kamu işçi maaş

Konu: Temmuz 2009 Muhasebe Denetimi

Temmuz 2009 Muhasebe Denetimi

Cevap 4)-Raporlama Standartları
    1-Genel kabul Görmüş Muhasebe İlkesine Uygunluk Standardı
    Denetim raporu, mali tabloların genel kabul görmüş muhasebe ilkelerine uygun olarak düzenlenip düzenlenmediğini belirtmelidir.?
    2- Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkelerinde Değişmezlik Standardı
    ?Denetim Raporu, denetimin yapıldığı dönemde uygulandığı gözlemlenen GKGMİ ve bunların uygulanmasında kullanılan yöntemler bir önceki dönemdeki uygulamalarla tutarlı değilse,farklı uygulandığı durumlar ve bu farklılığın sonuçları açıklanmalıdır.
    .
    3- Mali Tablolardaki Açıklamaların Yeterliliği (Yeterli Açıklama) Standardı
    ?Denetim raporunda aksi belirtilmedikçe, mali tablolarda yapılan açıklamaların yeterli olduğu kabul edilmelidir.?

4- Görüş Bildirme Standardı
    ?Denetim raporu, ya bir bütün olarak mali tablolara ilişkin bir görüşün bildirilmesini kapsamalı ya da bir görüş bildirilemiyorsa, bu durumu nedenleriyle birlikte açıklamalıdır.
    Genel kabul görmüş denetim standartlarına göre, denetçi görünüşü bildirmek zorundadır. Açıklanan görüş olumlu ya da olumsuz olabilir. Ancak olumsuz ise, nedenlerinin denetim raporunda açıklanması gerekir.

Ynt: Denetim temmuz 2009 cevapları

3.soru cevap:
    a- mali tabloların düzenlenmesi ve doğruluğundan yönetimin sorumlu olduğunu belirten başlık
    b-denetimin amacı . konusu. kapsamı
    c-denetimin başlama bitiş raparun teslim edilme tarihi
    d-kaçınılmaz risklerin var olduğunun belirtildiği bölüm
    e-ücret ve ödeme şekilleri
    f-imzalar-tarih.

diye yazdım.

Ynt: Denetim Temmuz 2009 Cevapları

2. soru aklımda kaldıgı halleriyle kabaca bu şekilde arkadaşlar geçmiş dönmelerde sıkça çıkmış bi soru

* kasa hesabının tutarlarının dogrulanması
    * kasa kalemlerininin bilançoda dogru sınıflandırılması
    * kasa hesabının muhasebe işlemleirnin muhasebeleştirilmesinde dogru ve düzgün kayıtların yapılması
    * kasa hesabının içkontrol sistemine uygun olarak tutulması.

uygulanacak teknikler
    fiziki sayım, yeniden hesaplama,dogrulama,varolma.......

1. sorunun cevapları nedir peki yangın sorusu islam çankayanın kitabında geçmiş dönem sınavlarında açıklandığına göre cevabı
    689 2000
    632 360
    632 2000
    391 360

elbise olayı doğru mudur.

diğer soru?

mikibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    mikibey Guest

.

1 soruda a şıkkını işletme doğru işlem yapmıştır kkeg dedim
    b şıkkında 689 153 kaydı olması gerekir dedim
    c şıkkında borç senetleri içinde reeskont ayırmalı dedim şüpheli hale gelmiş alacağı için reeskont işlemi yapmamalı dedim tabi bunlar benim cevaplarım
    2 soruda kasa mevcudunun denitimnide uygulanacak denit testlerini anlattım
    ilgili hesapta içkontrol uygunlur ve maddi doğruluk testleri yapılır dedim
    daha sonra kasa mevcudu ile ilgili tutarlarının dogrulanması mali tablolara doğru geçirilip geçirilmediği daha bir sürü yazdım ne biliyorsam yazdım yani
    3 soruda denetim sözleşmesinde
    denetçi veya denetim şirketinini ünvanı
    denetim süresi
    denetim zamanı
    denetim ücreti
    denetim yapılacak işletmenin ünvanı
    bilmiyorum artık kaç gelir arkadaşlar

mikibey ben de size sormuştum bu soruyu ömer dumanın aynısı diyince cevabı biliyorsunuz zannetmiştim açtığınız diğer forumda sormuştum

1. soruda a şıkkında ben de doğrudur dedim
    b şıkkında 689 ve 391 hesaplarını belirttim
    c şıkkında vaktim yetmedi tek cümle borç senetleri için reeskont ayrılmalı dedim .

Alıntı mikibey Nickli Üyeden Alıntı
    Elbise hakkında genel karar ne oldu? Fazla takip edemedim ben? Yapılan kayıt dorudurmu olacaktı ?

Ben bir kaynaktan okuduğuma göre bu tür hediyeler personele ödenen net ücret yerine geçer ve kdv dahil işlem görür şeklindeydi.
    Yorum yapabilirmisiniz?

VUK md.40 a göre Hizmetli ve işçilerin iş yerinde iaşe ve ibate giderleri, tedavi ve ilaç giderleri, sigorta primleri ve emekli aidatı 27'nci maddede yazılı giyim giderleri; Demirbaş olarak verilen giyim eşyası (Resmi ve özel daire ve müesseselerce hizmet erbabına işin icabı olarak verilen ve bunların işten ayrılmaları halinde geri alınan giyim eşyası);
    hükmüne göre özel hediye edilmiş elbiseler K.K.E.G olup ücrettir. gv hesaplanır.
    işletme K.K.E.G olna bu kıyafetlerin kdv sini indirmeyip maliyetine eklemekle ilk doğru işlemi yapmış
    ayrıcada K.K.E.G. olarak matraha ekleyerek mevzuata uygun hareket etmiştir. dedim.

bu kadar düzgün cümle kullanamadım bütün sınav sorularının cevabında açıkcası korkmaya başladım
    Alıntı 3M_FS Nickli Üyeden Alıntı

Alıntı mikibey Nickli Üyeden Alıntı
    Elbise hakkında genel karar ne oldu? Fazla takip edemedim ben? Yapılan kayıt dorudurmu olacaktı ?

Ben bir kaynaktan okuduğuma göre bu tür hediyeler personele ödenen net ücret yerine geçer ve kdv dahil işlem görür şeklindeydi.
    Yorum yapabilirmisiniz?

VUK md.40 a göre Hizmetli ve işçilerin iş yerinde iaşe ve ibate giderleri, tedavi ve ilaç giderleri, sigorta primleri ve emekli aidatı 27'nci maddede yazılı giyim giderleri; Demirbaş olarak verilen giyim eşyası (Resmi ve özel daire ve müesseselerce hizmet erbabına işin icabı olarak verilen ve bunların işten ayrılmaları halinde geri alınan giyim eşyası);
    hükmüne göre özel hediye edilmiş elbiseler K.K.E.G olup ücrettir. gv hesaplanır.
    işletme K.K.E.G olna bu kıyafetlerin kdv sini indirmeyip maliyetine eklemekle ilk doğru işlemi yapmış
    ayrıcada K.K.E.G. olarak matraha ekleyerek mevzuata uygun hareket etmiştir. dedim.

bu kadar düzgün cümle kullanamadım bütün sınav sorularının cevabında açıkcası korkmaya başladım 40 larda kalırım demeye...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)