kamu işçi maaş

Konu: Köle Değil Stajyeriz

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Eylül.2008
  Mesajlar
  44

  Köle Değil Stajyeriz

  Stajyer Avukatlar İnisiyatifi dün (3 Haziran) saat 19:00'da İstanbul Barosu önünde basın açıklaması yaptı.

  "Köle değil stajyeriz"

  Yaklaşık 50 kişinin katıldığı açıklamada "Stajyer avukat sömürüsüne son" pankartı açıldı,"Köle değiliz stajyeriz", "Kredi değil burs istiyoruz", "Güvencesiz çalışmak istemiyoruz", "Nitelikli staj bağımsız savunma", "Baro uyuma stajyere sahip çık" sloganları atıldı.

  Stajyer avukatların hukuk mücadelesine kendi haklarını savunarak başladıkları söylenen açıklamada talepler şöyle sıralandı:

  Gerek yargının diğer eşit unsurları olan hâkim-savcı stajyerlerine, gerekse diğer mesleklere mensup stajyerlere tanınan sosyal güvenlik hakkı stajyer avukatlara da tanınmalı, bu hak zorunlu sigortalılık kapsamında değerlendirilerek gerekli hukuki sorumluluk ilk altı ayda adalet bakanlığı, ikinci 6 ayda ise barolar birliği ve yanında staj yapılan avukata yükletilmeli, bu hakka riayet etmeyenler hakkında yasal yaptırım uygulanmalı.

  Stajın ilk altı ayını kapsayan adliye stajı süresince adalet bakanlığı tarafından stajyer avukatlara ödenek ayrılmalı, stajın ikinci altı ayında ise yanında staj yapılan avukat tarafından hakkaniyete uygun bir ödenti sağlanmalı, bu ödentinin asgari ücreti Barolar Birliğince belirlenmeli.

  Talep eden ve ödeme zorluğu çeken stajyer avukatların avukatlık ruhsatı masrafları Avukatlık Kanunu'nun 27. maddesinde düzenlenen bütçeden karşılanmalı.

  Stajın ilk altı ayının geçirildiği mahkeme kalemlerine, bu kalemlerden ve adliye stajının seyrinden sorumlu olan hakim-savcılara yönelik bir genelge yayınlanmalı, bu genelgede avukatlık stajının adliye stajını içeren ilk altı aylık kısmının işlevi ve içeriği ayrıntıları ile anlatılarak, bu süreç boyunca esas alınması gerekenin stajyerlerin mesleki eğitim ve gelişiminin sağlanması olduğu belirtilmeli.

  Bünyelerinde stajını ifa etmekte olan avukat stajyerlerine mesleki gelişim ve eğitimleriyle bağdaşmayan işler yaptırılarak staj döneminin gereğine aykırı davranılması halinde bu uygulamaları yaptırıma tabi kılacak bir disiplin hukuku unsuru oluşturulmalı.

  Staj döneminde kullandırılan krediler geri ödemeli olmaktan çıkarılarak burs olarak kullandırılmalı ve daha önce kredi kullanmış olup henüz geri ödememiş olan avukatların borçları silinmeli.

  İnisiyatif, 16 Nisan'da başladıkları kampanyayla özlük hakları için topladıkları 700 imzayı Baro yönetimine sundular. (EZÖ)


  ACABA:

  TÜrmob un önünde buna benzer bir eylem yapan stajyer mali müşavir grubu olurmuydu...


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Nisan.2009
  Mesajlar
  13

  Ynt: Köle Değil Stajyeriz

  zamanı gelince hepsi olur bu köhnemiş beyinli para budalası patron ların yerne belli bir emek harcayarak gelmiş bizler genekl kurulları doldurmaya başlayınca bunlar ozaman yapsınlar bakalım bakkal dan alıyo gibi almışlar ruhsatları şimdi pastayı kaptırmamak için çırpınıyorlar .

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Hizmet mi, Değil mi ? Hangisi ?
  Konu Sahibi ahmet20 Forum Muhasebe Kayıt Örnekleri ve Muhasebe Dersleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 20.Kasım.2018, 18:00
 2. İşçi miyim ,Köle miyim Sizce ?
  Konu Sahibi modernkole Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 23
  Son Mesaj : 26.Ocak.2014, 07:17
 3. Binek Araç mı Değil mi?
  Konu Sahibi veli Forum KDV
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 06.Aralık.2012, 17:04
 4. Şube mi değil mi?
  Konu Sahibi turgutbaşar Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 14
  Son Mesaj : 06.Haziran.2012, 14:47
 5. Kahraman Köle, Tükenmez Kalem Muhasebeci ..! ??
  Konu Sahibi gokhandede Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 28.Mayıs.2011, 23:57

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36