Konu: Aralık Ayı Finansal Muhasebe Sınavı İle İlgili

ben muhasebe ve maliyetten sınava girecem tabi şimdi yıl içinde nasıl başlaıysa öyle gidiyo sınav zorluk derecesi ama aralık dönemleri genelde dieğr dönemlere göre biraz daha kolay oluyo bunu eski döenem sorularını incelediğimde gördüm hemen hemen bütün derslerde aralık dönemi daha kolay olduğu gözküyor nedeni sanırım aralık döneminden sonra mart döneminin yakın olması bence

arkadaşlar benim sınava girişim ilk kez 2013 temmuz ama finansal dersini bitridm. edindiğim tecrübelerden yola çıkarak size bir kaç konuda yardımcı olmak isterim.
    1-bize soruda 2011 yılı kesin mizanını verdi. 2011 yılı kesin mizanı 2011 yılının kapanış bilançosudur. o nedenle direk 1. yevmiye 2012 yılının acılış kaydı yapılır. dönem net karı veya zararı geçmiş yıllara aktarılır . bu 2. yevmiye. 3. olarakta reeskontlar varsa bunların iptal kaydı yapılır. sonra bu 3 yevmiye kebirlere geçirilir. ve 1. sorudan başlanarak yapılır.
    2- bize soruda 2011 bilançosu verdi. yine yukarıdaki söylediklerimin aynısı yapılıyor.
    3- bize soruda 2012 yılı genel geçici mizanı verildi. adı üstünde geçici mizan yani yıl daha bitmeden işlemler bitmeden ara mizan verilmiş. pratikteki tecrübelerinizden düşünün. bankacı sizden eylül ayı mizanı istediğinde ekim ayı nın işlemlerini kaydederken bir daha açılış fişi mi yapıyoruz ? hayır . o zaman di,rek devam ediyoruz soruya 1 . sorudan başlayarak.
    kursta hocanın paylaşımlarından aktarmak isterim. en önemli nokta açılış fişi (varsa ) , geçmiş yıllar zararları virmanı, reeskont iptal kayıtları. (reeskont iptal kayıtlarını son sınavda sorunun içinde yapın demiş, demeseydi yine yapıcaktık. reeskont bir kere hesaplanmaz güncel tutulması gereken hesaptır. o nedenle 2011 yılının reeskontunu 2012 ye aktaramam. 2012 de tekrardan hesaplamam gerekir. , yevmiyelerin yüzde 70ini doğru yapmanız, kdv icmalini asla unutmamanız (özellikle 190 devir varsa ve ödeme cıktıysa 190-360 virmanı ), yansıtma hesapları, sonuç hesapları. mutlaka ki yapamadıklarınız cıkıcak ve sonuç kar yada zarar büyük ihtimalle yanlış olacak asla takılmayın sonuna kadar gelir tablosunuda bilançoyuda hazırlayın dedi.

bence finansal muhasebeyi fazla kasmayın. yevmiye maddelerinden yüzde 90 yaparsanız bilanço ve gelir tablosu tutmasa dahi geçiyorsunuz. vergi ve maliyeti düşünün arkadaşlar. hele vergi bir derya her yerden soru gelebilir. hazırlayanın insafına kalmış.

ilk önce verdiğin bilgiler için teşekkürler canan_ieu .arkadaşlar bu finansal muhasebe den elinde notu olan var mı ? forumun eski sayfalarında stonhand in notları varmış sanırım ama linkler ölü.yani belli başlı yevmiyeleri yapıyorum mal alışı ,satışı vs. gibi ama karşıma değişik bi durum geldi mi hesapları karıştırıyorum çoğunlukla.stonhand in maliyet notları anlaşılacak şekildeydi. elinde o tarz bi dökümanı olan var mı yardımcı olabilecek ? mesela bazende açılışta hata yapıyorum .ki bunu yaptım mı sanırım zaten finansal dan kalırım .

açılışta hata yapmamanız lazım. ordan puan almak iyi olur çünkü zzaten daha en başı aktifte yer alıpta (-) işareti olan hesapları alacağa yazın. sanırsam orayı karışıtrıyosunuz.

Öncelikle yazılanları tek tek okudum ve panik havasına bürünmüş gördüm sizleri.

Arkadaşlar sakin olun öncelikle.

Finansal Muhasebe son sınavda tarzın değiştiğini sanki artık soracak bir şey kalmadı diyerek değişime öncülük edecek bir sınav statüsüne girildi havasına büründü ama eminim aralık öyle olmayacaktır.

