kamu işçi maaş

Konu: Aralık Ayı Finansal Muhasebe Sınavı İle İlgili

Aralık Ayı Finansal Muhasebe Sınavı İle İlgili

arkadaşlar 2 gündür finansal muhasebeye ağırlık verdim.soru çözmeye başladım ve aklıma takılan birçok yer var. ilk önce sınavda bize hesap planı veriliyor bunu biliyorum .peki bilanço ve gelir tablosu şablon halinde veriliyor mu yani buldugumuz sonucları boşluk doldurma gibi mi dolduruyoruz onların üzerine ? ikinci sorum büyük defter kayıtlarında diyelim ki 770 kullanacagız bütün genel giderler tek büyük defter hesabında mı yoksa hepsi için ayrı ayrı mı acılacak bu soruyu sormamın sebebi çıkmış sorularda her iki türde de gördüm.bir de açılış fişi yaparken geçmiş yıl karı bazı cıkmıs sorularda açılış fişinde düzeltilmiş bazı sorulardaysa ayrıca yapılmış.her ikiside dogru mu ? açılısı yaparken geçmiş yıl karı ve reeskontlardan baska dikkat edilmesi gereken nereler var ? yada sınavın bütünüyle ilgili böyle tüyolar var mı bide bu sınav hakkaten yorucu büyük defter hesaplarını yapmadan bile uzun sürüyor. sınav konusunda tecrübeli arkadaşlardan yorum beliyorum . şimdiden tesekkürler.

Alıntı rkrlmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar 2 gündür finansal muhasebeye ağırlık verdim.soru çözmeye başladım ve aklıma takılan birçok yer var. ilk önce sınavda bize hesap planı veriliyor bunu biliyorum .peki bilanço ve gelir tablosu şablon halinde veriliyor mu yani buldugumuz sonucları boşluk doldurma gibi mi dolduruyoruz onların üzerine ? ikinci sorum büyük defter kayıtlarında diyelim ki 770 kullanacagız bütün genel giderler tek büyük defter hesabında mı yoksa hepsi için ayrı ayrı mı acılacak bu soruyu sormamın sebebi çıkmış sorularda her iki türde de gördüm.bir de açılış fişi yaparken geçmiş yıl karı bazı cıkmıs sorularda açılış fişinde düzeltilmiş bazı sorulardaysa ayrıca yapılmış.her ikiside dogru mu ? açılısı yaparken geçmiş yıl karı ve reeskontlardan baska dikkat edilmesi gereken nereler var ? yada sınavın bütünüyle ilgili böyle tüyolar var mı bide bu sınav hakkaten yorucu büyük defter hesaplarını yapmadan bile uzun sürüyor. sınav konusunda tecrübeli arkadaşlardan yorum beliyorum . şimdiden tesekkürler.
    Finansal muhasebe sınavında 9 10 sayfalık cevap kağıdı veriyorlar ilk sayfalar yevmiye kayıtları için boş olarak veriliyor, sonra defteri kebir için hazır çizilmiş T ler veriliyor, sonra gelir tablosu ve bilanço şablon olarak veriliyor sen sadece rakam kısımlarını dolduruyorsun. en arkada da hesap planı yer alıyor. 770 hesapta ise kullandığın her hesap için kayıt atıyorsun. ayrı ayrı açmaya gerek yok. geçmiş yıl karları benim bildiğim ve gördüğüm açılış kaydının peşine ayrı bir yevmiye kaydı olarak yapılıyor. açılış kaydı yapmaya gerek varmı buna dikkat edilmeli en son sınavda herkes bi şaşırdı açılış yapacakmıyız yapmayacakmıyız diye düşünmek bile 15 dk sını alıyo insanın. açılış kaydı istemediler yani! sınav kolay gibi görünür ama zordur 60 70 beklerken 35 aldım. son olarak tavsiyem sınav saatine göre yani 9 12 olarak sürekli deneme çözmelisin.geçen arkadaşlardan aldığım tiyolar böyle. Sınava girecek tüm arkadaşlara kolaylıklar ve başarılar diliyorum.

