kamu işçi maaş

Konu: Bir SMMM Sınav Rüyası

Bir SMMM Sınav Rüyası

selamlar

bilindiği üzere bu hafta sonu smmm sınavları var.bir çok genç arkadaşımız,stajdaşımız ve dertdaşımız bu sınavlara girecek. 7 ayrı dersden ard arda zorlu bir sürece gireceklerdir.

esasen bu sınav bu gençlerin yıllardır rüyalarını süslüyordu. geriye sadece sınava girmek kalmıştır. sonra mesleğe adım atacaklardır.

bu meslek onlara neler kazandırmamıştır ki. öncelikle staja başlama sınavına tabii tutulmuşlardır. böylelikle staj süresince zorluk çekmeyeceklerdir. sonra bu değerli gençleri kazanmak isteyen sevgili müşavirler iyi bir maaşla onları derhal işe alıp üstüne başlar başlamaz sigortalı yapmışlardır. böylelikle ne sağlık noktasında nede para noktasında sıkıntı çekeceklerdir.

hatta kazandıkları bu parayı değerlendirmek için ilgili meslek yöneticileri aynı zamanda çağa ayak uydurmak için kazandıkları bu birikimlerini bilgisayar almayı zorunlu tutmuşlardır. hatta yine o parayı çarçur etmemeleri için 6 cd hazırlayıp 300 ytl almayı taahhüt altına almıştır. e nede olsa denizde kum stajyerde para. o kadar kazandıkları para gençlikte başa bela olurdu sonraa.

Allahtan patronu çok anlayışlı idi de bu programlara işte mesaiye fazla kalmadan akşamları olsun cumartesi, pazar olsun çalışacak vakti olacaktı.
    bu pırlanta değerinde eğitim cdlerinden iyi faydalanacaktı. faydalanması gerekirdi. hem bilgisiyar hem 300 ytl. biraz da mecburdu...

gel zaman git zaman sınav zamanı da gelmişti. 7 tane güzel mi güzel sınav. gerçi bu sınavların bir önemi yoktu.

Muhasebe Denetimi

Muhasebecilik ve Mali Müşavirlik Meslek Hukuku

Vergi Mevzuatı ve Uygulaması

Hukuk

Finansal Muhasebe

Finansal Tablolar ve Analizi

Maliyet Muhasebesi

e zaten bu derslerin bir çoğunu staj süresince büroda öğrenmişti. stajın da amacı değilmiydi zaten. müşavir bu konularda gelecekte meslektaşını bu konularda gerekli ihtimam ve özeni ondan esirgememişti. bütün bu dersleri piyasada birinci elden öğrenmişti.

sınavlar yaklaşmıştı. işin güzel tarafı sınav yöneticileri de bu stajter kardeşlerini düşündüğü için sınavlarını öğle geçici gibi yoğun zamanlarda değil daha hafif zamanlarda yapmıştı. onlarada emektar patronu gibi içinde bir bir sevgi duymuştu. gözünü sevdiğim mesleği.

bütün bunlara 2 sene çalıştığı yerdeki patronu yıllık izinini sınav haftasına verdiğini duyunca sevinçten havaya zıplamıştı.

..............................

birde baktı ki etrafına. yatakda soluk soluğa oturuyordu . hafta sonu geçicileri yetiştirmek için çalışmak ona yaramamıştı.

neyse dedi. yat aşağıya . yarın daha kdvler var uğraşacak....

içinden bürosu olduğunda stajyerine böyle yapmayacağını geçirmişti.

ama oda biliyordu ki; hayatında bir çok şey gibi buda yalandı.....

bu hafta sınava girecek tüm müşavir adaylarına başarılar diliyorum.

Allah zihin açıklığı versin.

saygıyla

Bir hayalin gerçek olması kadar hayal kırıcı ne olabilir...