Bilanço verilecek açılış kaydıyla başlanacak.Mal aldıracak sattıracak demirbaş aldıracak özel maliyet özel fon reskont,alacak senetleri Karşılık hisse senetleri vb...bunlar her sınavın olmazsa olmazı.

153 xxx
    191 xxx
    320 xxx

120 xxx
    600 xxx
    391 xxx

Bu iki kayıdın ne anlama geldiğini biliyorsanız bu sınavdan 50 almanız çok kolay.

Ama korku ve güvensizlikle giriyorsanız sınava emin olun hata yapmaya çok yakınsınız.

Adam zaten çoğunluğu nerede düşüreceğini hesaplayarak o sınav kağıdını hazırlıyor.

Bence dönen varlık ve durak varlıkların hesaplarını sınav öncesi inceleyin otomatikmen 10 yevmiye maddesini kısa sürede yapmış olacaksınız.

Tesmerin sitesinde çıkmış son dönem 2 sınavı indirin kapanış ve yansıtmaları inceleyin ve aynısını kağıt ortama dökün.

Başkada yapacak bir şey yok.

Gölgeden korkarsanız karanlıkta hiç bir zaman yürüyemezsiniz !!!

herkese başarılar.

Alıntı şulem01 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle yazılanları tek tek okudum ve panik havasına bürünmüş gördüm sizleri.

Arkadaşlar sakin olun öncelikle.

Finansal Muhasebe son sınavda tarzın değiştiğini sanki artık soracak bir şey kalmadı diyerek değişime öncülük edecek bir sınav statüsüne girildi havasına büründü ama eminim aralık öyle olmayacaktır.

Bilanço verilecek açılış kaydıyla başlanacak.Mal aldıracak sattıracak demirbaş aldıracak özel maliyet özel fon reskont,alacak senetleri Karşılık hisse senetleri vb...bunlar her sınavın olmazsa olmazı.

153 xxx
    191 xxx
    320 xxx

120 xxx
    600 xxx
    391 xxx

Bu iki kayıdın ne anlama geldiğini biliyorsanız bu sınavdan 50 almanız çok kolay.

Ama korku ve güvensizlikle giriyorsanız sınava emin olun hata yapmaya çok yakınsınız.

Adam zaten çoğunluğu nerede düşüreceğini hesaplayarak o sınav kağıdını hazırlıyor.

Bence dönen varlık ve durak varlıkların hesaplarını sınav öncesi inceleyin otomatikmen 10 yevmiye maddesini kısa sürede yapmış olacaksınız.

Tesmerin sitesinde çıkmış son dönem 2 sınavı indirin kapanış ve yansıtmaları inceleyin ve aynısını kağıt ortama dökün.

Başkada yapacak bir şey yok.

Gölgeden korkarsanız karanlıkta hiç bir zaman yürüyemezsiniz !!!

herkese başarılar.
    evet ben istemeden de olsa stres yaptım.hayatımda mide ağrısı çekmedim ,ama 2 gündür midem ağrıyor .finansal da da ben daha önce açılışı karıştırırım diyordum ama verdikleri hesap planında aktifi düzenleyici pasifi düzenleyici hesapların yanında (-) işareti varsa zaten hata yapmam sanırım.tabii ki normal işlemleri biliyorum ama sınav stresinden basit hata yaparım dıye de korkuyorum.

Sakin olmalısın Mesela şimdi seninle finansal Muhasebe soru kağıdını eline aldığından neler yapman gerektiğini yazmanı istesem yazar mısın ?Buraya yapacaklarını dikkat edeceklerini düşüncelerini yaz ki bak neler bildiğini gör diğer arkadaşlarda eksiklerini veya senden bir şeyler öğrensin.

Alıntı şulem01 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sakin olmalısın Mesela şimdi seninle finansal Muhasebe soru kağıdını eline aldığından neler yapman gerektiğini yazmanı istesem yazar mısın ?Buraya yapacaklarını dikkat edeceklerini düşüncelerini yaz ki bak neler bildiğini gör diğer arkadaşlarda eksiklerini veya senden bir şeyler öğrensin.
    az önce temmuzdaki finansal sınavını göz attım yazmadan kayıtları doğru yapıp yapmadığıma baktım.şimdi normalde sizin dediğiniz gibi kesin mizan veya bilanço verseydi açılış fişi yapacaktık ,ben açılış fişini karıştırırım diyordum ama hesap planını verecekler ve orda aktifi ve pasifi düzenleyici hesapları görebileceğim yanında - işareti olacaktır mutlaka bu sorunu aştım.eğer olsaydı dönem karı veya zararını geçmiş yıla atacaktık , reeskontları 647-122 ve 322-657 şeklinde kapatacağız sonrasında işlemleri yapacağız. şimdi bu sınava gelirsek mesela çek komisyonu653 hesapta işlenmiş 780 olabilir mi ? hisse senetleri satılıyor kayıtta, ben kaydı yapıyorum fakat karşılıkları dikkate almamısım.yada şüpheli ticari alacaklarda her seferinde karsılıklara bakmam lazım sanırım .birde bir sorum da . kayıtta taşıta ait amortismanla ilgili bi madde var orada tasıt satıp yenisini alıyor .ordaki kayıtı tam anlamadım bilançoda ki rakam 40000 lira amortismanı 8000 yapıyor pazarlamada kullanılmıs 760 kullnacagız yenı alınan taşıt 20000 lira özel maliyetteki rakam 6000 lira ve hepsi yenilemeden kaynaklı. ben kaydı şöyle yaptım.

