kamu işçi maaş

Konu: Staj denetim komitesi

Staj denetim komitesi

Merhaba,

2010 ocak SMMM stajyeriyim ve yüksek lisansımdan dolayı staj sürem 2 yıl. Stajımın ilk 1,5 yılını YMM firmasında yaptım. özel nedenlerle temmuz 2011 de oradan ayrılak durumunda kaldım ve 1 ay ara verdikten sonra ağustos 2011 de bir SMMM bürosunda staja başladım. sadece 6 ayım kalmıştı stajımın bitmesine.

1.olarak Aralıkta yoklamaya geldiler, vergi dairesine gittiğim için beni yoklama esnasında büroda görememişler ve benim nerede olduğumu sormamışlar. sonra

2.olarak Ocak ayında tekrar gelmişler o gün de mükelleflerin bir tanesinde beyanname ile ilgili çalışmaya gitmiştim, dolayısıyla yine beni göremediler. ancak yine nerede olduğumu sormamışlar.

3.son olarak da dün tekrar gelmişler ve ben bir düzeltme beyannamesi için yine vergi dairesindeydim bu defa beni sormuşlar, cep telefonumdan aradılar geliyorum dedim bekleyemeyiz yine geliriz dediler. Ancak Ocak 2012 de stajım tamamlandı. Bütün belgelerimi de odaya teslim ettim ve dosyam da tamam.

ancak, 1. ve 2. yoklamada benim nerede olduğumu hiç sormamışlar bile, dolayısıyla nerede olduğum hakkında açıklama şansım bile olmadı. ve göremedik diye İSMMM odasına tutanak tutmuşlar ve de hakkımda soruşturma açılmış.

Ben sınav listeleri açıklansın diye beklerken başıma böyle çok ciddi olaylar geldi ve ben bunu tesadüfen öğreniyorum, yazılı ya da sözlü hiç bir uyarı da yok.

stajımın son 2 ayında, toplamda 3 kez yoklamaya gelmiş oldular.

Staj yönetmeliğinde aşağıdaki şekilde geçiyor:

"Stajın Yapılması ve Yöntemi
    Madde 16- Staja her yılın Mayıs, Eylül ve Ocak aylarında başlanır. Staj kesintisiz yapılır. Yapılan denetlemelerde 1 yılda 3 defa mücbir sebep olmaksızın staj mahallinde bulunmayanların stajı iptal edilir. "

şimdi ben eğer gerçekten yoklamalar esnasında iş için dışarıda olduğumu beyanla ispat edemezsem ve stajımı iptal ederlerse bütün emeklerim (artık işin maddi boyutunu geçtim) boşa mı çıkacak? hakkımı arayamayacak mıyım?

Yardımlarınızı ve bilgilerinizi rica ederim.

Teşekkürler,

Ynt: staj denetim komitesi

Madde 16- Staja her yılın Mayıs, Eylül ve Ocak aylarında başlanır. Staj kesintisiz yapılır. Yapılan denetlemelerde 1 yılda 3 defa mücbir sebep olmaksızın staj mahallinde bulunmayanların stajı iptal edilir. "
    Sayın breeze, yukarıdaki maddeden de anlaşılacağı üzere 3 defa staj mahallinde olmadığınızdan dolayı hakkınızda soruşturma açılmıştır. Ancak yine de aynı yönetmeliğin 17. maddesine göre Staja devam zorunludur. Staj süresi hiçbir şekilde kısaltılamaz. Aday meslek mensubu, yanında veya gözetim ve denetiminde staj yaptığı meslek mensubunun gösterdiği işleri zamanında yapmaya mecburdur. hükmünden hareketle savunmanızı hazırlayınız. Ayrıca yanında staj yaptığınız meslek mensubundan staj denetim sırasında görevde olduğunuzu gösterir bir yazılı belge alın ve cevabınızı bu hükümler çerçevesinde açıklayınız. Gerekirse büroda SGK'lı olan bir kişiyide Şahit göstermek suretiyle ititrazda bulununuz. Muhtemelen Soruşturma cezasız bir şekilde kapanacaktır.
    Geçmiş olsun.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

Sayın Mohicans,

cevabınız için çok teşekkürler.

Yazdığınız gibi 17.maddeye atıfta bulunarak bir savunma hazırlayacağım ve Mali Müşavirim staj denetimlerinde görev için ofis dışında olduğuma dair yazılı bir belge de hazırlayacak.

Soruşturma süreciyle ilgili ayrıntılı bilgiye sahip olmadığım için eğer bilginiz varsa bilgilerinizi paylaşırsanız çok yardımcı olursunuz:

Ben Ocak 2012 de staj sürem tamamlandığı için Aralık 2011'de 17-18 Mart 2012'de yapılacak SMMM sınavlarına başvurmuştum ve sınav listelerinin sınavdan 10 gün önce yayınlanacağı oda tarafından belirtildi. Şimdi benim dosyam soruşturma aşamasında olduğu için Tesmer'e gönderilmediyse 17-18 Mart sınavlarına yetişemeyeceğim gibi görünüyor.
    Bu durumu yani dosyamın ne aşamada olduğunu 17-18 Mart sınav listelerine yetişip yetişmeyeceğini İstanbul SMMM Odası ile mi görüşmeliyim yoksa Tesmer'le mi görüşmeliyim?

