kamu işçi maaş

Konu: Vergi

Vergi

1-Mukayyet değer nedir açıklayınız.Mukayyet bedel ile değerlenen varlıkları sayınız.

2-Kısmi hacz edilebilecek gelirleri sayınız.

3-emsal Kira Bedelini açıklayınız.Emsal Kira bedeli uygulanmayacak halleri sayınız.

4-İşetme Kamu yararına faaliyet gösteren derneğe 20.000 Tl + %18 kdv değerinde emtia bağışlamıştır.Muhasebe kaydını yapınız.Satışı K.V.K. ve K.D.V. kanunlarına göre değerlendiriniz.

sorular çok zor değildi.2 .soru sürpriz geldi sadece ücret ve tazminatlar yazabildim.
    2.soruyada sadece senetsiz borç alacaklar yazdım ama liste bihayli kalabalıkmış
    Senetsiz alacak ve borçlar(çekler dahil)(VUK.Mad.281 ve 285)
    Aktifleştirilen kuruluş ve örgütlenme giderleri ile peştemallıklar (VUK.Mad.282)
    Aktif geçici hesap kıymetleri(VUK.Mad.283)
    Gelecek yıllar için peşin ödenen giderler
    Tahakkuk eden ancak tahsil edilmemiş hasılatlar
    İdrak edilmemiş mahsuller için yapılan giderler
    Pasif geçici hesap kıymetleri(VUK.Mad.287)
    Gelecek yıllar için peşin tahsil edilmiş hasılat
    Tahakkuk eden ancak ödenmemiş giderler.
    Karşılıklar(VUK.Mad.288)
    4.sorudada sanırım KDV de tam istisnayı göze alıp alışta idirilen kdvyi düzeltmek gerekiyordu ve K.V.K. diğer indirimlerde bağışı göz önünde bulundurmak gerekiyordu.

sanırım 40 alacam herkese geçmiş olsun

Ynt: VERGİ

valla sorular kolay gibi görünsede hiç beklediğim gibi olmadı malesef((

arkadaş nedir bu vergiden çektiğimiz yine ters köşe olduk

1. soru maliyet bedeli değil mukayyet değer ile değerlemeydi.

evet mukayyet değerdi.sınava girmeden önce bakmıştım aklımda kalsın diyede muhasebe=mukayyet değer demiştim mu ile başlıyor ya) görüncede gülümsedim sınavda ama 40 anca gelir bağışı nasıl yaptınız????

maliyet-ve mukayyet değeri sürekli karıştırım burdada karıştırmışım. Benim geçip geçmeyeceğimi 4.soru belirleyecek 10-15 puan çıkarsa geçerim..Çıkarmı sizce ???

Şöyle bir cevap verdim
    Muhasebe kaydı

--------- / --------
    689 20.000

153 20.000
    -------- / --------------

Kvk'ya göre Kamu yararına çalışan dernekler diğer indirimler kapsamında yer almaktadır.Kurumlar yaptıkları bağış ve yardımları yıllık kurum kazancının % 5 ini geçmeyecek şekilde Beyannamede göstermek suretiyle indirebilirler.

KDV ye göre Kamu yararına çalışan dernekler tam istisna kapsamında yer almaktadır.

KDV kanununda indirilmeyecek giderlerler içinde yer alan

vergiden muaf ve istisna edilmiş işlemlere ait alış vesikalarında gösterilen kdv indirim konusu yapılamaz.

Bu madde gereğince indirim yapılmış yıla ait Kdv'nin düzeltilmesi gerekmektedir.Düzeltme İndirimin yapıldığı döneme ait kdv beyannamesinin düzeltilmesi ile yada aşağıdaki kayıt ile yapılabilir

-----------------------/ ------------------

689 3600

391.07 diğer hesaplanan kdv 3.600
    -----------------------/-------------------------------

arkadaşlar herkese selamlar tek kalan dersim vergiden 2 ci girişimdi bugün sınav haklarımı doğum nedeniyle kullanmadım ve 2 yıllık süremin son sınavıydı bu yani Allahın izniyle vergiden geçmem lazım

1. soru vergiden mukayyet değer tanımını çok iyi bilmeme rağmen maliyet bedelinin tanımını yazmışım sınav heyecanı neyseki değerlenecek varlıkların hepsini doğru yazdım

2. soru ödenekler hariç ve birkaç kelime hatasıyla hepsini yazdım

3. sorum tam ama birkaç kelime hatam var bina arazi vergi değeri %5 yerine gayrimenkul değeri yazmışım (ama aynı anlama gelior )

4. soru da da sadece bağış yardımının kvk na göre kanun maddesini yazdım % 5 kadar indirilebilir die

ayrıca bu sorunun benzeri buldum nette

2008 yılında 5.000 ytl maliyet 900 kdv li alınan emtia kamu menfaatine yararlı derneğe bağışlamıştır.

770 Genel Yön Gideri 5.900
    153 Tic. Mal 5.000
    391 Hesaplanan KDV 900

KDV 17/2-b uyarınca kamuya yararlı derneğe bedelsiz teslim KDV den istisna olduğu için 30/a uyarınca indiremiyor.

cevap bu sizce

yukarıdaki cevaplara göre enaz 50 alsam yeterli arkadaşlar geçerim die umuyorum fazla puan kırılmassa son hakkım lütfen yorumlarınızı bekliorum yarın sınava gireceklere allah yardımcı olsun

****nın sitesinde cevaplar yayınlanmış, bu cevaplara göre yine kaldık

ordaki cevaba göre bana 10-15 puan çıkacak gibi, ama aynı ay içinde aldığı ve bağışladığı emtia için ne demek yani bu olasalıklamı diyerek alternatif cevapmı vermişler bişi anlamadım.

Alıntı cemileonat Nickli Üyeden Alıntı
    arkadaşlar herkese selamlar tek kalan dersim vergiden 2 ci girişimdi bugün sınav haklarımı doğum nedeniyle kullanmadım ve 2 yıllık süremin son sınavıydı bu yani Allahın izniyle vergiden geçmem lazım

1. soru vergiden mukayyet değer tanımını çok iyi bilmeme rağmen maliyet bedelinin tanımını yazmışım sınav heyecanı neyseki değerlenecek varlıkların hepsini doğru yazdım 15 puan

2. soru ödenekler hariç ve birkaç kelime hatasıyla hepsini yazdım 15 puan

3. sorum tam ama birkaç kelime hatam var bina arazi vergi değeri %5 yerine gayrimenkul değeri yazmışım (ama aynı anlama gelior ) 25 puan
    4. soru da da sadece bağış yardımının kvk na göre kanun maddesini yazdım % 5 kadar indirilebilir die 5 puan
    ayrıca bu sorunun benzeri buldum nette

2008 yılında 5.000 ytl maliyet 900 kdv li alınan emtia kamu menfaatine yararlı derneğe bağışlamıştır.

770 Genel Yön Gideri 5.900
    153 Tic. Mal 5.000
    391 Hesaplanan KDV 900

KDV 17/2-b uyarınca kamuya yararlı derneğe bedelsiz teslim KDV den istisna olduğu için 30/a uyarınca indiremiyor.

cevap bu sizce

yukarıdaki cevaplara göre enaz 50 alsam yeterli arkadaşlar geçerim die umuyorum fazla puan kırılmassa son hakkım lütfen yorumlarınızı bekliorum yarın sınava gireceklere allah yardımcı olsun

cemile hanım notunuzu verdim
    15+15+25+5=60 tebrikler başarılı oldunuz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)