kamu işçi maaş

Konu: Lütfen Duyarlı Olalım

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Nisan.2009
  Mesajlar
  83

  Lütfen Duyarlı Olalım

  Sevgili Üstadlarım ve meslek mensubu stajyer arkadaşlarım ;
  smmm yeterlilik sınavlarında yapılan müfredat dışı sorular(Örn;finansal muhasebe-banka muhasebesi soruları) meslek mensubu adaylarının belgeyi olabildiğince geç alabilmelerini sağlamak (ilk sınavda 7/7 belli bir sayıya pay ediliyor), komisyon üyelerinin egolarını tatmin etme amaçlı sordukları aşılmaz sorulara (son sınav maliyet muhasebesi)artık bir dur demek için; bizim gibi düşünen ve bu şekilde mağdur olanların aşağıdaki veya kendilerinin uygun gördükleri bir yazıyı tesmer,ismmmo,turmob ve ilgili tüm makamların maillerine ulaştırmalarını rica ederim.

  evet bu şuan uygulanan sonuçları değiştirmeyecektir ama en azından komisyon üyelerinin son sınav kağıtlarını okurken ve kasım/2010 dönemi sınav sorularını hazırlarken biraz kravatlarını gevşetmek zorunda bırakacaktır..
  Bu meslekte bir birlik var ise ve hepimiz aynı amaç için hizmet vereceksek artık bunlar yaşanmamalı ve yaşatılmamalı..
  şimdiden teşekkürler ve saygılar..

  ------------

  İlgililerin Dikkatine;

  Bizler SMMM Adaylarıyız ve Temmuz 2010 Yeterlilik sınavı mağdurlarıyız.

  Kendimize ciddi anlamda bir muhatap bulamadığımız için, Genel Sorunlarımızı toplu şekilde bu e-posta yoluyla siz değerli ilgililere iletmeyi uygun gördük.

  Başta Milletvekillerimiz, Birlik ve Oda Başkanları olmak üzere, tüm ilgililerin bizlere kulak vermesini ve artık sesimizi duymasını istiyoruz.

