Şirket kuruluş işlemleri,
    2-Ay içinde yapılan işlemler,
    Ör;Ayın 5 de BA-BS,-23 de damga vergisi, muhtasar,ssk gibi.
    bir mükellefin kuruluşundan tasfiyesine kadar olan işlemleri maddeler halinde nerden öğrene bilirim.

Cumartesi-Pazar Çalışmıyorum kendimi nasıl geliştirebilirim.Neler önerirsiniz ne tavsiye edersiniz.
    Bu dediğin işlemleri anca muhasebe bürosunda çalışarak ve yaparak öğrenebilirsin. Söylediğin konular zaten yeterlilik sınavındada sorumlu olduğun konular. Ama bu konuları kitaptan öğrenemiyorsun, öğrenirsinde pek kalıcı olmaz yani yaparak kavrarsın inceliklerini, burda hepsini tek tek yazsamda pek bir anlam ifade etmez zaten kitaplarda hepsi var. Sana tavsiyem kdv, muhtasar, geçici, ssk vb. dönemlerinin tarihleri bellidir bu dönemlerde bir muhasebe bürosuna gidip hem ordakilere yardımcı olarak hemde işin inceliklerine bakarak öğrenebilirsin zaten c.tesi pazarın boşmuş.

Tavsiyelerin için çok teşekür ederim atakan.Öyleyse ilk iş bu hafta sonu bürolarda iş aramak olacak.
    Zaten lisede,2 yıllıkta,açıköğretimde teorisini öğrendik.Gel görki lafla peynir gemisi yürümüyor icraat lazım.Akşamlarıda yeterliliğe çalışırım.

atakan arkadaşımız haklı muhasebe öğrenmenin en iyi yolu büro da çalışmak. şirkette belli işlerle meşgul oluyorsun. büro da her türlü iş var. eğer bu işi yapacağım diyorsan hemen tam zamanlı ya da hafta sonları bir büroda çalışmalısın.

haftasonları calısıyor mu burolar?

father - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    father Guest

bizim büo çalışıyor,gel çalıştıralım seni,yapacak çok angarya iş var)))

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)