kamu işçi maaş

Konu: Tam Tasdik Yapan YMM'ler SM-SMMM'lerin İşlerini Yapabilirmi?

Tam Tasdik Yapan YMM'ler SM-SMMM'lerin İşlerini Yapabilirmi?

Öncelikle konuya şundan girmek istiyorum;

“Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Meslek Ahlak Kuralları ile İlgili Mecburi Meslek Kararı
    Resmi Gazete 18.10.2001, Perşembe Sayı : 24557
    Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği Başkanlığından: DEFTER TUTMA VE FİNANSAL TABLOLARI HAZIRLAMA
    MADDE 5- Defter tutma ve bu defterlere göre finansal tabloları hazırlama işleri yalnız Serbest Muhasebeciler ile Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler tarafından yapılır.
    Yeminli Mali Müşavirler mesleki hizmet verdikleri firmalara finansal tabloların hazırlanması sırasında danışma hizmeti vererek yönlendirirler. Ancak finansal tabloların hazırlanmasında muhasebe defterleri tutmaları yasaklandığından Yeminli Mali Müşavirlerin doğrudan doğruya sorumluluk yüklenmeleri mümkün değildir.
    YMM'ler, muhasebe işlerini ruhsatlı SM ve SMMM'lere yaptırmayan işletmelerin işlerini yapamazlar.
    YMM'ler düzenledikleri raporlarda muhasebe işlerini yapan SM ve SMMM'leri belirtirler.”

Yukarıdaki kararda geçen "YMM'ler, muhasebe işlerini ruhsatlı SM ve SMMM'lere yaptırmayan işletmelerin işlerini yapamazlar" hükmü acaba aşağıda TURMOB'un genelgesiyle delinmiş mi? Yani muhasebe işlerini ruhsatlı SM ve SMMM’lere yaptırmayan işletmelerin işlerini YMM'ler yapabiliyor mu? Yoksa ben mi yanlış anlıyorum. İyi çalışmalar.

GENELGE 2003/
    1)Ankara, 11.07.2003
    Sayı : 2003/
    Konu :
    YMM VE SMMM ODASI BAŞKANLIKLARI’NA
    ........
    Bahse konu kararlar uyarınca 18.10.2001 gün ve 24557 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Meslek Ahlak Kuralları ile ilgili Mecburi Meslek Kararının aşağıda belirtilen hükümlerinin uygulanması mümkün değildir.

a) “Defter Tutma ve Finansal Tabloları Hazırlama” başlıklı 5. maddenin 3. bendinde yer alan;

“YMM’ler, muhasebe işlerini ruhsatlı SM ve SMMM’lere yaptırmayan işletmelerin işlerini yapamazlar” hükmü,

Tam Tasdik Yapan YMM'ler SM-SMMM'lerin İşlerini Yapabilirmi?

Evet kendi soruma kendim cevap buldum arkadaşlar;
    “YMM’ler muhasebe işlerini ruhsatlı SM ve SMMM’lere yaptırmayan işletmecilerin işlerini yapamazlar” hükmü de, Danıştay 8 nci Dairesi tarafından iptal edilmiştir.

TURMOB'da buna istinaden Genelge yayınlamış.

İyi çalışmalar, iyi bayramlar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)