  Öncelikle SMMM olabilmek için konulmuş özel şartlar, diğer mesleklerin mensuplarına bakıldığında oldukça ağır gelmektedir. 4 yıllık fakülte mezunu olmamızın yanı sıra bizlerden staj sınavına başvurmak için Bin TL lerle ifade edilen dosya ücreti talep edilmekte, staja başlama sınavında başarılı olmamız, 2 yıl ( yeni yasa ile 3 yıl) staj yapmamız, verilen CD?leri bitirmemiz (CD ler için ayrı ücret talep edilmekte) ve staj sonunda da 7 dersten sınava girmemiz istenmektedir. Hangi mesleğin mensubu olmak için bu şartlar aranmaktadır?
  Bizler de mesleğimizi icra ediyoruz. Hatta çok daha ağır şartlar altında, stajer muamelesine tabi tutularak, asgari ücretlerde çalıştırılıyoruz, hatta stajımızı yapacak ve tamamlayacak yer bulamıyoruz. Bağlı bulunduğumuz odaların stajer örgütlenmesi bile mevcut değil.
  Niteliklerimizi bir tek sınavda göstermemiz bekleniyor. Bu sınavın komisyon üyeleri YÖK, Birlik ve Maliye Bakanlığını temsil ediyor. Niçin YÖK? Biz fakültelerimizi bitirip diploma sahibi olduk, sizce öğrenci miyiz? Uygulama alanında komisyon üyeleri olması gerekmez mi? Komisyon üyelerinin keyfi uygulamalarına tabii tutulurken neden Birliğimiz ve odalarımız bizim yanımızda, haklarımızı korumuyor? YÖK ten seçilen komisyon üyelerinin bizleri öğrencileri gibi görüp sanki sınıfta bırakırcasına soru hazırlamalarına niçin göz yumuluyor? YÖK karar alıp SMMM ile ilgili bölümler açsa ve Aday SMMM ler yetiştirse, şu anki sınav sisteminden çok daha iyi sonuçlar vermez mi? Bu bölümlerden mezun olmayanlar için de YÖK temsilcileri dışındaki temsilcilerden oluşan komisyon üyeleri tarafından hazırlanan sınavlara tabi olamaz mıyız? Değişen Komisyon üyelerinin ismini bilmemekle birlikte, en azından değişmiş olduğunu ve farklı kaynaklara yönelmemiz gerektiğini neden ifade etmekten kaçınıyorsunuz?
  Bizlere staja başlarken zorunlu kıldıkları staja başlama sınavından sonra verilen CD ler, güncel olmamakla birlikte, yapılmış olmak için yapılan CD niteliğindeler. Madem ki bizleri yeterlilik sınavlarına hazırlamak için bu CD leri zorunlu kılıyorsunuz, niçin sınavda CD lerin kapsamı dışında soru hazırlanmasına müsaade ediyorsunuz? Başı sonu olmayan, ucu bucağı belirsiz müfredat ile bizlerin yeterlilik sınavını vermesini bekliyorsunuz. Türmob kaynak ve müfredat sıkıntımızı gidermek için her yıl ya da belirli aralıklarla kaynaklar yayımlasa ve bizler de o kaynaklardan sınavlara hazırlansak daha adil bir staj ve sınav dönemi geçirmiş olmaz mıyız?
  Sınav soruları bizlere ulaşmadan önce Birliğimiz ve Odalarımızdan temsilcilerin kontrol etmesi gerekmez mi? Gelişi güzel hazırlanmış soru ve düzensiz soru kağıtları, elle düzeltme ve karalamaların yapılmış olması, yanıltıcı ve ne anlam ifade ettiği belli olmayan sorular, sadece iki soru sorulup birini yapanın geçemeyeceği puan sistemi ve 2 günde bizlerin 7 dersi vermemizi istemeniz sizce adil bir meslek süreci midir? Yarım saat ara ile hayatımızın sınavlarını vermemizi bizlerden nasıl beklediniz?
  Bizler bunca zorluklara karşı hala SMMM olmak isterken Özel SMMM sınavlarıyla lise ve hatta daha düşük mezuniyet seviyesi olan adayların bir sınavla SMMM olması vicdan sızlatmaz mı? SM leri neden bizlerle aynı sınavlara tabii tutmuyorsunuz? Onlar bizler gibi aynı ruhsatı almayacaklar mı? Eğitim seviyeleri düşük diye mi daha basit sınavlara tabi tutuluyorlar? Eğer öyleyse bizler neden sınava tabiyiz? Yıllarca eğitim-öğrenim görüp diplomalar almaya hak kazandık. Mesleğimizi severek yapmaya çalışan, nitelikli SMMM olmak için elinden geleni yapmaya çalışan Aday Meslek Mensuplarıyız ve meslekte kaliteden ödün vermeyeceğiz.
  Bizlerden aranan bu şartlar, yıllar önce lise, orta okul hatta ilk okul mezunu SM?lerden neden istenmiyor? Unvanlarını kaldırıp onlara özel sınav yapmak Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı değil midir? Bu staj ve sınav sisteminde Adaleti görebiliyor musunuz?

  Aday Meslek Mensupları olarak ?Acınmayı değil, adil bir aday meslek süreci (staj-sınav) ve eşit şartlar talep ediyoruz. Ve bu taleplerimiz kısmen ya da tamamen gerçekleşinceye kadar da her yolu (yargı dahil) deneyeceğiz.

  Bilgilerinize sunarız.

  Bir grup SMMM Adayı
 2. #2
  Üyelik tarihi
  Eylül.2010
  Mesajlar
  7

  Ynt: Lütfen Duyarlı Olalım

  kesinlikle katılıyorum

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Önce Bilgi Sahibi Olalım, Sonra Fikrimizi Beyan ederiz.
  Konu Sahibi Ali PINAR Forum Bağımsız Denetim
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 23.Temmuz.2012, 18:13
 2. Sitemize Destek Olalım
  Konu Sahibi mohicans Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 11.Şubat.2011, 22:03
 3. Lütfen Duyarlı Olalım
  Konu Sahibi güzi Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 21.Temmuz.2010, 03:17
 4. Cevap: 0
  Son Mesaj : 17.Kasım.2007, 11:13
 5. Çok Duyarlı Olup Birşeyler Yapmak Lazım
  Konu Sahibi eren Forum Konu Dışı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Şubat.2006, 13:29

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36