kamu işçi maaş

Konu: SMMM Adayları İçin Mevzuat

SMMM Adayları İçin Mevzuat

Herkese Merhaba,

Aday meslek mensubuyum ve şu ana kadar bişey öğrenemedim desem yalan olmaz. Stajımın bitmesine de az bi süre kaldı. Bu yüzden tedirginlikler yaşıyorum ve siz değerli büyüklerimden tavsiye rica ediyorum. Şöyle ki; şu ana kadar konuştuğum kişiler mevzuatı iyi bilmem gerektiğini söyledi ama mevzuat dedikleri ne yani tam olarak neleri içeriyor bilmiyorum. (sakın kınamayın) Yani genel olarak mevzuatın özellikle meslek için vergi kanunları olduğunu biliyorum ama bunu maddeleştirmek istesek sıraya koysak ne olur bilmiyorum.

Sizlerden ricam şu mevzuat konusunu bana açıklamanız ve sırasıyla neleri öğrenmem gerektiği ve tabi nasıl öğrenmem gerektiği konusunda yol göstermeniz.

Şimdiden teşekkür ederim. Saygılar...

Ynt: SMMM Adayları İçin Mevzuat

Ben de adayım ben şunlara ağırlık veriyorum ve fırsat buldukça okuyorum;

Gelir Vergisi Kanunu, Kurumlar Vergisi Kanunu, Katma Değer Vergisi Kanunu, Vergi Usul Kanunu, İş Kanunu, Serbest Muh Mal Müş ve Yem Mal Müş Kanunu, Sosyal Siğ ve Gen Sağ Siğ Kanunu, Borçlar Kanunu ve Ticaret Kanunu.

bu kanunlar www. gib. gov.tr var. fakat. hukukçuların anlayacağı dilde yazılmış .bu kanunlarıöğrenmek için daha açık ve net bir dille anlatan bir site var mı?teşekkürler

Alıntı flower29 Nickli Üyeden Alıntı
    bu kanunlar www. gib. gov.tr var. fakat. hukukçuların anlayacağı dilde yazılmış .bu kanunlarıöğrenmek için daha açık ve net bir dille anlatan bir site var mı?teşekkürler
    Kanunlar haliyle hukuk dilinde yazılıyor, günlük konuşma dilinde olması beklenemez zaten. Her bir maddenin açıklamasının yapıldığı bir site olduğunu sanmıyorum. Bazı konulara ilişkin makalelerde o konuya dair kanun maddeleri açıklanıp yorumlanabiliyor tabii. Biraz çabayla kendiniz anlayabilirsiniz diye düşünüyorum, kanunları ikinci el kaynaktan değil orijinal metinlerinden incelemek gerektiği kanısındayım.

Cevap verenleri istisna tutarak bişey söylemek istiyorum. Bu başlığı inceleyen 196 kişiyi gerçekten yetişmek isteyen stajyerlerden bu kadar korkup, onlar bi yol tutturamasın diye yardımcı olmaya çekindikleri için alkışlıyorum!!!!!!!!! Ama şunu bilmenizi isterim ki kendinizi mesleğin kurdu olarak niteleyip yeni yetişen müşavirleri ne kadar yıldırmaya çaışsanız da muvaffak olamayacaksınız. Saygılar.....!!!

Öncelikle vergi kanunları olmak üzere borçlar,medeni,ticaret,icra-iflas kanunları ve tabiki meslek mevzuatını iyi bilmek kaliteli bir mali müşavir olmak için mutlaka gerekli olduğunu düşünüyorum.

Sıralama olarak;

vergi usul kanunu,
    gelir vergisi,
    katma değer vergisi,
    kurumlar vergisi,
    ve diğerlerine çalışmak gerekir.

Kanunların dili biraz ağır da olsa, iki üç kez okuyunca daha iyi anlaşılıyor. Ayrıca kanunları günlük konuşma dilinde anlatmak biraz zor da olsa; birer smmm adayı olarak sizler için en faydalı kaynaklar tabiki temel vergi kanunları kitabı olmalı. Ama bunun yanında, ben de Vergi Sorunları dergisinin yılda iki gv ve kv dönemlerinde üyelerine hediye ettiği uygulama kitapları var. SMMM Yeterlilik sınavlarında çok işime yaradı. İçinde çok güzel ve kaliteli uygulamalar var.

Bir şekilde bu kitaplardan temin etmeniz faydalı olacaktır. Bir de YMM Murat YILDIZ'ın kendi internet sitesinde uygulama notlar var. Onlar da faydalı olabilir.

Bir de smmm odalarının üyelerine dağıttığı kitaplar var. Ancak vergi sorunları ya da hesap uzmanları derneklerinin kitapları kadar kaliteli olmasa da işe yarayacaktır.

Bir de Ankara odasından yayınlanan Temel Vergi Hukuuku kitaı var. Oda faydalı bir kitaptır.

Merhabalar,

Sayın "atellia" verdiğiniz detaylı bilgi için çok teşekkür ederim. Gerçekten faydalı olacağı kanaatindeyim.

FruitJuice - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    FruitJuice Guest

Selamlar,

hemen de celallenmişsiniz 196 kişiden çoğu stajyer merak etmeyin. meslekte öyle aman aman bir yere gelmiş kişilerin çoğu stajyer başlığını takip etmiyor bile itisnalar var elbette yanlış anlaşılmasın.

Benim sana tavsiyem yoğun makale okuyarak başlaman olacak

bu sitede de başka sitelerde de bir çok makale mevcut. hangi konuda bulursan oku, makalede yazar VUK bilmemkaçıncı maddeye göre dediği anda git o maddeyi bul ve oku.

böylece makalelerden kanunlara hızlı bir geçiş te yapmış olursun.

Örneğin fatura ve fatura yerine geçen belgeler
    defterlerin tasdik edilmesi
    kanunen kabul edilmeyen giderler

gibi konuları googleden aratıp makale üzerinden kanun maddesine git. gib ve mevzuat.adalet.gov.tr kanunların son hali bakımından güvenilirdir. diğerlerine güvenme kanun değişmiş olabilir bunu unutma. her okuduğunu güncel kanun sanma sakın.

ankada odasının kitabı ankara odasının sitesinde pdf olarak var onu okuyup oradan kanun maddelerine gidebilirsin zira o da bir özet niteliğinde.

kendine yazdırdığın makale ve kanunlarla ilgili bir arşiv yapmanı öneririm. sonra dönüp karıştırınca hatırlarsın.

gerçek hayat ve uygulamayla bağdaştıramadığın bir çok konu olabilir. gel burada başlık aç meseleyi irdeleyin.

benim tavsiyelerim de bunlar. kanunları zaten arkadaşlar yazmış kanunu tebliği yönetmeliği bitmez bu mesleğin yazmaya kalksam kanun isimleri sayfa tutar başla bi yerden.

saygılar

FruitJuice - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    FruitJuice Guest

googleye eray mercan yaz çıkan ilk pdf onun kitabı

ama matbaa için filan demiş sitede galiba yanlışlıkla siteye koymuşlar

indirmek yanlış olabilir tam araştırmadım sen artık bir duruma bakarsın.

saygılar

uslup sıfır meslek mensubu da bakabilir stajerde ama millete çamur atmana gerek yok burası forum kimsenin seni yıldırmaya çalıştığıda yok veya kimse sana cevap vermek zorunda değil bu konular zamanında çok kez soruldu.Sen zaten stajım bitmesine az kaldı bilmiyorum felan demekle mesleğe ilgini yeteri kadar göstermişsin.bu halde bile anlayışla üşenmeden sana cevap verme zahmetinde bulunmuşlar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)