kamu işçi maaş

Konu: SMMM özel şartları

SMMM özel şartları

Boğaziçi Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Meslek Yüksekokuluna bağli 4 yillik Turizm İşletmeciliği bölümünden 2004 yılında mezun oldum. 2005-2007 yılları arasında Marmara Üniversitesi Sosya Bilimler Meslek Yüksek Okulunda İktisadi İdari Bilimler Fakültesine bağlı Muhasebe Finansman (tezsiz) yüksek lisans bölümde okuyup mezun oldum. Ancak SMMM olabilmek için gerekli özel şartlara baktığımda bu bölümlerin kabul edilip edilmediği konusunda tereddüt yaşıyorum, yardımınızı rica ederim. Saygılarımla

battibalikyangider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    battibalikyangider Guest

Ynt: SMMM özel şartları

Tereddüt yaşadığınız fıkraları da belirtseydiniz çok iyi olacaktı.

battibalikyangider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    battibalikyangider Guest

SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR OLABİLMENİN ÖZEL ŞARTLARI

Madde 5- A) Serbest muhasebeci mali müşavir olabilmek için aşağıdaki özel şartlar aranır.
    a) Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksek okullardan veya denkliği Yükseköğretim Kurumunca tasdik edilmiş yabancı yükseköğretim kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olmak veya diğer öğretim kurumlarından lisans seviyesinde mezun olmakla beraber bu fıkrada belirtilen bilim dallarından lisansüstü seviyesinde diploma almış olmak.b ) (5786 Sayılı Kanunun 3. Maddesi ile değiştirilen bent Yürürlük: 26/07/2008 ) ( *) En az üç yıl staj yapmış olmak.
    c) (5786 Sayılı Kanunun 3. Maddesi ile değiştirilen bent Yürürlük: 26/07/2008 ) (**) Serbest muhasebeci mali müşavirlik sınavını kazanmış olmak.
    Kanunları uyarınca vergi inceleme yetkisini almış ve mesleki yeterlilik sınavında başarılı olduktan sonra yeminli mali müşavirlik sınavını vermiş olanlarda, serbest muhasebeci mali müşavirlik sınavını kazanmış olma şartı aranmaz.

Serbest muhasebeci mali müşavirlik sınavını kazanmış olmak. Türkiye genelinde mali denetim yapan kamu bankalarının müfettişleri ile kanunları uyarınca vergi inceleme yetkisi almış olanlardan, bu yetkilerini aldıkları tarihten itibaren kamu kurum ve kuruluşlarında 8 yıllık hizmet süresini dolduranlar ile (a) bendinde sayılan konularda en az 8 yıl öğretim üyesi veya görevlisi olarak çalışmış bulunanlar için sınav şartı aranmaz.
    d) Serbest muhasebeci mali müşavirlik ruhsatını almış olmak.

alev34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    alev34 Guest

yaaa balık abii şimdi özel tüzel şartın sırasımı çık gel sonuç bölümüne yaaaa

lisansta mezun olduğun turizm bölümü mali müşavir olmana engel,
    ama yüksek lisansın muhasebe finans bölümü olduğu için staja başlama sınavına başvurabilirsin.

Alıntı hıghpower Nickli Üyeden Alıntı
    ama yüksek lisansın muhasebe finans bölümü olduğu için staja başlama sınavına başvurabilirsin.
    hayret !!! ben şöyle bi mesaj bekliyodum sizden, turizm bölümü mezununun ne işi var smmm likte gidin otelde çalışın kardeşim mesleğin kalitesini düşürüyosunuz önüne gelen smmm oluyo falan diye, yanılttınız beni sayın highpower...

yazdıklarımın sizinle bir alakası yok sayın ozpurple lütfen yanlış anlaşılmasın...

ilgili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ilgili Guest

turizm mezunu olup işletme dalında yüksek lisans yapmak yeterli olmaz yani smmm olamaz...
    sadece mühendislik mezunu olup da işletme yüksek lisansı olanlar smmm olabilir ya da en azından sınava başvurabilir....yani işletme yüksek lisansı ile sadece mühendisler başvurabilir....

Yükseklisans sınava girme hakkı vermez.
    Staj süresini azaltmaya yarar.
    Maddede yazılı bölümlerden birini bitirmesi gerekir.

Alıntı ozpurple Nickli Üyeden Alıntı
    Boğaziçi Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Meslek Yüksekokuluna bağli 4 yillik Turizm İşletmeciliği bölümünden 2004 yılında mezun oldum. 2005-2007 yılları arasında Marmara Üniversitesi Sosya Bilimler Meslek Yüksek Okulunda İktisadi İdari Bilimler Fakültesine bağlı Muhasebe Finansman (tezsiz) yüksek lisans bölümde okuyup mezun oldum. Ancak SMMM olabilmek için gerekli özel şartlara baktığımda bu bölümlerin kabul edilip edilmediği konusunda tereddüt yaşıyorum, yardımınızı rica ederim. Saygılarımla
    merhabalar,
    proje ya da tezi verip mezun olduysanız,Staja başlama sınavına başvurabilirsiniz.
    hayırlısı olsun.

Alıntı sm³ Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı hıghpower Nickli Üyeden Alıntı
    hayret !!! ben şöyle bi mesaj bekliyodum sizden, turizm bölümü mezununun ne işi var smmm likte gidin otelde çalışın kardeşim mesleğin kalitesini düşürüyosunuz önüne gelen smmm oluyo falan diye, yanılttınız beni sayın highpower...

yazdıklarımın sizinle bir alakası yok sayın ozpurple lütfen yanlış anlaşılmasın...

AO mezunlari SMMM olabiliyorken ben Bogazicini bolum birincisi olarak bitirmis uzerine MBA yapmis ve de yillardir otel muhasebesinde calismis biri olarak bu hakki kendimde pekala buluyorum; kolluklu muhasebeci imajinin silinmesi sart bu ulkede....

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)