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

Bir SMMM Sınav Rüyası

şimdiiiii
    bundan iki ay önce elime use cd leri geldi merakla evdeki bilgisayara yükledim baktım beklentilerimin çok gerisinde yükledikten iki hafta sonra sahur da cd lerden dersleri bir bir dinlemeye başladım oda çok güzel düşünmüş dersler slaytlardan oluşuyor ve bir slayt bitmeden diğerine geçilmiyor (oda bizi iyi analiz etmiş umarım ilerde düzeliriz) başladım muhasebe dersini dinlemeye, yaklaşık 260 slayttı sanırım ben tamamını bitirdim başladım vergi hukukuna bir gün işten eve geldim bi baktım kardeşim bilgisayara format atmış (pc yi iki kişi kullanıyoruz kardeşim biraz programlarla uğraşmayı sever) önemli değil tekrar yüklerim dedim use yi yükledim ama noldu , benim sahur da kalkıp işe gidinceye kadar ki dinlediğim slaytları hiç dinlememiş gibi oldum program en başa dönmüş) dedim bu böyle olmayacak ben buna tekrar başlasam yine aynı şey olabilir o halde 4 yıldır almaya uğraştığım en sonunda bu vesileyle de almak için yeterli motivasyonu kazandığım hatta forumda da üzerine bir başlık açtığım notebook u 12 ay vade ile aldım perşembe akşamı notebook u aldım o gece bataryasının dolması gerekliymiş açamadım cuma iş çıkışı arkadaşlarıma davetliydim o gecede açamadım) cumartesi iş çıkışı evde tadilat vardı pazar günü tadilat sonrası temizlik getir götür işleri derken pazartesi akşamı açtım) dedim aralıkta ikinci cd leri gönderecekler hemen yükleyeyim de use yi bitireyim ancak bu sefer de yüklemek için internet bağlantınızı kontrol edin dedi hemen pc den çıkardım bağlantıyı notebook a taktım ondan sonra şifre geçersiz kullanma yetkiniz yok dedi birazdan tesmer i arayıp bilgi alıcam sabah ta sözleşmeyi okudum cd lerle gelen sözleşmede diyor ki kullanıcı programın hatasız olmadığını kabul eder , yani başka da bişey beklemek ne derece doğru zaten dimi şimdi benim korkum programın hangi pc ye kurulduysa oradan devam edecek olması gibi bir uygulama ile karşılaştırmaları çünkü öyle bişey var sa satılık bir notebook, beyazlayan saçlarım, taksit için azalttığım sigaralarım var

