kamu işçi maaş

Konu: 2010 temmuz Finansal Muhasebe

zerrin82 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    zerrin82 Guest

2010 temmuz Finansal Muhasebe

Merhaba arkadaşlar ,
    öncelikle sınava girecek tüm arkadaşlara başarılar diliyorum
    Temmuz yeterlilik sınavında finansal muhasebede çıkması ihtimal soruları burda paylaşırsak hepimizede faydalı olacağını düşünüyorum
    geçen dnm ki sınavda soru tarzı tamamen değişikti.
    ilk soru tanımdı biliyorsunuz..
    Acaba yine tanım sorma ihtimalleri varmıdır ? ve neler sorabilirler ?
    Ayrıca finansal muhasebe sorularını hazırlayan komisyon üyelerini biliyorsanız burada paylaşırsınız çok sevinirim
    ben komisyonda kimler var bilmiyorum
    en kolay ders dediğim finansaldan 3.kez sınava gireceğim.
    herkese başarılar diliyorum. Allah yardımcımız olsun..

kırmızıgül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kırmızıgül Guest

Ynt: 2010 temmuz Finansal Muhasebe

[quote=zerrin82 ]
    [b]Merhaba arkadaşlar ,
    öncelikle sınava girecek tüm arkadaşlara başarılar diliyorum
    Temmuz yeterlilik sınavında finansal muhasebede çıkması ihtimal soruları burda paylaşırsak hepimizede faydalı olacağını düşünüyorum
    yusuf sürmen ktüde çok meşhur kimseyi geçirmiyormuş.öncelikle geneldehep aradönem soruyor çok öenmllik verdiği konular tahvil ihraç soruları sürekli sormuş özel kesim tahivl snt bonların alış ve faiz tahakkuku soruyor.
    smmm ödenen muh ücreti . şühpeli alacaklar çok karşık bir şekilde
    birdeen öemlisi bütün işlemler kdv dahil ben bu yüzden kaldm daihle kaldm .özellikle tahvil ihraç sorularnda itibari değer üzernden ihraç edyor.faizide
    itbaridğer üzerinde hesaplıyor .aynı şekilde özel kesim tahvil snt bonolarında da faiz itibari değer üzerinen hesaplıyor. bu konular srekli sormuş tarayıcım olmadığı için paylaşamıyorum arkdaşlr ktüden kardeim özel getirdi sorları

kırmızıgül Guest

arkaşlar hocanın bazı sorularını paylaşıyorum sizinleişineyarar bizdesorma ihtmali çokyüksek
    işletmesi01.08.2009 tarhinde itibari değeri 400 tl olan faiz oranı yüzde 60 ve alış fiyatı 390 tl olan özel kesim tahvillerden toplam 1000 adet almıştır.tahvillerin kupon vadesi 01-08-2009--31-07-2010 E işletmesinin 01.08 .09 alış kaydını 31.12.2009 tarihli faiz tahakuk kaydını 31*07.2010 tarhili kupon gönderme kaydını yapın .
    burda dikkat etmen gerekn nokta faiz hesaplarken itibari değerini dikkate al
    u D aş. 28.05.2007 de 4000 itibari değerli 5 yıl vadeli ve yüzde 30 faizli 320 adet tahvil çıkarmış. söz konusu tahvillerin 300 tanesini herbiri 3800 tlden 01.08.2007 yılında satmış .satılmayan tahviller 07.06.2007 yılında iptal edilmiştir.satış işlemine gerçekleştiren kurumuda toplam 2000 komisyon ödemiş .faiz dönemi 01-06*2007-- 31-05-2008 ... 01.06 ve 31.05 tarihli kayıtları yapınız.
    cevap tahvilleri öncelikle itibari dğerden ihraç et. komisyon giderini finasman giderine atmış . faizi hesplarken itibari değeri dikkate al . bu konu çok önemli çok sormuş sürekli

zerrin82 Guest

cevabınız ve paylaşımınız için çok tşk ederim
    finansal muhasebeden şimdi daha çok korkmaya başladım
    sorabileceği tarzda soruları maddeler halinde konu başlıkları ile yazma şansınız var mı acaba ?

kırmızıgül Guest

soru:işletme aralık ocak şubat ayınailişkin 3 aylık muhsebe ücretini 70800 tl kdv dahil den yüzde 20 gelir vergisi kesintisinden sonra kalan tutarı peşin ödemiştir.

mal satışlarında nakliye giderini 760 yerine 612 hs kullanmış arkadaşlr siznle 3 soru paylaştım bunlar büüyk ihtimalle bizede soracak umarım işinize yarar

zerrin82 Guest

kırmızıgül bir şey sormak istiyorum
    geçen sınavda sınava girdiysen hatırlarsın
    yevmiye kayıtlarını yapmamız için cevap kağıdı olarak bize yevmiye defteri şeklinde boş kağıt vermişlerdi
    o kağıtlarda yevmiye kayıtlarını yaparken dikkat etmemiz gereken bir nokta var mı ?