ilk önce sınavlarında başarılar dilerim. finansal muhasebede bilanço ve gelir tablosu boş veriliyor. sen sadece bulduğun sonuçları içine dolduruyorsun.
    defteri kebir kayıtlarını açarken tek hesapta izlemelisin. açılış kaydındaki geçmiş yıl karı ve reeskontlarada dikkat etmelisin.
    ortalama 15 veya 20 yevmiye sorusu geliyor. 15 yevmiyeden 13 tane filan yaparsan bilanço ve gelir tablosu tutmasa dahi en az alacağın puan 60 tır. yevmiye maddelerini yazarken hesap isminde kısaltma yapma ticari malı t.mal diye yazma. yazarsan puan alamazsın.

açılış kaydı yapıp yapmamayı neye göre ayırt edeceğiz ? bide sürekli envanter yada aralıklı envaterin işlemler açısından bi farkı var mı ?

sınava girmedim ama odanın kursundan verilen tüyolardan bahsedeyim. yevmiyelerde atıyorum 770 191 329 değilde 320 yaptın hoca 329 istemiş olsun yinede 1 puan bile olsa veriyolarmış. cevap kağıdının düzeni çok önemli. gelir tablo bilançon büyük ihtimalle tutmucak. bu dersten kalacağın anlamına gelmiyor.kesin mizan verilmiş olsun son sınavfaki gibi ilk önce kebir kayıtlarını yaz mizandan senin için daha kolay olacak.yevmiyelerde baya iyi olmalısın her bir şeye ayrı hesap acmana gerek yok tl kasa döviz kasa gibi. bilanço verilirse 590 570 kaydını hemen acılış kaydıondan sonra yapıyorsun. şüpheli alacaklara dikkat et. cetvel kullan. olabildiğince seri ol. yevmiye numaralarını ve soru sıra numaralarını düzgünce yaz. yevmi,ye numaralarını kebirdeki kayıtlarında yanına yaz.

Alıntı rkrlmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    açılış kaydı yapıp yapmamayı neye göre ayırt edeceğiz ? bide sürekli envanter yada aralıklı envaterin işlemler açısından bi farkı var mı ?
    sürekli envanter derse her mal alışından sonra maliyet kaydını hemen yapıyorsun . örneğin ticari mal aldım. 10.000 tl lik
    153 10.000 tl 191 1.800 tl 329 11800 tl ardından bu kaydın hemen 621 borçlu 10.000 tl 153 alacaklı 10.000 tl yevmiye kaydını yapıyorsun sonraki soruya geçmeden .

hesap isimlerini mutlaka tam ve büyük harfle yaz.kesınlıkle kısaltma yapma..yevmıye maddelerini tarihini mutlaka yaz.sıra nosuda tabıkı..her yevmıye maddesınden sonra buyuk deftere gecırmenı önerırım.önce yapım sonra geciririm deme sakın.yanlıs yapmana sebep olur.

Sayın Canan_ieu
    Sürekli yada devamlı envanterde, mal alışlarında da yapıyor muyuz o işlemi? Ben sadece satış yapıldıktan sonra yapılıyor diye biliyorum.
    Yani sizin verdiğiniz örneğe istinaden
    153 10.000 TL
    191 1.800 TL
    329 11.800 TL ======> bu mal alış kaydı.Bu mal diyelim ki 20.000 TL ye satıldı.

120 23.600
    600 20.000
    391 3.600
    621 10.000
    153 10.000 olacak diye biliyorum.

alıcıların bize mal iade etmesinde maliyet kaydı 153 621 şeklinde yapılıyor biz müşterimize mal sattığımızda ise maliyet kaydı 621 153 şeklinde yapılmakta arkadaşlar bunlar çok önemli

birde verilen bilgiler arasında önce bakın 122 322 590 ayrıca 190 varmı diye bakın ondan sonra yevmiye kayıtlarına geçin sonuçta ilk olarak
    122 647 kapat sonra 657 322 kapat varsa 590 570 kapat sonra soruda verilen yevmiye kayıtlarına geçin

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)