Bir SMMM Sınav Rüyası

İnanın SMMM olma yolunda daha çok badireler atlatacağız.Bende kendi başımdan geçen bir iki şeyi anlatmak istiyorum.E-use cd leri bana ağustos sonunda gelmişti.O arada tatildeydim.Tatil dönüşü büyük bir merakla işyerimden cd leri aldım ve sabırsızlıkla eve götürüp bir an önce çalışmayı hayal ediyorum.Her neyse götürdüm zor bela kurdum ve heyecanla çalışıyorum.İlk önce hukuk derslerinebakayım dedim.İnanın 14. yada 16. slayta geldim takıldı.İlerlemiyor mübarek.Bekle ha bekle.En sonunda Tesmer'i aradım.Bir arkadaşımız çıktı sağolsun.Problemi anlattım.Bana bu problemden kurtulmam için garip ama bilgisayarımdaki antivürüs proğramımı kaldırmam gerektiğini söyledi.Yaani hazırladığınız bir proğram neden antivürüs proğramları ile uyumlu olmaz ben onuda anlamış dedğildim o esnada.Dumur olmuş pozisyonunda olayın şokunu yaşarken ertesi gün Tesmer'in bu proğram konusunda bize yardımcı olan arkadaşları ziyaret etmek istedim.Neyse Ankarada olmama rağmen Tesmer'i Dikmen caddesinin sonunda cadde bitmeye yakın bulabildim.İçeri girdim ilgili,kişilerin bulunduğu yere gittim.İçeride bir arkadaşımız vardı.Telefon habire çalıyor.Arkadaşımız bana söylediklerini inanın otomatiğe bağlanmış gibi telefondaki kişilere bire bir tekrarlıyor.İşte bilgisayarınız eski bir bilgisayar olabilir.Desteklemeyebilir.Antivürüs proğramınız bunu engelliyordur gibisinden kalıplaşmış sözler.Her neyse telefon bir türlü susmadığı için bende kendi derdimi anlatmak için fırsat kolluyorum.Bu arada canım sıkıldı etrafı inceliyordum.Hemen yanıbaşımda e-use konusunda ocak döneminde ve mayıs dönemine ait arkadaşlarımızdan dilekçeler gelmiş.En üstte duran bir tanesine gözüm ilişti.Aynen şöyle yazıyor."E-use kapsamında mayıs dönemine ait olmak üzre göndermiş oldupunuz cd kabının içinde cd leri bulamadım.İçi boş gelmiş." İnanın güleyimmi,ağlayayımmı bilemedim.Neyse arkadaşın telefonu bir ara sustu.Bende derdimi anlattım.Bana yine telefondaki şeyleri tekrar edince.Ben en kısa yoldan cd leri değiştirmek istediğimi söyledim.Ve yeni cd leri aldıktan sonra.Orda kısa bir deneme yaptım.Bize yardımcı olan arkadaşa da bu arada bir kaç soru soruyoru.Neden tek başınasınız dediğimde.Zaten toplam iki kişiyiz.Diğer arkadaşta senelik izinde demezmi.Yani koskoca e-use kapsamında bulunan binlerce stajer arkadışımıza iki kişimi yardımcı oluyordu.Bu durumda inan beni şok etti.Belki daha bir çok arkadaş vardır ama sadece iki kişiyiz dedi.Orada yine o arakadaşımıza cd lerin benim tespit edebildiğim bazı eksikliklerini dile getirdim.İşte nebileyim bir yazıcı ikonu olsaydı.İnsanlar oradan döküm alabilselerdi.Yada yine bu uygulamayı zorunlu hale getirseydiniz ama cd yolu ile olmasaydı.İnsanlara birer şifre verip Tesmer ana sayfasından ilgili derslerin slaytlarını veya notların çıktılarını alabilme şansları olsaydı.Tüm bu yükleme ve güncelleme gibi problemlerle insanlar uğraşmasaydı.Düzenli olarak sayfaları ziyaret etme ve ilgili derslerden yine site üzerinden sınava tabi tutma şeklinde olay cereyan etseydi daha iyi olurdu şeklinde çeşitli tavsiyelerde bulundum.Bazı noktalarda bana katıldı.Bazı noktalarda bu şekilde olması mümkün değil dedi.Bu düşündüklerinizi ileriki cdlere ekleme yapacağız dedi.Yani şu projeyi en başından kapsamlı bir şekilde düşünüp o şekilde hazırlayarak hayata geçirmek daha güzel olmazmıydı.

Her neyse evet ağır aksak bir şekilde ilerliyoruz ama inanın stajerin bin türlü probelmi var.Sabahları erken vakitte iş yerinde olmak.Şirketin yada büronun işyeri dışındaki işlerine koşturmak.Banka,vergi dairesivb.yerlerde saatlerce kuyruk beklemek.Gün içinde bir o yana bir buyana koşturmak.Günün o yorgunluğu ile akşam evine gittiğinde en azından şu dersleri problem yaşamadan çalışabilsin.Zaten ben size birşey söyleyeyimmi bu forumda edindiğim arkadaşlarla arada dertleşiyoruz.İnanın çoğu akşam o yorgunlukla dinlediğimiz cd lerin baş ucunda uykuya kalıyoruz.

Herkese teşekkürler.Saygılar
    Hiç kimse,görmek istemeyen kadar kör değildir.

Ogün Güneş Guest

Bir SMMM Sınav Rüyası

başlığı amacından saptırdık gibi ama faydalı şeyler yazıyoruz use ile ilgili bir iki tavsiye

1/programı iki bilgisayara kuramazsınız bu nedenle kuracağınız bilgisayarı iyi seçin

2/programı kurduktan bilgisayara format atarsanız hiç kurmamış gibi işlem görürsünüz

