kamu işçi maaş

Konu: Smmm Yeterlilik Sınavı Yaklaştı

Smmm Yeterlilik Sınavı Yaklaştı

merhaba arkadaşlar,

bir sınav daha yaklaştı. bu benim 2.sınavım ilk sınavda 4 ders verebildim. geriye kaldı 3 ders. sürekli çalışmaya çalışıyorum ama nedense okuduklarımı daha sonradan hatırlayamıyorum. Sınav heyacanı şimdiden başladı.

kasım sınavında denetim sınavı fiyaskoyla sonuçlandı.

anlayamadığım konu şu Tesmer neden yapacağı sınavlarla ilgili ders kitapları yayımlamıyor. Şu anda piyasada o kadar çok kitap var ki

resmen işkence çekiyorum. inanın 10 taneye yakın vuk kitabı aldım. 3 adet denetim kitabı ve de diğerleri. aldığım maaşı ya kurslara yada kitaplara ödüyorum. Buda yetmiyor birde sınav parası.

sonra tüm maddi manevi emekler sınavdan sonra havaya uçuyor.

çünkü sordukları soruların konuları aldığım kitaplarda yok.

arkadaşlar Tesmer' e bir mail atsak hepimiz veya içimizden biri hazırlasın bizlerde fowart larız. kitap bazında smmm yeterlilik ders kitapları yayımlanmasına ilişkin.
    o zaman biliriz nelerden sorumlu olduğumuzu

cevaplarınızı ve görüşlerinizi bekliyorum.

hepinize kolay gelsin

saygılarımla

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

bir gün yeterli vaktim olursa;
    tüm tebliğ, bkk, yönetmelik, kanun tamamını pc ortamına aktarıcam onları düzenlicem sonra olnları program haline getiricem sonra birbiri ile ilinti olanları linklerle birbirine bağlıcam, daha sonra program gereği yürürlükten kalkan veya kısıtlı süre ile yürürlükte olanları program otomatik güncelleyecek bir de arama motoru ile ilgili sitelerden derlenecek örnek mahkeme kayıtlarına ulaştım mı tamamdır geriye sadece okuması kalıyor ))
    tesmerin çıkaracağı kitaba niye para vereyim ki? muhasebe dışı konular zaten rahatlıkla bulunabilecek konular sadece, farkındalık önemli olan

benim anlatmak istediğim konuların sabit olması. mesela vuk tan temel olan şeyleri sorsunlar. önemli olan temeli kuvvetli tutmak.
    örneğin kasım sınavında yıllara yaygın inşaat ve onarım işlerinde işin başlaması bitmesi ve genel giderlerin ve amortismanların giderleştirilmesi gibi bir soru çıktı. ben ltd şirkette çalışıyorum ve bu kanun maddesini istediğim kadar okuyayım uygulama olmadıktan sonra kafamdan hemen uçuyor. veya bazı kanunların yorumunu tek başıma yapamadığım için anlayamıyorum.

bu yüzden TESMER tarafından sabit ders kitapları seti hazırlansın ve bizlere verilsin alın bu kitaplardan sizleri sınav yapacağız densin.

bu şekilde olmazki hangi kaynaktan yararlanacağız. piyasada bir sürü kitap var ne kadarının yeterli olup olmadığını bilmeden alıp çalışıyoruz. ve hepsinde eskik bilgi var ve almış olduğum kitaplar birbirini tamamlamaya çalışıyor. zaten çalışmaya günde 1 en fazla 2 saat ayırabiliyorum. benim anlatmak istediğim mesele de budur. Zamanımızı doğru kullanmak ve doğru kitaplardan çalışmak.
    saygılarımla

umut kardeş bende stajerim ama bu konuda yorum yapamıyorum bunun avantajı ne olur dezavantajı ne olur uzunca bir düşünmek lazım
    er zaman sevgi ve saygı ile;

Sayın Umut Bey farkında iseniz ders bazında bazen çok zor soruyorlar bazen ise çok kolay soruyorlar.
    Bahsettiğiniz gibi kasım 2005 sınavında vergi mevzuatı gibi.
    Hiç beklermiydin Amme alacaklarında, yıllara sari inşaatden soru çıkacağını.
    Bu nedenle kanun maddesini aynen yazsan kopya çektin zannederler, farklı bir yorumla ve aynı sonuca çıkan bir şey yazsan bu defada adamların kafasındaki nasıl bir cevap istediklerini bilmediğin için hüsranla sonuçlanabiliyor bu sınavlar.

Velhasıl gizli kapaklı bir sınavlardan geçmekteyiz.

