kamu işçi maaş

Konu: Smmm mesleki uygulamaları hakkında kitap arıyorum.?

Smmm mesleki uygulamaları hakkında kitap arıyorum.?

merhaba arkadaşlar

smmm mesleğine yenı girmiş bır meslek mensubunun uygulmalarda sıkıntı yaşamama ve yapılacak kayıt , işlem ve duzenlencek belgelrın tanzım şekli ve ıbraz edileceği yerlerı gösteren meslek mensubuna yol gösterıcı tarzında muhasebecılen el kıtabı tarzında kitap varmı önerileriniz nedır? Bu konuda şirketlerde staj yapan ve buro açmak ısteyen arkadaşlarımızında sıkıntı yaşadığını ve onlarada yardımcı olacağı kanatındeyım bu konuda yazar yada kitap önerileriniz varmı ; nette baya araştıma yapmama rağmen herhangı bir çalışma bulamadım gerekmi duyulmadı nedır örneğin meslek mensubunun bır gunde bır haftada bir ayda bır yılda yaptığı işler ve kapsamı nelerdir
    saygılar...

Ynt: smmm mesleki uygulamaları

odanın sitesinde mali takvim mevcut onlardan takip edebilirsiniz.büro açmayı düşünüyorsanız fedakarlık yapıp bi süre büroda çalışmak iyi olur diye düşünüyorum.

çok zor bir sorumu sor dum yoksa çalışmadığımız yerdenmı sordum ;D konuya bakan 139 cevap sayısı 1)

champell59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    champell59 Guest

mali işlemler rehberi var. ondan temin edersen sana yardımcı olur kanaatindeyim. bütün şirketlerin kuruluş işlemleri adım adım yer alıyor. en azından şirket kuruluşlarından yırtarsın.

Alıntı buka Nickli Üyeden Alıntı
    ....herhangı bir çalışma bulamadım gerekmi duyulmadı nedır .....

SMMM mesleğine yeni girmiş derken ruhsatı aldınız mı stajı mı başlattınız bilemiyorum ancak ruhsatı aldıysanız durum daha ciddi. Ama staj sürecinde iseniz, sağlıklı bir staj dönemi geçirin.

Çalışma kısmına gelince, gerek duyulmadığından değil, tek çatı altında toplayacak belki baba yiğit bulunmadığındandır. Meslek staj sınavını verip yeterlilikte başarılı olmaktan ibaret değil. Hatta o kısımlar işin belki en kolay kısmı.
    Mali Danışman

Muhasebecinin el kitabı adlı bir kitap var incelemenizi tavsiye ederim.Yaşar Kızılkum Yeminli Mali Müşavir.

Kitap o an ki uygulamayı gösterir, güncel olay için kitaptan uygulama aramak hatalı sonuçlar doğurabilir. İyi bir staj dönemi ve/veya bir büro da belirli bir süre çalışmanızı öneririm.
    Mali Danışman

Kitap bilgiyi verir vermesinede uygulaması nasıl olacak. Daha 2 ay öncesine kadar KDV iadeleri için listeleri hazırlanıp dosya ile vergi dairesine veriliyordu şimdi liste internetten veriliyor ki onda bile birsürü hata çıkıyor.

Ba-Bs lerde bir anda limit indiriliyor, durup dururken birşeyler çıkıyor mesela geçen yıl varlık barışı çıktı yani bunları anlatacak bir kitabın artık her ay yeni bir baskısının çıkması lazım ki buda imkansız el mecbur mevzuatı takip edeceksiniz.

Bende şirkette staj yapıyorum eksiklerimde tabiki var ancak bu eksikleri kurslarla gidermeye çalışacağım. Bu yaştan sonra bürolarda tabiri caizse sürünmektense,şirkette çalışmanın ekonomik gücünü kullanıp gerekirse özel hoca tutar genede bilgiyi elde edeceğim.

Bürolarda çalışanlarda kızmasın ancak durumda ortada ilkin çay getirip götürmeden,yerleri silmeden, en az 2 yıl ordan oraya evrak taşımadan, tepedekinin yerime geçermi korkusu geçmeden adamlar yazdıkları dilekçeleri bile göstermiyorlar. Hele ki benim gibi yaşınız 30 ise ve asabi bir kişiliğiniz varsa büro için aman aman diyeyim.

Ufuk GÜNGÖR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ufuk GÜNGÖR Guest

Alıntı cetvel Nickli Üyeden Alıntı
    Muhasebecinin el kitabı adlı bir kitap var incelemenizi tavsiye ederim.Yaşar Kızılkum Yeminli Mali Müşavir.
    kitabı aldım
    iyi kitap fena değil işlemlerle ilgili prosedürü anlatıyor.
    eğer mahsup larla ilgili birşey arıyorsan
    islam çankaya nın kitaplarını tavsiye ederim...

[
    Bürolarda çalışanlarda kızmasın ancak durumda ortada ilkin çay getirip götürmeden,yerleri silmeden, en az 2 yıl ordan oraya evrak taşımadan, tepedekinin yerime geçermi korkusu geçmeden adamlar yazdıkları dilekçeleri bile göstermiyorlar. Hele ki benim gibi yaşınız 30 ise ve asabi bir kişiliğiniz varsa büro için aman aman diyeyim.
    [/quote]

Ben de büro deneyimini sadece üniversite stajında edindim. o da yetti.
    Senin gibi düşünüyorum, büroda çalışabilecek biri değilim. [color=red]Keşke gereken şartları gerçekleştirebilseler de biz de bürolarda mesleğimizi yapsaydık

sayın zeyna bu şartları kimler gerçekleştirecekler.
    sayın stonhand yazılarınız dikkatimi çekiyor.bende 28 yaşımdayım ama işin mutfağı büro dediler o yüzden büroda devam ediyorum.bazen meslek seçiminde mi hata yaptım diyorum.ama sırf bu meslekteki bazı klasik sistemin önünde engel olmuş meslek mensuplarının inadına belgemi alıp bu işi yapacağım.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)