kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: Özel SMMM sınavı hakkındaki düşünceleriniz

Özel SMMM sınavı hakkındaki düşünceleriniz

Arkadaşlar özel smmm sınavlarında 5 ders war: muhasebe, denetim, hukuk vergi hukuku ve meslek hukuku
    muhasebe sınavında sadece yevmiye kayıtlarından sorular sorulmuş sorular staj başlatma sınavından bile kolay
    Diğer sınavlarda da çok kolay sorular sorulmuş.
    Mayıs 2010 stajyeriyim şimdiden yeterlilik sınavı için döküman topluyorum. Hatta kaynak sıkıntısı çekiyorum. Tabiri caizse bu kadar dandik bir sınavla smmm ruhsatı alınırsa biz stajyerlere yazık değil mi??

Bir çok giden memnun ki yerinden çok seneler geçti dönen yok seferinden..

Ynt: Özel SMMM sınavı hakkındaki düşünceleriniz

Hiç biri bu mesleği bırakmayacağına göre ve bu şekildede kalamayacaklarına göre,Onlara bu belgeyi mecbur öyle yada böyle verecekler.O yüzden zaten formalite.Sınav sorularının çok kolay olduğunu herkes biliyor.Günah keçisi biziz, bedavadan belge alanların acısını bizden çıkartıyorlar.4 yılık üniversite bitirmişsin kimsenin umrunda değil.

Saçmalığın daniskası... Biz yıllar önce yasa (3568) çıktığında dağıttılan ruhsatların toplanmasını beklerken sağolsun bunlar 2010 yılında tekrar belge dağıtıyor. Haa denebilir adam 20-30 senedir ekmek yediği mesleği mi bıraksın. Bırakmasın tabi yeni Serbest Muhasebeci olabilmeyi kaldırırsın olanlarında ölmesini beklersin.

Ben 4 yıl 5 yıl üniversite okuyayım diye yırtınayım. Söz konusu arkadaşlar bu sırada çatır çatır para kazansınlar ben belgeyi alınca arayı kapatırım derken böyle adaletsizlik olsun; ben neden okudum ki aptal gibi bilsem girer bi yerde çalışır serbest muhasebeci olur sonrada mali müşavir belgemi alırdım. Bu zaten bir tek Türkiye'de olur. Kimse yaptıkları şeylerin ne sonuçlarını düşünmez "yapalım anasını satayım" zihniyetliler.

Bu yeni durumla asla ve asla Kanunda, Tebliğlerde, Yönetmeliklerde hedeflenen üst düzey mesleki standartların oluşmasının olanağı kalmamıştır. Konu her yönüyle mevzuata aykırıdır ve davalık konusu yapılabilir. Ben çıkıpta mükelleflere yaa kardeşim gelin bak biz bu işi biliyoruz, sadece muhasebecilik yapmıcaz size her konuda müşavirlik yapıcaz dersem sizce mükellefin vereceği cevap ne olur. Cevabı söyleyim: "Bırak gardaşım adam 100 TL ye defter tutuyooo" gelde bu adama farkını anlat.

a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı honceler Nickli Üyeden Alıntı
    ...........................Bırakmasın tabi yeni Serbest Muhasebeci olabilmeyi kaldırırsın olanlarında ölmesini beklersin.
    Merhaba ;

Onlar da sizin dediğinizi yapıyorlar zaten.

SM kaldırıldı , olanlara da müşavirlik bedavadan veriliyor ( sizlerin deyimi ile ) , geriye ölmelerini beklemek kalıyor.