Benim derdim bu sınavların bir cevap anahtarı olur.Ona göre kendini ölçersin.Tabiki sayısal sınavlar için bahsediyorum.

sınava itiraz ediyorsun gelen sonuç aynı.Peki hiç demiyorlar ki kardeşim senden biz şöyle cevap istedik sen şöyle cevaplamışsın.Herhangi bir açıklama yok şeffaflık yok. Bu nasıl sınav bende anlayamadım.

sayın Canbolat bey,

çok iyi bir konuya temas ettiniz mesela hukuktan 77 aldım ama meslek hukukundan 75 beklerken 54 gibi bir not aldım. 2 arkadaşım maliyet muhasebesi sınavından çıktılar cevapları karşılaştırdılar aynıydı. biri 60 aldı diğeri 40...

diğer bir örnekte finansal tablolar analizi ile ilgili daha önceden çıkmış bir sınav sorusuydu. ve bu soruyu sınavdan önce bir kaç kez çözdük. neyse arkadaşım sınava girdi birebir yaptığı halde kaldı.

bu nasıl sistemdir anlayamadım.

itirazlar hep aleyhimize..
    bunu nasıl çözebiliriz aklıma hiç bir çözüm gelmiyor.
    saygılarımla

komutan hannibal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    komutan hannibal Guest

arkadaşım bu mesele kolay kolay çözülecek bir meseleye benzemiyor.tesmer neden kitap çıkarmıyor diyorsun.Tesmer eğitim cdleri çıkarıyor.200 ytl'ye yakın ücreti var.Şimdi bir de kitap çıkarırsa ne olur.Cd leri kimse almaz...Neden böyle birşey yapsın ki...Sınav komisyonu üyelerinin kafa yapılarını ben halen anlayabilmiş değilim...Farklı dünyaların insanı gibiyiz...Sorulara verdiğin cevaplar üzerine kimse sana bir açıklama yapmıyor...İtiraz ediyorsun...Sana neticeyi bildiren bir kağıttan başka hiçbir şey gelmiyor....Tamam da güzel kardeşim ben nerede yanlış yaptığımı bilmek istiyorum.Bana bunu gönder....Bana itirazımın neticeyi değiştirmediğine dair kağıdı ne gönderiyosun...De bana; sen şurda şurda yanlış yapmışsın...Ben bir itirazımdan sonuç alamadım...Ankarayı aradım...Bir kadınla görüştüm...Ben hala zayıf bir kağıt verdiğime inanmıyorum dedim....Mahkemeye verin dedi...Onunla mı uğraşıcam dedim....Ne yapmamı bekliyorsunuz, sizi sınav komisyonu üyeleriyle mi görüştüreyim dedi...Ben de gerekirse görüştüreceksiniz tabi dedim....Kadın şabanlaştı...Nasıl olur, nasıl olur, nasıl olur, nasıl olur diyo başka bişey demiyo....Ben telefonu kapatırken hala ahizeden nasıl olur sesleri geliyodu....Bilmiyorum daha ne kadar devam etti...Kemal Sunal'ın bir filmi var....Ulan Allah mısın be emmi diyor bir sahnede....Kadın adamları bir ulu, bir derviş bellemiş...İnanamıyor...Neden olmasın...Neden benim kağıdımdaki yanlışlıklarla ilgili bana kimse bilgi vermesin...Ben kağıdımı okuyan adamın iyiniyetinden nasıl emin olucam....Belki gıcıklık olsun diye bana zayıf verdi...Sonsuz güven ilkesi mi geçerli bu konuda....İnan, güven....gerisini sorma....Velhasıl sicim gibi sinirlerin olacak....Yoksa benim gibi kafanı vuracak duvar ararsın....

sayın komutan,

evet haklısın. ama bu düzeni inşallah bizler düzelteceğiz. önce şu ruhsatı alıp söz sahibi olalım. bizden sonraki smmm sınavına girecek olanlar için elimizden geleni yapıp bu sınav sistemini değiştirelim. bunu başarabiliriz diye düşünüyorum.

bütün sm ve smmm sınavlarına gireceklere başarılar diliyorum. ALLAH hepimizin yardımcısı olsun......
    saygılarımla

komutan hannibal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    komutan hannibal Guest

değiştirelim dostum değiştirelim elbet...Alalım ruhsatımızı.Ama ruhsatımızı aldıktan sonra köşemize çekilmeyelim.Odaların yönetimine girelim..Aktif olarak çalışalım...Bu konuda bir kamuoyu oluşsun...Çünkü bu mesele gerçekten de ciddi bir meseledir

Selamlar

arkadaşlar bir hususu gözden kaçıyoruz galiba. Şimdi tesmeri eleştirilecek çok yönü varda sınavlarla ilgili adamların yayınladıkları kitabı var. Dikkat ederseniz kitabı diyorum; çünkü benim bildiğim bir tane. ona da şimdilik şükür.

yeni baskısı çıktı. normalde kasımda çıkması bekleniyordu . 1997-2006 sınavlarında çıkmış soru ve cevaplar diye bir kitab.

soruları öğrenme noktasında artık bildiğim kadarıyla bilgi edinme yasası gereğince artık rahatlıkla ulaşınılabiliyor...

ancak şu eleştriyi başka arkadaşlardan da duydum. çeşitli sitelerde soru ve cevaplara bakıldığında nasıl olurda zayıf olur anlaşılmakta zorluk çekiliyor. yani değerlendirme kriterleri nelerdir. bilene aşk olsun......

bu vesileyle hafta sonu sınava girecek arkadaşlara başarılar diliyorum.

Allah emeklerinizi boşa çıkarmasın.

saygıyla
    Bir hayalin gerçek olması kadar hayal kırıcı ne olabilir...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)