kamu işçi maaş

Konu: Muhasebe Mesleğini Neden Seçtiniz?

Muhasebe Mesleğini Neden Seçtiniz?

Ben bu mesleği Ticaret Meslek Lisesi Muhasebe bölümü okudum diye zoraki olarak bu mesleği seçtim.Peki ya siz neden seçtiniz?
    Bazen ah keske turizim okusam diyorum.Akşama kadar masa başında otur nereye kadar.

Ynt: Muhasebe Mesleğini Neden Seçtiniz?

Her ne kadar dış etkenlerden kaynaklanan zorluklar oluşsa da ben bu mesleğe aşığım.
    Muhasebe benimiçin şiir gibi birşey.
    Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.(Mevlana Celaleddin Rumi Hazretleri)

mesleği seçmeme sebep üniversiteye(iktisat) yeni başlamıştım o zaman ki düşüncem diplomanın çok ta birşey sağlamayacağı düşüncesi idi o yüzden meslek edinme isteğim ve bana en uygun mesleğinde muhasebe olacağı idi çünkü mevzuatı ve rakamları severdim ve bunun neticesinde aile işletmemizin defterini tutan mali müşavir yanında çıraklık serüvenim başlamış olmuştu..sonrasında bir çok büro ve işyeri her gittiğim yeni işyerinde farklı olaylar hikayeler gördüm bu da bilgiye olan ilgimi arttırdı ve bilgim arttıkça mesleği daha da çok sevmeye başladım ve kendimi o sarmalın içinde buluverdim işinizi sevdikçe daha çok öğreniyorsunuz daha çok öğrendikçe daha çok seviyorsunuz..
    eğitim gördüğümüz 300 kişilik anfide sadece ben ve 3-4 arkadaş muhasebeye yönelmişti geri kalanın çoğu ise banka ve kurumsal firmaların satış departmanlarına...
    şimdi bakıyorum mezun olalı yaklaşık 7 sene olmuş ve daha yeni büroyu açmış mükellef toplama derdinde şükür deneyimimiz ve çevremiz sayesinde birkaç büyük müşterimiz oldu ve ucu ucuna denk getirdiğimiz bütçe ile geleceğe şüphe ile bakarak yol almaktayız..
    satıştaki arkadaşlarımızın birçoğu evini arabasını almışken ve artık hayatı rutine doğru yol alırken bizler ise ne yazıkki koşullar gereği yaş 30 u buluyor ancak eskilerin dediği baltaya sap olup hayata başlıyoruz genç arkadaşlara tavsiyem eğer ki ben 10 senemi verecem ve başarılı olacağım diyorlarsa uzun vadede başarılı olabileceklerdir ama kısa vadede hayatlarını kurmak istiyorlarsa kesinikle uzak durulması gereken bir meslek diye düşünüyorum çünkü kısa vadede çok eziyetli ve sancılı süreç çünkü her zaman planladığınız gibi gitmiyor .... :'(

tıp okuyacak kapasitem vardı ne yazıkki yanlış lise seçimi lise 2. sınıfta iken meslek lisesi grubuna alınışımız ve sadece turizm alanında bölüm seçin kıstlılığı süper lise müdürünü hatırlıyorum evladım not ortalaman çok iyi böyle bir ortalamayla burada olman lazım deyişini ahhh ahhhh şimdiki aklım olsa... Ama yine de pişman değilim muhasebenin içinde olmaktan çok uğraştım bir meslek sahibi olmak için ve mesleğimi seviyorum

Bilmiyorum benmi bu mesleği seçtim bu meslekmi beni seçti tam olarak açıklamasını yapamıyorum. Ticaret lisesi mezunu değilim ünv. okurken bir muhasebe hocamız vardı kendisini çok severdim ve hevesle çalışırdım muhasebe derslerine. Okul biterken bile o hocama "Hocam ben muhasebeci olmayacağım bana göre çok monoton bir meslek diyordum" iş hayatına bir muhasebe bürosunda atılmak zorunda kaldım. Daha sonra bir akrabamın satış mağazalarının birinde şube müdürlüğü yaptım bu süreçte şunu çok iyi anladımki benim yapım ticaret için uygun değil, fazla sosyal biri değilim, fazla konuşmam hele hele de ticari konularda hiç konuşmam, birşey alıp satacaksam en kısa yoldan halletmeye çalışırım işimi; bu yüzdendirki muhasebe mesleğine tekrar döndüm. Şu an belgemi aldım, orta büyüklükte bir şirkette muhasebe müdürüyüm; ha mutlumusun derseniz, bilmem hala aradığımı bulamadım diyorum, belkide bu arayışım beni bu meslekte başarılı yapıyor. Meslek seçimi için önünde alternatifler olan arkadaşlarada tavsiyem kendinizi çok iyi tanıyın ve meslekleride ona göre değerlendirin.

Slm

1991 yılının eylül ayının yağmurlu bir gününde babam işten geldi ,Ktml müdürü tanıdıkmış bizim otobüslerde önünden geçiyormuş seni yazdırdım dedi

Bu kadar .

S.M.M.M.

Meslekle uzaktan yakından alakam yoktu, birisi dedi şöyle şöyle bir meslek var, sınavla alıyor falan, hımmmm dedim bir deneyeyim stajı bir defa da kazanınca mecburen gerisini getirmek zorunda kaldım.
    "Birgün ki o gün hiçbir zaman gelmeyebilir senden bir iyilik isteyeceğim o zamana kadar bunu bir hediye olarak kabul et.."

Genelde bakıyorum; bu mesleği bilinçli seçen çok az kişi var. Genel olarak herkes hayatı akışına bırakmış buralara kadar gelmiş. Ama pişman olanda fazla yok.
    Soner KOCACI

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ortaokul bitince annem ile birlikte Normal Liseye kayıt olmaya gidiyorduk.Yolda dayımın dükkanına uğradık.Dayımda ne işin var Normal/Düz Lisede ben Ticaret Lisesinin Müdürünü tanıyorum, gel seni oraya kayıt yaptıralım, en kötü muhasebeci olursun demişti. :'( :'( :'( Çocuğuz işte sesimizi çıkaramadık annemle ben.
    O gün kaderim değişmiş, bu yola düşmüşüm işteee.... Ben seçmedim bu mesleği

Ah Dayııı ahhhhhh yaktın beniiiii :'( :

Alıntı ZİNDAN Nickli Üyeden Alıntı
    ...
    O gün kaderim değişmiş, .....
    Benzer şekilde düz liseye kayıt olmaya gidiyorum, yoldan döndük meslek lisesine kayıt olduk, hadi meslek lisesine kayıt olduk bari ticaret lisesi olaydı. Kaçıncı mesleğim, artık bir dur demek lazım.
    "Birgün ki o gün hiçbir zaman gelmeyebilir senden bir iyilik isteyeceğim o zamana kadar bunu bir hediye olarak kabul et.."

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)