kamu işçi maaş

Konu: Basit Usulü Artık Esnaf Odaları Tutamayacak

Basit Usulü Artık Esnaf Odaları Tutamayacak

Merhaba,

Aşağıda vermiş olduğum linkte Maliye Bakanlığının bir yazısı var. Artık esnaf odalarının defter tutmasının mümkün olmadığı anlaşılıyor.

http://www.msmmmo.org.tr/duyrular/esnaf/esnaf.htm

aygılarımla,
    <br />Soner TECİM

İlgili Yazının sonunda Meslek odaları 3568 sayılı kanunla yetki almış meslek mensuplarını çalıştırmak zorundadır yani basit usul mükelleflerinin beyannamelerini serbest muhasebeci veya s.m.m.müşavir vermek zorundadır. Yazıdan çıkan sonuç bu.Benim dikkat çekmek istediğim husus madem böyle bir zorunluluk var neden basit usulde yıllık beyannamelerin arka kısmında s.m.veya s.m.m müşavir 'in imzalayacağı bir satır yok da Basit usulde Hesap özetini imzalayan oda temsilcisinin bilgileri yer alıyor.İkinci husus oda temsilcilerine niçin basit usulde yıllık gelir vergisi beyannamesini e beyanname yoluyla göndermeleri için şifre veriliyor. Son husus Bütün meslek odaları genel kurullarını geçtiğimiz aylarda yaptılar. Bu odaların % kaçı Basit usulde tuttukları mükelleflerden aldıkları muhasebe ücretlerini odanın hesaplarına yansıttı. yani kaç oda aidat ve diğer gelirlerin yanında muhasebeden aldıkları parayı oda gelirlerine aktardı. Bence bütün bunlar çelişki. Madem mecburiyet var işe maliye bakanlığının bastığı yıllık gelir vergisi beyannamesine muhasebeci bilgilerinin yazılmasıyla başlanmalı.
    İnsanlar Kırmızı Güllerin Peşinden Koşarken Ayaklarının Altında Ezilen Papatyaların Farkında Olmaz Çoğu Zaman.

Beyanname üzerinde açılan "oda temsilcisi" alanıyla oda temsilcisine sanki meslek mensubu yetkisi verilmiş olmuyor mu?
    GVK Madde 46- "...Bu bürolarda 13.6.1989 tarihli ve 3568 sayılı Kanun'a göre yetki almış yeterli sayıda meslek mensubunun çalıştırılması zorunludur. ...."
    Bu maddenin uygulandığı bir oda görmedim, duymadım.

KDV mükellefiyetinin istisna haline getirilmesiyle sanırım bir çok basit usül mükellefin ödediği gelir vergisi, üyesi olduğu odaya ödediği aidat ve hizmet karşılığı olarak ödediği tutarın altında bile kaldı.
    Basit usül vergi mükellefleri, KDV mükellefi iken her KDV beyanname döneminde öyle ya da böyle KDV ödemesi oluyordu. İstisnadan vazgeçme mükellefin isteğine bırakıldıysa da, varsa da bilmiyorum sanırım KDV mükellefiyeti tesis ettiren yoktur.

Bu hizmeti meslek mensubu yaptığı zaman aldığı aylık ücrete ait KDV, GV mükellefiyeti ve ödemesi varken, oda bünyesinde yapıldığı takdirde oda açısından KDV, GV mükellefiyeti ve ödemesi de yoktur.

TABLO : 1
    GELİR VERGİSİ FAAL MÜKELLEF SAYILARI
    2006-OCAK 1.699.764
    ---------------------
    BASİT USULDE VERGİLENDİRİLEN GELİR VERGİSİ FAAL MÜKELLEF SAYILARI(2006)
    2006-OCAK 789.618
    Ahmet Akca<br />SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)