3/program aynı anda iki bilgisayar kurulamaz

not: notebook u satmıyorum aradım tesmeri yardımcı oldular artık notebook uma kurabilecem eve gidince (ama kesin bişey de diyemiyorum malum burası Türkiye, ben stajyerim, zorunlu ama oturtamış bir uygulama, bilgisayar teknolojisi, biraz da şanssızlık :lol: )

diğer not: merak ediyorum acaba bu staj bitene kadar pc yi hiç formatlamayacakmıyız yani beni garip bi düşünce sardı ya ben son cd deki son slayttaki dersi bitirmeden 1 dakika önce pc kitlenirse ve formatlamak zorunda kalırsam herhangi bir nedenle 1. cd ye dönermiyim ki? olmaz olmaz dememek lazım nitekim olmaz olmaz

Bir SMMM Sınav Rüyası

Ben şu e-use CDlerini merak ettim. :?: Ben dahil değilim de...
    üm yaşam eğitimdir.Herkes öğretmendir ve herkes sürekli olarak öğrencidir.

Bir SMMM Sınav Rüyası

Açıkçası bende Sn.Yalçıngede'ye katılıyorum. Ben de çok merak ettim Şu e-use cd lerini. Arkadaşlar eğer dediğiniz gibiyse Allah yardımcınız olsun.

Saygılar,

SMMM
    Dilek KARACA
    ıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe insan, yeni okyanuslar keşfedemez.
    <br /> Andre GİDE

Ogün Güneş Guest

Bir SMMM Sınav Rüyası

Alıntı Oskar Nickli Üyeden Alıntı
    Açıkçası bende Sn.Yalçıngede'ye katılıyorum. Ben de çok merak ettim Şu e-use cd lerini. Arkadaşlar eğer dediğiniz gibiyse Allah yardımcınız olsun.

Saygılar,

SMMM
    Dilek KARACA
    çarşamba akşamı yeni aldığım dizüstü bilgisayarımı açtım akşam saat 19:30 gibi aldım diziminüstüne adı üstünde dizüstü taktım cd mi başladım dersleri dinlemeye sonra milli maç başladı ben hala devam gol atıyoruz yiyoruz ben devam ediyorum maç bitti ben hala devam, 23:30 gibi yattım, perşembe akşamı yine aynı saatlerde aldım dizüstü pc yi dizüstüne başladım derslere kurtlar vadisi başladı kan gövdeyi götürüyo ben devam yine, sonra amcaoğlulları geldi yanıma dediler bu ne okumaya doymadın mı sen daha , yok dedim daha yeni başlıyorum son sınav (ymm) 40 yaşında allah akıl fikir versin dediler şöyle bi düşündüm doğuda bir hemşire döner sermayeyle (önlisans mezunu) 1.450 maaş alıyormuş olsun alsın ben sevdiğim işi yapıyorum diyerek devam ettim bu arada kasım sonu cd nin taksidi var 150 ytl bi de dergiye abone olacaktım yattı yine inşallah bir sonraki ay
    konu çok dağıldı ben bir soru soracaktım altı üstü eline 2. cd ulaşan var mı ? 1. cd den soru soruyorlarmış nasıl sorular zor mu? akşam babam aslında senin bu cd lerden not çıkarman lazım dedi)
    tüm e-use cilere sevgilerle...

Bir SMMM Sınav Rüyası

Merhaba,

Sınavlara girecek tüm arkadaşlara içtenlikle başarılar diliyorum......
    Hepinize kolay gelsin.....

Değerli Ogün, ben sadece Galatasaray'ın yurtdışı maçları ile milli maçları izlerim. Yalnız son (İsviçre'yle oynanan) milli maç son derece heyecanlı bir maçtı. Gerçekten TV açıkken CD leri okuduysanız "helal olsun size" demek geldi içimden....

Saygı ve sevgilerimle,
    ur Arslan
    <br />SMMM

Ogün Güneş Guest

Bir SMMM Sınav Rüyası

teşekkür ederim, ben de kendimi ödüllendirdim dün akşam fifa manager 2006 oynadım (özlenen başarıları sanal olarak yakaladım)
    konuyu dağıtmayayım

eline 2. cd ulaşan var mı ? 1. cd den soru soruyorlarmış nasıl sorular zor mu? kaç soru var? testi bi kez mi çözüyoruz sanırım istenen başarı yakalanana dek çözülebiliyormuş

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)