Bir taraftan Ocak 2012 tarihinde staj sürem sona ediği için artık stajyer baskısından da kurtulmak istiyorum. Ancak İSMMMO sınav başvurusu esnasında "17-18 mart sınav listeleri kesinleşene kadar stajıma devam edeceğim" şeklinde taahhütname imzalattığı için stajyerlik tedirginliği (bu olaylardan dolayı yine yerimde bulunamama ve aynı stresleri yaşamak gibi) devam edecek.
    Bu durumu hangi mercie danışmam gerekir? Danışırsam ters bir tepki alır mıyım?

İlginiz ve cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

İyi çalışmalar,

İSMMO da bulunan tesmerle görüşün size yardımcı olacaklardır.

KEMALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    KEMALİST Guest

Ynt: Staj denetim komitesi

29 ay oldu aynı şirketteyim.. Ne arayan, ne soran var...

Herkese merhaba,

Yazılarımda, İSMMM Odası'nın adı geçtiği için bir açıklama yapmak istiyorum.
    Benim stajımda bir sorun kalmadı ve 17-18 Mart 2012 sınavlarına haftasonunda katıldım.

Stajyer arkadaşlar, eğer gerçekten hakkını vererek stajlarını yapıyorlarsa, İSMMM Odası'nda şu anda yönetimde olan tüm yetkili mercilerin arkalarında olacağını bildirmek istiyorum ama tekrar altını çizerek belirteyim gerçekten stajlarını hakkıyla yapıyorlarsa. Bu takdirde İSMMM Odası yetkilileri desteklerini göstereceklerdir.

Herkese meslek hayatında başarılar dilerim.

Teşekkürler,

Hayırlı olsun.

arkadasım nasıl bı sans olmus gercekten uzucu.. yanı ben 2 yerde calıstım ıkısınede gelıp bakmadılar yanı sende arkadaslarına patronuna ozellıkle tembıhleseydın nerede oldugunu sormasalar bıle soyleseydıler hatta onlar daha oradayken arayıp senle gorusturselerdı. ben her dısarı cıkısımda oradakılere tembıh ederdım vergı daıresınde veya mukellefte uzun kalacaksam.. guzel bı savunma hazırlayın e tabıı calısma arkadaslarınızdan da yardım ısteyın sahıt vs ısterlerse dıye.. nasıl sanssızlık gercekten bı tanıdık var bır kez ugramamıstır sorsalar buroda hangı programı kullndıklarını bıle bılmez.. bende dıyordum gecende onu dusunup gereckten gelıp bakıyorlar mı bulamzlarsa ne olur dıye yazını gordum :S.. sanırım savunmaya bıle gerek kalmamıs son mesajına gore..

kblrs arkadaşım ben sana ulaşamıyorum ben kayseriden görüşmüştükya veriyi naptın verbildinmi

Alıntı kibelesr Nickli Üyeden Alıntı
    arkadasım nasıl bı sans olmus gercekten uzucu.. yanı ben 2 yerde calıstım ıkısınede gelıp bakmadılar yanı sende arkadaslarına patronuna ozellıkle tembıhleseydın nerede oldugunu sormasalar bıle soyleseydıler hatta onlar daha oradayken arayıp senle gorusturselerdı. ben her dısarı cıkısımda oradakılere tembıh ederdım vergı daıresınde veya mukellefte uzun kalacaksam.. guzel bı savunma hazırlayın e tabıı calısma arkadaslarınızdan da yardım ısteyın sahıt vs ısterlerse dıye.. nasıl sanssızlık gercekten bı tanıdık var bır kez ugramamıstır sorsalar buroda hangı programı kullndıklarını bıle bılmez.. bende dıyordum gecende onu dusunup gereckten gelıp bakıyorlar mı bulamzlarsa ne olur dıye yazını gordum :S.. sanırım savunmaya bıle gerek kalmamıs son mesajına gore..
    Benim de tecrübesizliğime denk geldi, aklımın ucundan geçmezdi bu aşamalara gelineceği. Umarım kimsenin başına gelmez böyle bir durum. Psikolojik olarak çok fena çöküyorsunuz, emekleriniz var sonuç olarak. Zaten ben de bir kez olsun staj mahallinde bulunmayanlarla aynı kefeye konduğum, staj için bu kadar emek vermişken stajımın tehlikeye girebileceği düşüncesiyle daha da üzüldüm. Haksızlığa uğradığım düşüncesiyle ne yapacağımı şaşırdım.

Belirttiğim gibi, sonuçta gerçekten stajınızı hakkıyla yaptığınız anlaşılırsa Odamız desteğini esirgemiyor.

Ancak mutlaka savunma veriliyor. Soruşturma sonuçta, resmiyet sözkonusu.

Sn. mohicans, teşekkür ederim. Herkes için, her zaman iyi şeyler olur umarım.

Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)