760......2000
    549......6000
    257........8000 şeklinde doğrusu ise 4000-4000 şeklindeydı.
    birde düzenle ilgili 760-549 kullanırken hangisinin altta üstte olması fark eder mi ?

Öncelikle şöyle başlayalım.
    Finansal Muhasebe cevap kagıdı eline geldiğinde aç bi her şeyi oku sonuna kadar.

Sonra bak 31.12.2009 bilanço diyorsa
    hemen açılış yapacaksın

100
    101
    102
    300
    320
    500

kısaca uzatmadan bir kaç hesapla kestim açarken yazdığın tutarlarıda T cetveline geçir
    Ondan sonra reeskont varsa onları yap sonra 590 570 yevmiye maddesini yap ve başla

eğer 2012-2 deki gibi mizan verirse açılış yapma BORÇ kalanı sütundakileri alacak kalanı sütünundakileri T cetveline geçirerek başla dikkat et borç kalanı ve alacak kalanı sütunundakileri dedim. bor ve alacakları demedim!!!

Genelde mal her sınavda kesin mal aldırır faiz geliri elde etttirir mekhul satış karı kambiyo karı yaptıra bilir yoksa dönem net karına nasıl gidecek aynı şekilde gider hesaplarıda olur.

Bir alacak şüpheli hale geldi
    128
    121(senetsiz derse 120 hs da olur )
    654 karşılık giderleri
    129 şüpheli ticaret alacakları karşılığı hs.

sana bir tüyo borçda karlılık varya muhakkak alacakta karşılık olacak bunu diğer karşılık hesaplarını incelersende görürsün.

sonra bunu tahsil edecek tamamınıda ettire bilir bir kısmınıda onda ki ayrımı çözdüğün eski sınav testlerinde bak orada önceki bilançoya göre ya konusu kalmıyor yada önceki dönem gelir ve kar oluyor veya zarar oluyor.

sen bunu sana sorduğu yevmiye maddesinden anlayamazsın illaki bilançoya veya geçici mizana bakmalısın.

2012-2 basit sınav dememdeki neden adam ne sorduysa altındaki hesapla onu kapattırmış satranç gibi sadece mizan okuya bilenler basit şekilde geçmiş.

onu uzun uzun yazmam gerek ama zamanım yok malum cuma ve iş yeri yoğun.

2011-1,2011-2.2011-3(heleki 2011-3 tam evde finansal çalışmalık basit sınav )

bu ralarda hemen hep o soru var cevaplarda hep aynı kelimelerden yakala dicem ama işin özü t çizerek olur taşıtlara yazdığın rakama bak amortismanlara yazdığın rakama bak saış değerine bak aradaki var yenilemek için derse yevmiye maddesi 549 özel fonlar sen özel maliyetler demişsin 264 nolu hesap senin dediğin iş yeri kiralık derse kullandığımız hesap o.

Çek olayında komsiyon gideride doğru 780 finansman gideride diyenler var hocalar sınavda 653 istiyor sen bildiğinden gördüğünden şaşma.

sana tavsiyem son 5 sınavı indir tek tek çöz sakin ol.

çünkü 50 almak üsteki yazdıklarımla çok kolay.

sadece her şeyi dikkatlice oku.

de bu adam bana bunu yaptırdıda neye göre yaptırdı.Bilaçoya bak ne kadar karşılık ayırmış ne kadar hisse seneti almış ne bilim ne kadar amortisman ayırmış hemen bilançodan bak muhakkak hesapların inceliğini çözdükçe anlayacaksın.

başarılar.

not:HESAP KODLARINI BORÇ ALACAK DİYE DÜŞÜNDÜM AMA HEPSİNİ ALT ALTA YAZMIŞ KODLARDAN ANLARSINIZ

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)