kamu işçi maaş

Konu: Finansal muhasebe puanlama kriteri?

Finansal muhasebe puanlama kriteri?

arkadaşlar selam,
    hoca sınavda puanlamyı yapmış ama yevmiye kayıtları,defteri kebir,bilanço ve gelir tablosu puanlarını neye göre dağıtıyor.bir bilgisi olan var mı.şöle ki mesela 770 hesabın bakiyesini yanlış buldunuz.770-771-632 doğal olarak 632-690-692--591 kayıtlarında doğru hesapları kullandınız.Fakat rakam yanlış.hali ile gelir tablosu ve bilonço dibide yanlış.Bu noktayı aydınlatabilsem beynimde çok şeyin yanıtınıda bulmuş olcağım.

Ynt: Finansal muhasebe puanlama kriteri?

Arkadaşım,şöyle izah edeyim.geçen arkadaşlarımdan ve benim cevap kağıdımdan oluşturuğum veri.

Açılış+Dönem sonu ile birlikte sana 18 yevmiye kaydı soruyor.Yansıtmalar,Gelir ve gidelerin K/Z hesaplarına
    intikali,dönem net karı hesabını kullanman ve kapanış bilançosu ile birlikte bu rakam 27 yevmiye kaydına çıkıyor.
    Öncelikle geçmek istiyorsan 18 yevmiye kaydından tam doğru olarak,13 veya 14 tanesini yapacaksın.
    Tam doğru derken bir yevmiyede 4 hesap kullandın 3'ü doğru,1 hesap yanlış üstünü çiziyor.14 yevmiye kaydını
    doğru yaptıktan sonra,kapanış dahil diğer işlemleri yap,rakamlar farklı olabilir.Bunun haricinde gelir tablosunu
    oluştur.Bir de sözel sorulardan 5 puan topla.T'lerini yevmiye kaydınla doğru orantılı aç,geçersin problem değil.

18/13 tam doğrum var ama siz çok iyimser yaklaştınız gibi geldi bana.

arkadaslar tam dogru dıe bişey yok.gecen sınavda bır arkadasım eksık hesaplarda kullanmıştı yevmıye maddlerınde herhalde tam puan verdıkı gecti.kar-zararı tutmuyodu bile.54 aldı.hepsının ustunu cızmıyor bence.

Alıntı phoboss Nickli Üyeden Alıntı
    arkadaslar tam dogru dıe bişey yok.gecen sınavda bır arkadasım eksık hesaplarda kullanmıştı yevmıye maddlerınde herhalde tam puan verdıkı gecti.kar-zararı tutmuyodu bile.54 aldı.hepsının ustunu cızmıyor bence.
    Kasa iskontosu sorusunu satış iskontosu yerine diğer indirimler olarak yazdım diyelim tüm yevmiye kaydını geçersiz mi kabul eder sence?

hayır en azından bence 2 puan verıyordur.çunku benım arkadasımın böyleydı hep.yaoptıgı cevapları yazmıstı soru kagıdının kenarına sonra 54 alınca karsılastırdı tesmerdekı cevaplarla.öyle hemen hemen hepsı tam dogru degıldı cevapların.6-7 tanesı dogruydu.hala şaşıyor kendisi umarım bızede uygular.çunku benım oyle kayıtlarım cok

Alıntı phoboss Nickli Üyeden Alıntı
    hayır en azından bence 2 puan verıyordur.çunku benım arkadasımın böyleydı hep.yaoptıgı cevapları yazmıstı soru kagıdının kenarına sonra 54 alınca karsılastırdı tesmerdekı cevaplarla.öyle hemen hemen hepsı tam dogru degıldı cevapların.6-7 tanesı dogruydu.hala şaşıyor kendisi umarım bızede uygular.çunku benım oyle kayıtlarım cok
    İstediği nitelikli hesapları kullanmıştır o yüzden.Şöyle düşünün arkadaşlar yusuf hoca 493 hesabı 408 hesabı kullanan adama itfa sorusunu doğru yapan adama,biraz daha toleranslı davranabilir diye düşünüyorum.Her yevmiye kaydına aynı puanı vermez bir mal satışı ile bir tesise katılım payı aynı puanmıdır sizce??

ben mesala ılk soruda 549-679 kullandım.671 olacakmış.bu cevabı oldugu gıbı sildiginı düşünmüyorum.en azından 4 puan uzerınden 2 puan vercegı kanısındayım.ki bu gıbı kayıtlar yapan cok vardır bu sınavda.cokmu ıyımserım

Orda bence puan vermez.549 nitelikli bir hesap ve önceki dönemden devrettiğini bilmemiz lazım bende yanlış
    yaptım o soruyu.Üstünü çiziyorum.Belki aynı gruptaki hesaplara puan verebilir,611 yerine 612 gibi.

arkadaş 2 yanlış yapsan biri gelir tablosunu biri bilançoyu etkilese 10 bilançodan 5 de gelir tablosundan gitti etti 15.kapanışları da yanlış kabut etmesinden dolayı bu kadar düşük notlar alıyoruz. her hesabın çalışmasını doğru yap rakam bir tanesi farklı diye misal 780 yanlış diye 760 ve 770 de güme gidiyor.böyle adaletsizlik olur mu eski dönemler nasıl bilançosuz gelir tablosuz kapanışsız 70 80 ile geçiyorlardı.
    herkes tek ders muhasebe deyince gülüyor yani...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)