kamu işçi maaş

Like Tree13Beğeni

Konu: Vergi Mevzuatı ve Uygulaması - 7 Günde

Liszt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Liszt Guest

Smile Vergi Mevzuatı ve Uygulaması - 7 Günde

Öncelikle herkese selamlar.. Bu forumu uzun zamandır takip ediyorum ve nihayetinde ilk gönderimi sınava bir hafta kala gerçekleştiriyorum

Bu başlığı açmaktaki amacım, "Vergi Mevzuatı ve Uygulaması" dersini 7 Günde sonlandırmak. Biliyorum ki herkes bunun imkansız olduğunu düşünecek, ama bence bir şans verin ve başlığa katkı da bulunun. Eş zamanlı olarak çalışmalarımı buradan sürdürüp sonlandıracağım..

Önce küçük bir tespitimi yazmak istiyorum. Çıkmış sınav sorularına göz attım ve her sene 3 sınavdan 1'inde Kurumlar Vergisi Kanunu'ndan soru gelmediğini fark ettim. Geçtiğimiz Temmuz ayı sınavında da KVK'ndan soru gelmediğini düşününce, önümüzdeki hafta çok büyük olasılıkla KVK'ndan soru gelecek diye tahminde bulunuyorum. Bu sadece dediğim gibi küçük bir tespit..

Çalışmaya başlarsak;
    İlk önemli konu, KVK Madde 1 ve Madde 2 çok çok önemli. Madde 1'de yer alan kurumları (Sermaye şirketleri, Kooperatifler ..) - yani mükellefleri - çok iyi tanımlayabilmek gerekiyor. Sık soru sorulan bölgeler buralar..
    aslı4143 bunu beğendi.

Liszt Guest
    KVK Madde 2'den (Mükellefler) "Sermaye Şirketleri" ve "İş Ortaklıkları" daha önce detaylı olarak sorulmuş. Bu ve diğer mükellefler sorulabileceği için konunun üzerinde durulmalı.
    aslı4143 bunu beğendi.

Liszt Guest
    KVK Madde 3 ise soru gelme olasılığı düşük, ancak bilgi değeri çok yüksek olan bir konu. "Tam Mükellefiyet" ve "Dar Mükellefiyet"i doğru ve tam anlamak gerekiyor. Bir yerlerde karşımıza çıkacaktır..
    aslı4143 bunu beğendi.

Liszt Guest
    KVK Madde 4'te Kurumlar Vergisi Kanunu'ndan kimlerin muaf tutulacağını öğreniyoruz.. 2008 yılının yine 3.dönem sınavında "Kooperatiflerin Muaflığı" sorulmuş.

Muafiyet konusunu oluşturan toplam 15 kalem var.
    Bunları az çok tanımak gerekiyor ve sonuna da mutlaka : "Bu maddenin uygulanmasına ilişkin unsurlar Maliye Bakanlığı'nca belirlenir." yazılmalı.
    aslı4143 bunu beğendi.

Liszt Guest
    Daha önce hiç soru gelmemiş bir madde : Madde 5 (İstisnalar)
    Uzun ve bence sıkıcı bir konu olduğu fazla takılmadan devam ediyorum. Tabi bir kez okumakta fayda var.. (**** Yayınları - Ders Notları Sayfa 5-6)
    aslı4143 bunu beğendi.

Liszt Guest
    Madde 6 - Safi Kurum Kazancı (Burası cevaplanabilecek bir soru çıkabilir diyor bana..) Öyle ki, Safi kurum kazancı hakkında bilgi veriniz?
    Madde 7 - Kontrol Edilen Yabancı Kurum Kazancı (Daha önce soru çıkmamış bir başka madde, tam bir fiyasko konu. Hızla ilerleyelim buradan..)

Liszt Guest
    Madde 8 - İndirilecek Giderler Kesinlikle önemli bir konu. Tamamını özet olarak sorabilirler. (Aynı geçmişte özetini sordukları Madde 9 - Zarar Mahsubu gibi.)

Liszt Guest
    Madde 9 - Zarar Mahsubu konusu bahsettiğim gibi daha önce özet olarak tamamen sorulmuş. O yüzden önemli bir madde..

Madde 10 - Diğer İndirimler. Buradan da 2009 yılı 2. dönem sınavında "Ar-Ge İndirimi" sorulmuş. İçerik olarak geniş bir madde. Üzerinde daha çok durulması gereken konu sanırım "Bağış ve Yardımlarda İndirim" ve "Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu Kapsamındaki İndirimler"

Liszt Guest
    Madde 11 - Kabul Edilmeyen İndirimler
    Madde 12 - Örtülü Sermaye
    Madde 13 - Transfer Fiyatlandırması Yoluyla Örtülü Kazanç Dağıtımı

Bu üç maddenin ortak özelliği daha önce hiç bir sınavda sorulmaması. Ancak Madde 11'in üzerinde durmakta fayda var bence. Madde 12 ve 13'ü okuyup geçiyorum.. Çünkü sırada Madde 14 var. Çok önemli..

Liszt Guest
    Madde 14 - Beyan Esası
    Kesinlikle bilgi sahibi olunması gerekiyor. Soru gelebilir, üzerinde duruyorum bu konunun.

Madde 15 - Vergi Kesintisi (2008 - 1.dönem sınavında sorulmuş.)
    Yine önemli bir konu. Hazırlıklı olmak lazım buraya da..

Madde 16 - Vergilendirme Dönemi ve Tarhiyat (Hiç soru gelmemiş. Güzel soru çıkartılabilir buradan. Göz atın.)

Madde 17 - Tasfiye (2010 - 3.dönem sınavında soru geldi. Tasfiye memurlarının sorumluluğu nedir? diye sordular.)
    Aslına bakarsanız bu maddede sorulabilecek en baskın soru o idi ve sordular. İkincisi önemli başlığı bence "Tasfiye Dönemi" olabilir. Tasfiye dönemi hakkında bilgi edinmekte fayda var.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)