zerrin82 Guest

Alıntı kırmızıgül Nickli Üyeden Alıntı
    soru:işletme aralık ocak şubat ayınailişkin 3 aylık muhsebe ücretini 70800 tl kdv dahil den yüzde 20 gelir vergisi kesintisinden sonra kalan tutarı peşin ödemiştir.

mal satışlarında nakliye giderini 760 yerine 612 hs kullanmış arkadaşlr siznle 3 soru paylaştım bunlar büüyk ihtimalle bizede soracak umarım işinize yarar
    mal alışlarının nakliyesinde ben 760 lı hs bı kullanıyorum bi çok kişi gibi..
    612 hs bı kullanan var mı acaba ?

kırmızıgül Guest

Alıntı zerrin82 Nickli Üyeden Alıntı
    cevabınız ve paylaşımınız için çok tşk ederim
    finansal muhasebeden şimdi daha çok korkmaya başladım
    sorabileceği tarzda soruları maddeler halinde konu başlıkları ile yazma şansınız var mı acaba ?
    var bir kaç sorusnu ben çözemdim çok karışık işin içindne çıkmadım .özellkle şüpheli alacakları çokkarışık sormuş onları daha sonra paylaşcam sznle yazmak çok zman alıyor karışık soruları bilen birne danışıp sonra sizinlepaylaşcam
    taşıt satışı sürekli var
    özelikledönem sonunda 153 ticmllarla ilgili fiili ce kaydienvanter arasındaoluşan fark freolnunca sürekli 621 atmış
    dönem sonunda soruları kur farkı
    kasa yada ticari mal noksanlık fazlalık gelcek ara dönem soruları soruyor genelde kdv dahil işlemler genlede

kırmızıgül Guest

Alıntı zerrin82 Nickli Üyeden Alıntı
    kırmızıgül bir şey sormak istiyorum
    geçen sınavda sınava girdiysen hatırlarsın
    yevmiye kayıtlarını yapmamız için cevap kağıdı olarak bize yevmiye defteri şeklinde boş kağıt vermişlerdi
    o kağıtlarda yevmiye kayıtlarını yaparken dikkat etmemiz gereken bir nokta var mı ?
    tarih ve acıklama olacak ve hesap kısaltması yapmayın diyormuş ögrencılerine en çok soru sorduğu soruları paylaştım sznle gerisi bildiğimz şyler ben bütn işlemleri kdv hariç yaptım dkat etmedim ondan kaldm
    bütün sorduğu sorularda bu zmnakadar kdv dahil artık kdv hariş işlemler beklemyin arkdaşlar çok dkkat souları dolylı soruyor direkt sorsa kolaylıkla yaprız

Bu adam tam bir FENOMEN

S.1. Aşağıdaki soruları kısaca cevaplayınız (24 puan)
    a. Poliçede yer alan tarafları ismen belirterek birbirleriyle ilişkisini şekil yardımıyla gösteriniz. (4)
    b. ?Çiftyanlı kayıt yöntemi?, ?madde? ve ?katma değer? kavramlarını tanımlayınız. (9)
    c. Gider Makbuzu?nu hizmet alımı açısından sayısal bir örnek yardımıyla açıklayınız ve Müstahsil Makbuzu ile olan
    benzerliklerini belirtiniz (7)
    d. Kambiyo senetlerindeki (bono, poliçe) vade türlerini ad olarak yazınız. (4)

cevaplar
    a. Poliçede yer alan tarafların birbirleriyle ilişkisi (4)
    Keşideci-) mUHATAPTAN ALACAKLI / LEHDARA BORÇLU Muhatap-)kEŞİDECİYE BORÇLU
    Lehtar-)KEŞİDECİDEN ALACAKLI
    b. (3 x 3 puan = 9 puan)
    Çiftyanlı kayıt yöntemi, bilançonun aktif toplamı eşittir pasif toplamı dengesinden hareketle her vakayı bir
    hesaba borç ve karşı bir hesaba alacak yazmak, başlangıçtaki dengenin her an devamını sağlamak ve istenilen
    dönemin gelir, gider, varlık ve kaynak durumunu tespit için tutulan düzenli ve mantıki yoldur.
    Madde, yevmiye defterinde iki tarih çizgisi arasında kalan terime denir.
    Katma değer, bir malın veya hizmetin satış bedeli ile maliyet bedeli arasındaki olumlu farktır.
    c. Hizmet alımı açısından Gider Makbuzu örneği; (4)
    Temizlik Bedeli 3.000,-TL
    Gelir Vergisi Tutarı ( 3.000,-TL x % 10) (-) 300,-TL
    Net Tutar 2.700,-TL
    Müstahsil Makbuzu ile olan benzerlikleri; (3)
    · Malı veya hizmeti alan tarafından düzenlenmesi,
    · Gelir vergisi kesintisi yapılması,
    · Katma değer vergisinin hesaplanmaması.
    d. Kambiyo senetlerindeki (bono, poliçe) vade türleri, (4)
    · Görüldüğünde
    · Görüldükten bir süre sonra
    · Keşide gününden bir süre sonra
    · Belirli bir günde

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)