kamu işçi maaş

Konu: Basit Bir Maliyet Sorusu

Basit Bir Maliyet Sorusu

Ancak sonuçlar nedense tutmadı, formüller açık ve net olduğu halde... Bir hesaplar mısınız, sizler ne bulacaksınız?

Bir çimento fabrikasının aylık üretim kapasitei 80.000 tondur. Şubat ayında 20.000 ton üretim ve 15.000 ton satış yapmış olan bu fabrikanın aynı aya giderleri aşağıdaki gibidir:

DİMMG: 10.000
    DİG: 40.000
    GÜG: 50.000
    PSDG: 2.000
    GYG: 8.000

DİG ve GYG'nin tamamı, GÜG'ün %80'i, PSDG'nin %50'si sabit, geri kalan giderlerin değişken nitelik taşıdığı görülmüştür. Stok değerlemesinde LIFO yöntemi uygulanmaktadır.

Tam, normal ve değişken maliyet yöntemlerine göre birim üretim maliyetlerini ve satılan mamullerin maliyetini hesaplayınız.

Cevap: Tam: 5 TL/ton ve 75.000 TL; Normal: 2 TL/ton ve 30.000 TL; Değişken: 1 TL/ton ve 15.000 TL

Ynt: Basit Bir Maliyet Sorusu

Alıntı sleepingcat Nickli Üyeden Alıntı
    Ancak sonuçlar nedense tutmadı, formüller açık ve net olduğu halde... Bir hesaplar mısınız, sizler ne bulacaksınız?

Bir çimento fabrikasının aylık üretim kapasitei 80.000 tondur. Şubat ayında 20.000 ton üretim ve 15.000 ton satış yapmış olan bu fabrikanın aynı aya giderleri aşağıdaki gibidir:

DİMMG: 10.000
    DİG: 40.000
    GÜG: 50.000
    PSDG: 2.000
    GYG: 8.000

DİG ve GYG'nin tamamı, GÜG'ün %80'i, PSDG'nin %50'si sabit, geri kalan giderlerin değişken nitelik taşıdığı görülmüştür. Stok değerlemesinde LIFO yöntemi uygulanmaktadır.

Tam, normal ve değişken maliyet yöntemlerine göre birim üretim maliyetlerini ve satılan mamullerin maliyetini hesaplayınız.

Cevap: Tam: 5 TL/ton ve 75.000 TL; Normal: 2 TL/ton ve 30.000 TL; Değişken: 1 TL/ton ve 15.000 TL

Evet, formülde sadece GÜG'lerin sabit ve değişkeni sözkonusu ediliyor, ama demek ki diğerlerinde de sabit/değişken oranı verilirse dikkate alacağız.

Teşekkürler,

Evet, formülde sadece GÜG'lerin sabit ve değişkeni sözkonusu ediliyor, ama demek ki diğerlerinde de sabit/değişken oranı verilirse dikkate alacağız.

Teşekkürler,
    bende olan kitapta DİG lerde böyle bir ayrıntı verilmemiş.sizin elinizde bulunan kitaplarda böyle bir ayrıntı varmı, varsa paylaşırmısınız.?

Çaldağ'da sabit GÜG- değişken GÜG ifadeleri kullanılmış, çoğunlukla gördüğümüz formüllerde yer alan bir ayrım. Kolay bir konu gibi göründüğünden detaya dikkat etmemişim, Büyükmirza bu şekilde ifade etmemiş, sabit üretim giderleri- değişken üretim giderleri diye söz ediyor. DİMM giderleri için değişken, DİG için "çoğu zaman" değişken demiş, yani işçilik zaman zaman sabit olabilir veya sabit kısmı bulunabilir. GÜG için zaten hem sabit, hem değişken kısımları vardır, diyor.

Bana maliyet muhasebesinde öğrenilecek şeyler bitmez gibi geliyor, hiç zaman hazır hissedemiyorum kendimi.
    Siz iyi hazırlanmışsınız, her soruyu yanıtlayabiliyorsunuz; bravo!

Çaldağ'da sabit GÜG- değişken GÜG ifadeleri kullanılmış, çoğunlukla gördüğümüz formüllerde yer alan bir ayrım. Kolay bir konu gibi göründüğünden detaya dikkat etmemişim, Büyükmirza bu şekilde ifade etmemiş, sabit üretim giderleri- değişken üretim giderleri diye söz ediyor. DİMM giderleri için değişken, DİG için "çoğu zaman" değişken demiş, yani işçilik zaman zaman sabit olabilir veya sabit kısmı bulunabilir. GÜG için zaten hem sabit, hem değişken kısımları vardır, diyor.

Bana maliyet muhasebesinde öğrenilecek şeyler bitmez gibi geliyor, hiç zaman hazır hissedemiyorum kendimi.
    Siz iyi hazırlanmışsınız, her soruyu yanıtlayabiliyorsunuz; bravo!

bende kendimi iyi hazırlanmış görmüyorum nedense yada sanki sınava girince herşeyi birbirine katacam korkusu içindeyim.
    İnşallah herkesin çalışmaları boşuna gitmez de hepimiz hakkımızı alırız.

sleepingcat, maşallah hiç uyumadın mı 8) :
    Her doğru her yerde söylenmez. Her söylendiği yerde de doğru olmayabilir.

Alıntı begggum Nickli Üyeden Alıntı
    sleepingcat, maşallah hiç uyumadın mı 8) :
    Vallahi 3-4 gündür gözüme uyku girmiyor, hiç nickimle uyumlu olmadı ama Maliyet beni gerçekten endişelendiriyor.

Sleep ve Murat arkadasım size çok tesekkr ediyorum sınavdan çıktım ve tel yazıyorum su anda bu soruya bakmakla 45 puanı aldım çık teşekkürler ikinize de Allah razı olsun

Alıntı zirve006 Nickli Üyeden Alıntı
    Sleep ve Murat arkadasım size çok tesekkr ediyorum sınavdan çıktım ve tel yazıyorum su anda bu soruya bakmakla 45 puanı aldım çık teşekkürler ikinize de Allah razı olsun
    ben yine dig in hepsini topladım

efsane hocada hepsi alınaca diyor.**** yukarıdaki çözümler gibi çözmüş.

banada DİG in ayrılması normal gelmiyor.adı üstünde DİREK İŞÇİLİK GİDERİ.direk gideri endirekt gibi görmek bana pek mantıklı gelmiyor.

maliyetçiler bile kendi aralrında bu soruda anlaşamamışken biz nasıl doğruyu bulacaz bilmiyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)