Sonra meydan sizin.
    smmm_arzu bunu beğendi.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Alıntı İSO 2001 Nickli Üyeden Alıntı
    bazı arkadaşların yaptığı yorumları ayıplıyor ve kınıyorum
    Beğenmediğiniz bu SM büyüklerimiz mesleğimizin miladı kişilerdir.
    Doğaldır ki her gelişim bir süreç ister.
    Bu gelişim süreci içinde bazı kazanılan haklar yok edilemeyeceğine göre
    hak sahiplerinie bazı kolaylıklar sağlanır
    benim öyle tanıdıklarım var ki SM babanın SMMM oğlu gibi
    Bizlerin 4 -5 Sene yüksek okumamız bu mesleği kusursuz yapmamızı sağlamaz
    Beğenmediğimiz Bu SM ler (istisnalar kaideyi bozmaz) bizim gibi pek çok
    yeni meslek mensubu olacak arkadaşları cebinden çıkarır.
    Yine size bir örnek vereyim.çevremde SMMM oLup hala SM oLAN büyüklerinden
    görüş alan çok tanıdığım var.

saygımız sonsuz ancak herkese aynı sınav uygulanmalı karşı çıkılan konu neden özel smmm

Yanlış anlaşılmasın ancak tabiki SM babanın SMMM oğlu olacak. Adamlar zaten eskiden beridir parsayı toplamış padişahlık gibi birine devretmeleri lazım ki buda çoğunlukla çocukları oluyor.
    Zamanında önüne gelene, selam verene , bir ara ise 10 sorudan 5 ini yapana belge vermedilermi verdiler. Bu SM belgesini hakkıyla alan yokmu var ancak bunların hiçbiri SM lerin SMMM belgesini kolay,yapmacık haybeden bir sınavla almasını haklı kılmaz.
    Bize sorulan maliyet sorularını mümkünse onlarada sorsalardı yapanlarada belgelerini, yanında şilt vererek verselerdi bizde gururla alkışlasaydık SM üstatlarımız nasılda o zor soruları yaptı, haklarıyla bu belgeyi aldı deseydik ancak ne yapalım yapacak birşey yok burası Muz Cumhuriyeti herşey mümkün yarın öbürgün özel sınavla YMM likde mümkün, yeterki birileri istesin ne olacak canım aynı işi yapmıyormuyuz desin yeter. SMMM olmanın şartları arasında nasıl lisans mezunu yazıyorsa YMM dede yazıyor birkere yasa delinmekle birşey olmaz diyen zihniyet ülkemde devam ediyor yapacak birşey yok.

Şu an yapacak tek şey yaptığımız işe odaklanmak mükellef kovalamak yada güzel ve sağlam işlere saldırmak. Ben büro açtığımda mecburen paylaşılmış pazardan pay alacağım, şuan defterleri tutulan şirketlerin defterlerini alacağım. İster özel sınavla, ister sözel sınavla aldığım şirketin defterini kim tutuyorsa ister SM isterse SMMM kim o defterlerden ekmek yiyorsa onun ekmeğini elinden alacağım, aç kalmamak istiyorsam buna mecburum onun için son 1 yıldır sınavdan çok mükellef bulmaya odaklanmış durumdayım.
    Ha şunuda söyleyeyim haksız rekabetmiş ıvırmış zıvırmış alayı hikaye. Bize karşıt inceleme için gelen YMM elemanları bile defter için teklif veriyor yani YMM elemanı bunu yapıyorsa biz ne yapalım.

Alıntı stonhand Nickli Üyeden Alıntı
    Yanlış anlaşılmasın ancak tabiki SM babanın SMMM oğlu olacak. Adamlar zaten eskiden beridir parsayı toplamış padişahlık gibi birine devretmeleri lazım ki buda çoğunlukla çocukları oluyor.
    Zamanında önüne gelene, selam verene , bir ara ise 10 sorudan 5 ini yapana belge vermedilermi verdiler. Bu SM belgesini hakkıyla alan yokmu var ancak bunların hiçbiri SM lerin SMMM belgesini kolay,yapmacık haybeden bir sınavla almasını haklı kılmaz.
    Bize sorulan maliyet sorularını mümkünse onlarada sorsalardı yapanlarada belgelerini, yanında şilt vererek verselerdi bizde gururla alkışlasaydık SM üstatlarımız nasılda o zor soruları yaptı, haklarıyla bu belgeyi aldı deseydik ancak ne yapalım yapacak birşey yok burası Muz Cumhuriyeti herşey mümkün yarın öbürgün özel sınavla YMM likde mümkün, yeterki birileri istesin ne olacak canım aynı işi yapmıyormuyuz desin yeter. SMMM olmanın şartları arasında nasıl lisans mezunu yazıyorsa YMM dede yazıyor birkere yasa delinmekle birşey olmaz diyen zihniyet ülkemde devam ediyor yapacak birşey yok.

Şu an yapacak tek şey yaptığımız işe odaklanmak mükellef kovalamak yada güzel ve sağlam işlere saldırmak. Ben büro açtığımda mecburen paylaşılmış pazardan pay alacağım, şuan defterleri tutulan şirketlerin defterlerini alacağım. İster özel sınavla, ister sözel sınavla aldığım şirketin defterini kim tutuyorsa ister SM isterse SMMM kim o defterlerden ekmek yiyorsa onun ekmeğini elinden alacağım, aç kalmamak istiyorsam buna mecburum onun için son 1 yıldır sınavdan çok mükellef bulmaya odaklanmış durumdayım.
    Ha şunuda söyleyeyim haksız rekabetmiş ıvırmış zıvırmış alayı hikaye. Bize karşıt inceleme için gelen YMM elemanları bile defter için teklif veriyor yani YMM elemanı bunu yapıyorsa biz ne yapalım.

sorun şurda o defterleri fiyat kırarak alacaksın .haksız rekabet yapmak zorunda kalacaksın.büroyu aç defter hazır diyenler büro açınca ortadan kaybolacak..
    bilgiliyim ,eğitimliyim desen de bunlar piyasada anlam ifade etmiyor. çevre ve ilişki sistemiyle işler yürüyor...

Hayatta en son yiyeceğim halttır fiyat kırmak.
    Siz üniversiteden yeni mezun olmuş acemi SMMM yada 40-50 TL ye defter tutan SM lerle karıştırdınız herhalde.

Benim hem çevrem var hemde çevresi olan piyasada bana çok rahat defter getirecek tanıdıklarım var.
    Belge almaya karar verdikten buyana ben belgenin altını doldurmakla uğraşıyorum staj ne kadar uzunmuş diye yakınmıyorum.
    İnşallah şu belgeyi bir alayım bu zamana kadar ekmek yemiş çok belgelinin ekmeğini yiyeceğim.

Ufuk GÜNGÖR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ufuk GÜNGÖR Guest

Alıntı İSO 2001 Nickli Üyeden Alıntı
    bazı arkadaşların yaptığı yorumları ayıplıyor ve kınıyorum
    Beğenmediğiniz bu SM büyüklerimiz mesleğimizin miladı kişilerdir.
    Ben de bu sebepten daha kimseye muhasebeciyim diyemedim.
    Yüzüm kızarıyor insanların karşımda pis pis sırıtmasından.
    Ülkede genel kanı oluşmuş muhasebeci hırsızdır.
    Acaba bu kanıyı kim oluşturdu.
    Ben değilim heralde.
    Arkadaşlar kolay kazanılanın değeri olmaz.
    Değersizse sat gitsin.
    Hiç düşündünüz mü?
    Bir muhasebeci erkeğin kız istemeye gittiğinde kızın babası acaba onu kapıda karşılarmı.
    Yoksa gelsin içeri elimi öpsün diyemi bekler.
    Avukat yada doktor olsanız.Adam kızına gelip sizi ister be.
    Mesleğin kalite çıtası az vergi ödetmek oluşturuyorsa.
    Ben haklıyım.
    İstisnalarda kaideyi bozmaz.
    Herkes kendine pay çıkartsın...

İnşallah şu belgeyi bir alayım bu zamana kadar ekmek yemiş çok belgelinin ekmeğini yiyeceğim.
    [/quote]

baskasının ekmeğinde gözü olanın uzun dönemde durumunu göz önüne alırsak hüsran olacağı kesin..
    hayırlısı olsun yine de

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)